Úvod > Aktuality > Winternitzova vila od Adolfa Loose čeká na své první návštěvníky
Winternitzova vila od Adolfa Loose čeká na své první návštěvníky
">
Památky

Winternitzova vila od Adolfa Loose čeká na své první návštěvníky

  • Vydáno20. dubna 2017
Winternitzova vila na pražském Smíchově od slavného architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty se od 25. dubna 2017 trvale otevře jako galerie. Bude možné ji navštívit vždy od neděle do středy mezi 12. a 18. hodinou. Návštěvníci si mohou nejen v klidu prohlédnout dílo Adolfa Loose, ale i aktuální výstavu současných umělců. Kromě toho se také dozvědí, jaký osud vilu provázel od třicátých let.
Winternitzova vilaSmíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997. Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí.
 
Nově zřízená galerie se bude zaměřovat na výstavy spojené s moderní architekturou. Ve volných termínech by provozovatelé rádi dali také prostor mladým umělcům, jejichž umění bude se stavbou v souladu a světový význam stavby tak pomůže v poznávání nových uměleckých talentů. Jedno patro je věnováno historii rodiny a vily a umožní tak připomenout lidem historické souvislosti, které se se stavbou pojí. Hlavně připomene tragédii holocaustu a těžké osudy původních majitelů.

 

Vila jako galerie i živý prostor

Winternitzova vila pracovnaV současné chvíli se ve vile nachází výstava, která představuje okolo deseti autorů napříč žánry. V prostorách jsou rozmístěny sochy, obrazy,  fotografie, jde většinou o díla současných tvůrců například Michala Cimaly, Denisy Grimmové, nebo Pavla Smolíka a dalších. Třicátá léta reprezentuje sochařka Hana Wichterlová.

Vilu se bude pravnuk původních majitelů, pan David Cysař, snažit provozovat také jako živý prostor, který má nabídnout návštěvníkům komplexní zážitek z architektury. Plánuje proto bohatý doprovodný program plný divadel, přednášek, ale třeba i tematickou tančírnu ve stylu 30. let. Třetí typ aktivit je více praktický. Aby se galerie uživila, bude možné si ji pronajmout na soukromé akce, večírky, natáčení či svatby. Zcela zásadní v tomto kontextu ale bude, aby vše bylo v souladu s duchem vily.
 
Prohlédnout si smíchovskou Winternitzovu vilu v ulici Na Cihlářce bude možné mezi 12. a 18. hodinou vždy od neděle do středy. Vstupné je 180 Kč. Slevy jsou pro studenty, seniory i rodiny. Vstup je bez registrace pouze s tištěným průvodcem. Návštěvník tak ve vile může strávit libovolně dlouhý čas.
Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.