Úvod > Aktuality > Werichova vila v Praze se pomalu otevírá návštěvníkům
Werichova vila v Praze se pomalu otevírá návštěvníkům
">
Kultura

Werichova vila v Praze se pomalu otevírá návštěvníkům

  • Vydáno16. června 2017
Již tuto sobotu 17. a neděli 18. června budou mít zájemci možnost podívat se do části zrekonstruované Werichovy vily. Nadace Jana a Medy Mládkových pořádá v jejím nejbližším okolí festival s názvem Werichova vila žije! Expozice nejen o životě Jana Wericha se pak otevře veřejnosti v pátek 30. června.
Werichova vilaO víkendu 17. a 18. června se uskuteční u zrekonstruované Werichovy vily v Praze dvoudenní festival Werichova vila žije!. Od sobotního rána budou v zahradě vily a v jejím podkroví probíhat komentované prohlídky, koncerty jazzových kapel a také četba dopisů, které si divadelník Jan Werich posílal se svým celoživotním přítelem Jiřím Voskovcem.
 
Mezi čtenáři se objeví i jedenadevadesátiletá pěvkyně Soňa Červená, pětaosmdesátiletý herec Jiří Suchý nebo Jan Vodňanský.
 

Expozice o Janu Werichovi a dalších osobnostech

Werich a VoskovecWerichova vila byla po povodních roku 2002 v dezolátním stavu, proto ji její poslední nájemníci opustili. Po letech chátrání se dostala do majetku Musea Kampa, které vilu kompletně opravilo a dalo zde vzniknout multimediální expozici zaměřené nejen na Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří zde dlouho bydleli, ale prostor byl věnován také dalším slavným osobnostem, které tu v minulosti žily – například básníkovi Vladimíru Holanovi, historiku Zdeňkovi Wirthovi a národnímu buditeli Josefu Dobrovskému, který vychovával syny hraběte Nostice, jehož rod objekt vlastnil a nechal přestavět do dnešní podoby.
 
Werichova vila interiérNadace Jana a Medy Mládkových však může výstavu do vily nastěhovat až po posledním kolaudačním razítku, "v plné parádě" se všemi multimediálními prvky  proto bude připravená až během prázdnin. Se spuštěním prvotní verze výstavy se nicméně počítá právě 30. června. Návštěvníkům připomene historii Osvobozeného divadla, působení Jana Wericha s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem, válečný konflikt v Evropě a Werichovu emigraci do USA, návrat i působení v divadle ABC i jeho filmovou, dramaturgickou a spisovatelskou kariéru. Wericha přehlídka ukáže jako všestranného umělce, lidového "mudrce" i jako občana.
 
Kromě stálých expozic se ve vile už letos v létě budou konat drobnější, krátkodobé akce – taneční večery, letní kino nebo autorská čtení.
Werichovka – Werichova vila na Kampě

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.