ÚvodAktualityVzpomínková akce a 100 let od protržení přehrady v Jizerských horách
Příroda

Vzpomínková akce a 100 let od protržení přehrady v Jizerských horách

  • 16. září 2016
Dnes jí lidé z Jizerských hor říkají mile podomácku Protrženka, ale v září před sto lety pro ni rozhodně měli jiné, mnohem peprnější výrazy. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jak si lidé z Tanvaldu, Desné a okolí připomínají sté výročí od protržení přehrady na Bílé Desné.
Její historie byla krátká, následky děsivé. Přehrada měla být součástí soustavy vodních děl na obou tocích řeky Desné, Černé i Bílé. Obě díla se začala budovat v druhé polovině roku 1911, v listopadu 1915 došlo k jejich kolaudaci, ale vydržela jen jedna – přehrada Souš na Černé Desné. Druhá nádrž se přesně deset měsíců poté protrhla.
 

Katastrofa krok za krokem

18. září 1916 byl den jako každý jiný. Lidé v brusírnách pracovali, z lesa se ozývaly rány sekerou, v tanvaldské textilce rachotily člunky stavů a na obou březích Bílé Desné místní obyvatelé sušili otavu. Odpoledne, několik minut po půl čtvrté, si dva lesní zaměstnanci všimli, že z hráze přehrady teče proud vody. Upozornili hlídače, který se následně pokusil díru ucpat, ale bezvýsledně. Stihnul ještě zatelefonovat inženýrovi do Dolního Polubného, který měl nad přehradou dozor, ale výpustní štolu už otevřít nestihnul.

Jeden a čtvrt hodiny po zpozorování prvního pramínku se hráz těsně u věže prolomila a během půl hodiny se voda vyhrnula do údolí. Ačkoli předtím zazněla alarmující hlášení, na katastrofu se nikdo připravit nestačil. V dnešním městečku Desná bylo zcela zničeno 40 domů včetně pily a myslivny, několika brusíren a obytných domů s hasičskou zbrojnicí, přes šedesát dalších bylo poškozeno. Nejsmutnější ovšem bylo sčítání mrtvých: katastrofa stála život 65 lidí, 370 osob zůstalo bez přístřeší a 1 020 lidí přišlo o práci. Kromě toho zahynula spousta domácích zvířat a ve skladech bylo zničeno hodně hotového zboží, dokladů i účetních knih. Katastrofu dnes v Desné připomíná pamětní deska na balvanu, který přinesla z hor přívalová vlna.
 

Co nového na přehradě, která neexistuje?

Přehrada nebyla nikdy obnovena a její trosky jsou dodnes mlčenlivým svědkem dávné tragédie. Událost nadlouho poznamenala nejenom život lidí v desenském údolí a v Jizerských horách, ale dokonce na nějakou dobu zastavila výstavbu sypaných hrází.

Sto let od tragédie však leccos změnilo: Protržená přehrada alias Protrženka se stala oblíbeným výletním místem a v roce stého výročí ji můžete vidět v nové podobě. Díky vykácení stromů je patrný rozsah bývalé nádrže, najdete tu novou bezpečnou lávku, útulnu pro turisty, které v horách zastihne špatné počasí, opravené vyhlídky, zrekonstruovanou lávku na šoupátkové věži, odhalené části hráze, novou technickou naučnou stezku a v neposlední řadě také pomníček věnovaný všem obětem katastrofy. K areálu vede nově vytvořená naučná stezka s odpočinkovými místy, která vychází z centra Desné od zvoničky. Zastavte se tu a podívejte se, jak vysoko sahala voda, která se tudy po protržení přehrady hnala.
 

Vzpomínková akce u přehrady

neděli 18. září se u Protržené přehrady chystá vzpomínková akce. Program začíná v 10 hodin, po koncertech Desenské dechovky a Swing Grass Revival přijde na řadu křest dvou knih. Součástí odpoledního programu bude vedle připomínky tragické události bohoslužba, vysvěcení pomníku, minuta ticha za oběti a film o celé události. Pro děti bude nachystáno putování po naučné zábavné stezce, chybět nebudou ani ražené mince, prodej knih a upomínkových předmětů či občerstvení.
Na místo konání se dostanete snadno, k přehradě budou celý den z terminálu v Tanvaldu jezdit bezplatné kyvadlové autobusy, a to každých dvacet minut. První spoj vyjíždí ráno v 9.20, poslední odjíždí od přehrady kolem 17.30. Vzhledem k předpovědi počasí, která na na neděli slibuje ochlazení a déšť, bude na  Protržené přehradě připraven vyhřívaný stan, kam se vejde čtyři sta lidí.

Výroční turistické známky a publikace o Protržené přehradě lze koupit v Informačním centru v Desné v Riedlově vile.

 
Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách Památky

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách

Jednoduchá dřevěná stavba s půdorysem 5 x 8 metrů a sedlovou střechou je od června 2015 návštěvníkům přístupná. Útulna postavena na místě vyhlášené Krömerovy boudy se nachází u Protržené přehrady na Bílé Desné v Libereckém kraji.

Protržená přehrada v Jizerských horách Příroda

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Přírodní památka Údolí Černé Desné Příroda

Přírodní památka Údolí Černé Desné

Cesta údolím z Desné směrem k přehradě Souš patří v Jizerských horách k vyhledávaným výletním cílům. Černá Desná zde tvoří divoké údolí s peřejemi a vodopády.

Další aktuality

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
11. září 2024 11:45
Ubytování, Liberecký kraj

Maloskalský jarmark opět oživí kemp Ostrov v Malé Skále

Také v letošním roce se můžete těšit na Maloskalský jarmark, který se uskuteční 7. září od 10:00 do 18:00 hodin v kempu Ostrov. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat. Připraven bude rovněž bohatý kulturní program pro všechny generace i oblíbená tombola.
7. září 2024 8:00
Kultura, Liberecký kraj

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Čas radovánek a veselí nastane 6. až 7. září 2024 v Tanvaldu. Město v těchto dnech pořádá 31. ročník Tanvaldských slavností, které opět propuknou přímo v centru města. Ulicemi se rozline vůně lahodných pochoutek, jež potěší milovníky sladkostí i příznivce masitějších pokrmů. Po celý víkend vás budou bavit kapely všech možných žánrů, taškařice pouličních divadel a pouťové atrakce. Slavnosti se konají v areálu kempu Tanvaldský Špičák.
6. září 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 7. září 2024 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
5. září 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 30. – 31. srpna 2024 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na koncert kapely Lucie, Chinaski, Daniela Landu anebo Jelena. Program na Švihově zahájí The Agony, Horkýže Slíže či Visací zámek. Areál bude v pátek otevřen od 15 hodin a první koncert začne o půl hodiny později. Prohlídka hradu je pro návštěvníky festivalu zdarma. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
27. srpen 2024 9:00
Kultura, Liberecký kraj

Festival skla a šperků Crystal Valley Week rozzáří Liberec

Velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie z celého Křišťálového údolí rozzáří Liberec v posledním srpnovém týdnu od 26. do 31. srpna. Třetí ročník sklářského festivalu Crystal Valley Week přinese zajímavé výstavy, venkovní instalace, ukázky výroby skla a šperků i módní přehlídky.
26. srpen 2024 16:00
Kultura, Liberecký kraj

Užijte si Hradozámeckou noc 2024 v Libereckém kraji

V noci ze soboty 24. na neděli 25. srpna 2024 proběhne další ročník Hradozámecké noci. Hrady, zámky, ale i další památky otevřou ve večerních a nočních hodinách své brány a ukáží se tak návštěvníkům nejenom v netradičním čase, ale i s pestrým programem pro dospělé i děti. V Libereckém kraji se můžete vypravit vstříc historii na zámky Sychrov, Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk nebo Zákupy. Z hradů bude otevřen Bezděz, Grabštejn anebo Trosky.
23. srpen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Zda se opravdu pod hradem Houska prohánějí mocnosti pekelné, musíte posoudit sami. A využít k této příležitosti můžete třeba už tento víkend 24. a 25. srpna 2024, kdy se „před branou do pekel“ koná Čertovský jarmark s vystoupením skupin historického šermu a tance. Kromě stánků s tradičními řemesly se můžete těšit také na lipové pohyblivé peklo tzv. "peklém", volně inspirované Danteho Božskou komedií.
22. srpen 2024 9:26
Památky, Liberecký kraj