Úvod > Aktuality > Vzácné historické listiny putují z Třeboně do Prahy
Vzácné historické listiny putují z Třeboně do Prahy
">
Zážitky

Vzácné historické listiny putují z Třeboně do Prahy

  • Vydáno10. května 2011
Státní oblastní archiv v Třeboni se svými pobočkami v Českém Krumlově, v Prachaticích a v Českých Budějovicích se zapojuje zásadním způsobem do reprezentativní výstavy Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami. Výstava bude probíhat od 20.5. 2011 do 20.8. 2011 ve Valdštejnské jízdárně v Praze a poprvé v historii shromáždí reprezentativní soubor uměleckých děl a jiných předmětů a dokumentů spjatých s Rožmberky.
Pro výstavu zapůjčuje Státní oblastní archiv v Třeboni 29 historických listin, pečetí a jiných dokumentů z období od první poloviny 14. století do počátku 17. století. Nejstaršími zapůjčenými archiváliemi jsou listina českého krále Karla IV., kterou povoluje Joštovi z Rožmberka a jeho bratrům vystavět hrad Dívčí Kámen z roku 1349 a tzv. Popravčí kniha pánů z Rožmberka z let 1389-1429. Zapůjčeny budou také proslulé dokumenty jako například Zlomek tzv. Pokutních register Petra Voka z Rožmberka, sepisovaných při pijáckých zábavách na zámku Bechyni v letech 1573–1576 nebo listy Perchty z Rožmberka (Bílé paní).

Dále bude na výstavě k vidění například velmi cenný inventář rožmberské a švamberské kunstkomory, umístěné na zámku v Třeboni, nebo listina biskupa a papežského legáta Ursa de Orsini z roku 1481, svědčící o původu pánů z Rožmberka ze starobylého římského knížecího rodu Orsini.

Mimořádně důležitá je také listina českého a uherského krále Vladislava II. z roku 1501 potvrzující vladaři rožmberského rodu přední místo mezi pány v Českém království. Zajímavou kuriozitou je například šifrovaná korespondence, kterou používal Vilém z Rožmberka v době své kandidatury na polský trůn, jejíž reprodukce spolu s dalšími doplní početnou skupinu zapůjčených originálních dokumentů.

Vedle archiválií se na výstavě představí dalších přibližně 500 předmětů spjatých s rožmberským kulturním dědictvím. Výstavu Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami, by si neměl nechat ujít žádný milovník historie ani jihočeský patriot, zaujme však i všechny zájemce o historii českých zemí. Výstavu pořádá Národní památkový ústav, spolupořadateli jsou Národní galerie v Praze a Senát Parlamentu České republiky.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Bechyně – nahlédnutí do života Petra Voka

Zámek Bechyně – nahlédnutí do života Petra Voka

Prohlídková trasa „Život Petra Voka na zámku v Bechyni“ vás zavede do nejintimnějších prostorů Petrova života. Dokládá jeho velkorysou stavební činnost, tvorbu rožmberských umělců a řemeslníků, jimiž se završuje česká renesance.

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.