!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vzácné antilopy z Ostravy se staly základem nového chovu v ruských zoo
Vzácné antilopy z Ostravy se staly základem nového chovu v ruských zoo
"> "> ">
Příroda

Vzácné antilopy z Ostravy se staly základem nového chovu v ruských zoo

Vydáno 3. ledna 2021
V prosinci 2020 dorazil do zoo v ruské Kazani vzácný náklad šesti vodušek abok z českých zoologických zahrad, který má položit základ nového chovu těchto velice ohrožených antilop v ruských zoo. Celou akci iniciovala Zoo Ostrava, která pro rozšíření chovu poskytla celkem čtyři samice. Ostravské samice doplnili dva samci pocházející z partnerských Zoo Jihlava a Zoo Praha, aby byl základ stáda vzájemně nepříbuzný.
voduška abokI když je voduška abok jednou z nejvzácnějších antilop světa, její chov v zoologických zahradách je poměrně úspěšný. Nicméně možnosti evropských zoo jsou již naplněny. Navíc, jak ukazuje současná pandemie, populace vzácného druhu na jediném kontinentě může být velmi zranitelná. Proto je třeba hledat zoologické zahrady na jiných kontinentech a vybudovat tam nové záložní populace. Díky dlouhodobé spolupráci Zoo Ostrava se Zoo Kazaň v Ruské federaci navrhla ostravská zoo umístit tento druh právě v Kazani jako základ budoucí populace v ruských zoo. V úzké spolupráci s koordinátorem evropského chovu (EEP) v Římě vytipovali vhodné jedince a poslali do Ruska prvních šest vodušek abok.

Zoo KazaňPřestože je Zoo Kazaň spolu s několika dalšími zoologickými zahradami v Rusku platným členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), není převoz kopytníků, tedy i antilop mezi Evropskou unií a okolními zeměmi jednoduchý kvůli přísným veterinárním opatřením na obou stranách. To je i důvodem, proč tento vzácný druh dosud v ruských zoo chyběl. Tak jako v případě všech ostatních vzácných zvířat směřujících do jiných zoologických zahrad, byly i vodušky přesunuty bezplatně.

Příprava transportu byla poměrně náročná, neboť Kazaň je od Ostravy vzdálená 2 500 km. Přeprava vedla po silnici na letiště do Frankfurtu nad Mohanem, pak letecky do Moskvy a nakonec opět po silnici z Moskvy do Kazaně. Vše proběhlo dle plánu. Díky důkladné přípravě a dojednání celních a veterinárních formalit dorazila všechna zvířata do svého nového působiště v pořádku.
 

Voduška abok žije jen v Súdánu a Etiopii

voduškaVoduška abok (Kobus megaceros) je nejvzácnější z pěti druhů afrických antilop vodušek. Vyskytuje se pouze na severu Jižního Súdánu a na západě Etiopie. Jsou známy pouze dvě větší populace v oblasti Machar-Gambela a v rezervaci Zeraf zahrnující bažiny na západním břehu Bílého Nilu. Celkový počet těchto antilop v přírodě nepřekračuje 5 000 jedinců a jelikož se jedná o oblast zmítanou za posledních sto let téměř nepřetržitými konflikty, v nichž se uplatňují palné zbraně, je osud tohoto druhu velmi nejistý. Nebezpečí této oblasti je i důvodem, proč o životě a ekologii není z přírody jako o jediné vodušce vůbec nic známo.

Její chov v zoologických zahradách má tak důležitý význam nejen záchovný, ale i výzkumný. V současné době chová tento druh 40 zoo na světě v celkovém počtu 447 zvířat. Většinu z nich (271 jedinců) je možno spatřit v evropských zoo. Zoo Ostrava chová vodušku abok od roku 2016, současné stádo má devět jedinců a další porody se očekávají již nyní, na přelomu roku 2020/21.
Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Další aktuality

19.1.
2021
Projděte se Ostravou po turistických okruzích

Projděte se Ostravou po turistických okruzích

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
18.1.
2021
Projeďte si na běžkách golfové hřiště v Čeladné!

Projeďte si na běžkách golfové hřiště v Čeladné!

Severní Morava a Slezsko | Zimní sporty
18.1.
2021
Expedice Ydykseb aneb 25 tipů jak si užít Beskydy v zimě

Expedice Ydykseb aneb 25 tipů jak si užít Beskydy v zimě

Severní Morava a Slezsko | Zimní sporty
10.1.
2021
Pod ostravským Landekem roste betonový mamut

Pod ostravským Landekem roste betonový mamut

Severní Morava a Slezsko | Památky