Úvod > Aktuality > Vzácné antilopy z Ostravy se staly základem nového chovu v ruských zoo
Příroda

Vzácné antilopy z Ostravy se staly základem nového chovu v ruských zoo

  • Vydáno3. ledna 2021
V prosinci 2020 dorazil do zoo v ruské Kazani vzácný náklad šesti vodušek abok z českých zoologických zahrad, který má položit základ nového chovu těchto velice ohrožených antilop v ruských zoo. Celou akci iniciovala Zoo Ostrava, která pro rozšíření chovu poskytla celkem čtyři samice. Ostravské samice doplnili dva samci pocházející z partnerských Zoo Jihlava a Zoo Praha, aby byl základ stáda vzájemně nepříbuzný.
voduška abokI když je voduška abok jednou z nejvzácnějších antilop světa, její chov v zoologických zahradách je poměrně úspěšný. Nicméně možnosti evropských zoo jsou již naplněny. Navíc, jak ukazuje současná pandemie, populace vzácného druhu na jediném kontinentě může být velmi zranitelná. Proto je třeba hledat zoologické zahrady na jiných kontinentech a vybudovat tam nové záložní populace. Díky dlouhodobé spolupráci Zoo Ostrava se Zoo Kazaň v Ruské federaci navrhla ostravská zoo umístit tento druh právě v Kazani jako základ budoucí populace v ruských zoo. V úzké spolupráci s koordinátorem evropského chovu (EEP) v Římě vytipovali vhodné jedince a poslali do Ruska prvních šest vodušek abok.

Zoo KazaňPřestože je Zoo Kazaň spolu s několika dalšími zoologickými zahradami v Rusku platným členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), není převoz kopytníků, tedy i antilop mezi Evropskou unií a okolními zeměmi jednoduchý kvůli přísným veterinárním opatřením na obou stranách. To je i důvodem, proč tento vzácný druh dosud v ruských zoo chyběl. Tak jako v případě všech ostatních vzácných zvířat směřujících do jiných zoologických zahrad, byly i vodušky přesunuty bezplatně.

Příprava transportu byla poměrně náročná, neboť Kazaň je od Ostravy vzdálená 2 500 km. Přeprava vedla po silnici na letiště do Frankfurtu nad Mohanem, pak letecky do Moskvy a nakonec opět po silnici z Moskvy do Kazaně. Vše proběhlo dle plánu. Díky důkladné přípravě a dojednání celních a veterinárních formalit dorazila všechna zvířata do svého nového působiště v pořádku.
 

Voduška abok žije jen v Súdánu a Etiopii

voduškaVoduška abok (Kobus megaceros) je nejvzácnější z pěti druhů afrických antilop vodušek. Vyskytuje se pouze na severu Jižního Súdánu a na západě Etiopie. Jsou známy pouze dvě větší populace v oblasti Machar-Gambela a v rezervaci Zeraf zahrnující bažiny na západním břehu Bílého Nilu. Celkový počet těchto antilop v přírodě nepřekračuje 5 000 jedinců a jelikož se jedná o oblast zmítanou za posledních sto let téměř nepřetržitými konflikty, v nichž se uplatňují palné zbraně, je osud tohoto druhu velmi nejistý. Nebezpečí této oblasti je i důvodem, proč o životě a ekologii není z přírody jako o jediné vodušce vůbec nic známo.

Její chov v zoologických zahradách má tak důležitý význam nejen záchovný, ale i výzkumný. V současné době chová tento druh 40 zoo na světě v celkovém počtu 447 zvířat. Většinu z nich (271 jedinců) je možno spatřit v evropských zoo. Zoo Ostrava chová vodušku abok od roku 2016, současné stádo má devět jedinců a další porody se očekávají již nyní, na přelomu roku 2020/21.
Safari v Zoo Ostrava

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima se pozvolna chýlí ke konci. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A nově také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
Moravskoslezský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kam? Do Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Moravskoslezský kraj | Příroda

O hodinu déle v Zoo Ostrava: areál zoo prodlužuje otevírací dobu

Jak se postupně prodlužují dny, prodlužuje se i otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Zatímco na přelomu roku byla zoo otevřena jen do 16:00 hodin, od března můžete v areálu zůstat až do 18:00 hodin. Přijít ale musíte nejpozději v 17:00 hodin, pak již nejsou v provozu pokladny. Ve stejnou hodinu se uzavírají i pavilony. Během března stále můžete využít mimosezónní zlevněné vstupné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Inspiraci, kam na dovolenou, přináší ostravský veletrh cestovního ruchu

Široká nabídka dovolených, tipy na výlety a lázeňské pobyty, ochutnávky regionálních specialit, informace o zajímavostech a mnoho dalšího přináší jediná výstava cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji – veletrh Dovolená, která se bude konat od 3. do 4. března 2023 na výstavišti Černá louka v Ostravě, v pavilonu A.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.
Moravskoslezský kraj | Památky

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Moravskoslezský kraj | Příroda