Úvod > Aktuality > Vyzkoušejte skialpové túry v Krkonoších pro začátečníky i pokročilé
Zimní sporty

Vyzkoušejte skialpové túry v Krkonoších pro začátečníky i pokročilé

Skialpinismus se v posledních letech stal fenoménem. Volné toulky zimní přírodou s lyžemi na nohou jsou ideální příležitostí, jak si psychicky odpočinout a fyzicky dát takříkajíc do těla. Česká republika je přitom pro začátečnický a fitness skialp jako stvořená. Přirozeně nejvíc skialpových túr nabízí naše nejvyšší pohoří, Krkonoše. Uspokojí jak úplné začátečníky, tak zkušenější skialpinisty, pro které není problém nastoupat během dne i hodně přes tisíc výškových metrů. Jedna z věcí, kterou však musíte mít při skialpování v Krkonoších na paměti, je, že se pohybujete v zóně národního parku, a tak jste omezeni jeho pravidly a nařízeními, především nutností pohybu po značených cestách a trasách.
Skialpové túry v Krkonoších – Údolím Bílého potoka do Polska, na Luční a Klínovu boudu

Skialpové túry v Krkonoších – Údolím Bílého potoka do Polska, na Luční a Klínovu boudu

Náročná trasa tohoto putování přes krkonošský hřeben začíná u lanovky Medvědín. Čeká na vás tisíc výškových metrů na 30 kilometrech. Na mnohých místech je třeba dávat pozor i na lavinové nebezpečí.

Skialpové túry v Krkonoších – Po stopách Noci Tuleních pásů

Skialpové túry v Krkonoších – Po stopách Noci Tuleních pásů

Pec pod Sněžkou je každoročním dějištěm čtyřdenního skialpového festivalu SkialpujFEST, který je pořádán spolu s naším nejznámějším závodem Noc Tuleních pásů. A právě výlet po stopách závodu je výborným tipem i na regulérní skialpovou túru.

Skialpové túry v Krkonoších – Z Harrachova okolo Mumlavských vodopádů na Labskou louku a Voseckou boudu

Skialpové túry v Krkonoších – Z Harrachova okolo Mumlavských vodopádů na Labskou louku a Voseckou boudu

Výlet z Harrachova vede nejprve okolo Mumlavských vodopádů mírným stoupáním ke Krakonošově snídani. To pravé skialpové dobrodružství začne v prudkém lesním terénu ze Snídaně ke Čtyřem pánům, kde je opravdu strmé stoupání a bývá zde i hodně sněhu. Trocha námahy ale stojí za to – po výšlapu na Labskou louku vás čekají krásné rozhledy a báječné sjezdy.

Skialpové túry v Krkonoších – Labským dolem ke Sněžným Jámám

Skialpové túry v Krkonoších – Labským dolem ke Sněžným Jámám

Pěkný, i když náročnější výlet čeká ty, kdož se vypraví na 19 km dlouhou túru ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu a dále ke Sněžným jamám. Je třeba dávat pozor na lavinovou hrozbu v Labském dole. Převýšení na trase je 737 metrů.

Skialpové túry v Krkonoších – Fitness skialp na Vrbatovku a zpět

Skialpové túry v Krkonoších – Fitness skialp na Vrbatovku a zpět

Krátký půldenní výlet ze Špindlerova Mlýna na Vrbatovu boudu ideální pro začátečníky, na který můžete vyrazit i bez kompletního skialpového vybavení. Okruh měří 16 km a převýšení je na něm 750 metrů.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky