Úvod > Aktuality > Vyzkoušejte si plnou polní! Sokolovské muzeum připomíná Velkou válku
Velká válka
"> Velká válka "> První svetová válka v Sokolove "> Muzeum v sokolovském zámku
Kultura

Vyzkoušejte si plnou polní! Sokolovské muzeum připomíná Velkou válku

  • Vydáno29. července 2014
Muzeum Sokolov zve na výstavu, která přibližuje dobu před vypuknutím první světové války i průběh válečného konfliktu ve světě a v regionu.

Ve dnech 30. dubna až 19. října se ve výstavní síni v 1. patře sokolovského zámku uskuteční výstava ke 100. výročí vypuknutí 1. světové války. Výstava je otevřena od středy do neděle vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. 

Expozici tvoří ukázky výstroje a výzbroje, které doplňuje náznakové zákopové stanoviště s vojákem a puškou Mauser, kulometem Schwarzlose a granátometem. K nahlédnutí je i válečný deník, soubor fotografií z fronty a nejrůznější válečné pohlednice.

Děti i dospělí si navíc mohou vyzkoušet váhu velké polní, plynovou masku nebo chůzi s berlemi. Pro školní výpravy je pak po domluvě připraven speciální program.

Letos uplynulo 100 let od vypuknutí 1. světové války. Válečný konflikt, který natrvalo změnil nejenom podobu Evropy, ale i životy miliónů lidí, připomíná sokolovské muzeum. Výstava, na které si mimo jiné můžete vyzkoušet váhu velké polní, potrvá až do 31. srpna.

V první ničivé válce vedené evropskými mocnostmi přišly o život milióny lidí. Válečný konflikt, který si vyžádal obrovské materiální ztráty, zásadním způsobem ovlivnil nejenom dějiny Evropy, ale i vývoj událostí na našem území. Čtyřleté krvavé střety vyústily ve zrod samostatného Československa.

Rozhledna Hard

Rozhledna Hard

V Sokolově najdete krásnou vyhlídku na návrší zvaném Hard. Koncem 19. století tu býval městský hřbitov, potom střelnice nebo kamenný vyhlídkový gloriet. V roce 1907 se však místní okrašlovací spolek rozhodl přestavět gloriet na opravdovou rozhlednu.

Zámek Sokolov – Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů

Zámek Sokolov – Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů

Pozdně renesanční a raně barokní zámek se nachází ve středu města. Byl vystavěn na místě původní vodní tvrze ze 13. století. Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví, geologii a ekologii.