!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Vyzkoušejte si v sobotu Lukovský zimní víceboj

Vyzkoušejte si v sobotu Lukovský zimní víceboj

Vydáno 10. února 2020 Památky
Krkonoše mají svého hraběte Harracha, v Lukově pak propagátora lyžování hraběte Františka Seilerna. V sobotu 15. února si můžete ověřit svou všestrannost při 9. ročníku Lukovského zimního víceboje stopou Františka Seilerna. Od 9:30 proběhne na hradě Lukově registrace, vlastní soutěže budou zahájeny v 10 hodin.
Hrad LukovPrvní lyžaře Zlínska připomene v sobotu 15. února Lukovský zimní víceboj. V 9:30 proběhne na nádvoří hradu registrace soutěžících, v 10:00 budou soutěže zahájeny na dolním hradě.

Pořadatelé vyhlásili také velké soutěže O nejlepší sochu, a O nejlepší retro oblečení a ski, v duchu hraběte Františka Seilern-Aspanga (přelom 19. a 20. století). Připraveny jsou soutěže a netradiční sportovní disciplíny pro děti od tří let i pro dospělé. Budou jimi krátký běh na lyžích i bez nich, tažení břemene, trefování cíle, hod kládou do dálky a běh do vrchu.

Na hradě se pak mohou všichni účastníci ohřát, k zakoupení tu budou teplé nápoje, klobásy a další občerstvení, nebude chybět ani táborový oheň.

Akce má vazbu na někdejšího majitele lukovského panství hraběte Františka Seilerna (1859 - 1919). Právě on na konci 19. století přivezl na Zlínsko tehdejší velkou novinku - dřevěné ski. Lyžařskou výstrojí vybavil zaměstnance lesní správy a v roce 1893 uspořádal na svahu nad Lukovem závody ve sjezdu a v běhu na lyžích. S rodem Seilernů jsou spojeny i počátky zlínské zoologické zahrady.
Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.