Úvod > Aktuality > Vyzkoušejte běžkařské trasy u Hostinného
Vyzkoušejte běžkařské trasy u Hostinného
"> "> ">
Zimní sporty

Vyzkoušejte běžkařské trasy u Hostinného

  • Vydáno11. ledna 2021
Milovníci běžeckého lyžování mohou u Hostinného využít několik zajímavých tras. Svazek obcí Horní Labe se zde v zimě stará o sjízdnost tří okruhů běžkařských tras pod Černou horou od Rudníku přes Hostinné a upravuje také cestu na obce Dolní Olešnice a Kalná. Upravenost a stav běžeckých tras se rychle mění, v posledních dnech hory zasypává čerstvý sníh, dá se tedy očekávat, že trasy budou brzy sjízdné.
Trasy HostinnéOkolí Hostinného je mírně zvlněné a vršky nejsou příliš strmé. Celkem je zde, v nadmořské výšce 400 – 600 m.n.m., dostupných více než 70 kilometrů upravovaných běžkařských tratí s mnoha kratšími odbočkami. Většina z nich vede po hřbetech místní pahorkatiny a jen několik málo tras je skutečně prudkých. Stopy jsou většinou skvěle upravené, často vede několik souběžných stop a proto se zde jezdí opravdu dobře. Z vrcholků se pak za pěkného počasí otvírají krásné výhledy na panorama Krkonoš.

Jedná se o trasy v podhůří, které jsou závislé na dostatku a kvalitě sněhu, ale i o trasy, které vedou na nejbližší krkonošské hřebeny, sněhu je na nich většinou dostatek a nabízejí výborné sportovní vyžití pro zdatné i méně zdatné běžkaře. Trasy pod Černou horou využívají hodně místní obyvatelé, ale lákají i řadu běžkařů, kteří se raději pouštějí do mírnějších terénů nebo hledají neznámé trasy, protože ty ostatní už velmi dobře znají. Jednotlivé trasy se dají podle schopností dobře kombinovat od krátkých okruhů až po okruhy přes 40 kilometrů.
 

Červená kruhová trasa Hostinné – Čermná – U Cihleny

běžky HostinnéPrvní z kruhových tras je červená. Ta začíná na Plecháčově kopci na rohu lesa u zahrádkářské kolonie, pokračuje pod vodojemem nad Sibylu a stoupá lesem. Po vyjetí z lesa se vám odkryje panorama Krkonoš – od Kotle až po Černou horu. Trasa pokračuje kolem křížku s příznačným německým nápisem pro toto místo „Siehe! Wie hat Gott die Welt geliebt“ (Hleď! Jak Bůh má svět rád). Následuje sjezd a krátké stoupání k rozcestí U kapličky. Trasa mine Červenou výšinu a potkává se se zeleným okruhem od Rudnické rokle. Následuje krátký průjezd lesem, po kterém přijedete na místo pěkného výhledu. Po rovné trase pak cesta pokračuje směrem na Čermnou. Kdo chce, může se z Čermné vrátit do Hostinného okolo Hubrtovy výšiny (482 m) a zpět cestou, po které se vyjíždělo. Ti, kdož nemají pohybu dost, mohou pokračovat na rozcestí U lesních domků, na vršek Kupa (454 m), U kříže a k Cihelně u Pilníkova. Odtud se cesta vrací druhou stranou k Lesním domkům a k Čermné.

 
Zelená do Janských Lázní a zpět

Hostinné -RudníkZelená trasa dovede běžce od Červené výšiny (519 m) až k Hoffmanovým boudám nad Janské Lázně. K vyhlídkovým bodům trasy patří vršek Pastvina (502) nad obcí Rudník. Cesta pokračuje na Spálov a Smrčinu, kde můžete odbočit do Černého Dolu. Ze Smrčiny je to kousek k Hoffmanovým boudám. Zpět se můžete vrátit okruhem od rozcestí Nad Smrčinou, kde pokračujte na Bolkovské rozcestí. Občerstvit se můžete u Trollovy boudy a pak pokračovat k rozcestí Pod Peklem směrem a k Rudníku. U osady Janovice už to bude jen kousek k Červené výšině, kde se schází červený okruh se zeleným.
 

Lineární modrá přes Malou Sněžku do Vrchlabí

Hostinné vyhlídkaModrá trasa vede přímo z Hostinného po vršku směrem na Černý Důl a Vrchlabí. Trasa začíná na Hlinském vrchu u Božích muk pod lípou. Téměř celou cestu vede po hřebenu – po levé straně jsou obce Prosečné a Dolní Lánov, vpravo obce Rudník a Fořt. Stanete na vrcholu Čihadlo (525 m), odkud je jedno z nejhezčích panoramat Krkonoš – od Kotle, přes Sněžku po Černou horu. Dalším vrcholkem je Malá Sněžka (499 m). Trasa končí nad obcí Dolní Lánov. Odtud asi 500 m cesta klesá po vyjeté, nepravidelně udržované stopě k hostinci Dřevěnka. Modrá trasa není okružní, pokud se nevyužije zelené trasy, je třeba jen stejnou cestou zpět.
 

Zemskou stezkou do Dolní Kalné a Dolní Branné

Začátek černě zmačené trasy je od nástupiště v Dolní Olešnici, trasa potom pokračuje přes Poštovní Dvůr a příčnici až k Dolní Branné. V Hostinném se na trasu můžete napojit za zahrádkářskou kolonií Kudrnáč. Stopa vede v blízkosti železniční dráhy a Labe. Překračuje vršky Vrchcestí (449 m) a Na Lánech (471 m).
Krkonoše na běžkách – méně známé okruhy okolo Hostinného

Krkonoše na běžkách – méně známé okruhy okolo Hostinného

Okolí Hostinného je mírně zvlněné a vršky nejsou příliš strmé. Většina z nich vede po hřbetech místní pahorkatiny a jen několik málo tras je skutečně prudkých. Trasy jsou v nadmořské výšce 400 – 600 m.n.m., dostupných je více než 70 kilometrů upravovaných tratí s mnoha odbočkami.

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Jihovýchodní srázy Kotle spadají do ledovcového dvoukaru Kotelních jam.

SkiResort Černá Hora – Pec

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Pension Hoffmanova bouda v Jánských Lázních

Pension Hoffmanova bouda v Jánských Lázních

Pension Hoffmanova bouda z konce 19. století se nachází v klidném prostředí Jánských Lázní.

Černá hora v Krkonoších – zábava v létě i v zimě

Černá hora v Krkonoších – zábava v létě i v zimě

Černá hora s nadmořskou výškou 1299 metrů leží ve východních Krkonoších, nachází se 3,5 km severozápadně nad lázeňským městečkem Janské Lázně. Kousek od vrcholu se nachází Černohorské rašeliniště, které je velmi turisticky vyhledávané. V zimě je oblast hojně využívána lyžaři, v létě turisty.

Vrchlabské běžecké tratě

Vrchlabské běžecké tratě

Město Vrchlabí nabízí nejenom sjezdové lyžovaní, ale i kilometry upravených běžeckých tratí, z nichž jsou některé uměle osvětlené a zasněžované. Celkem Vrchlabí disponuje 35 km pravidelně upravovaných běžeckých tratí.

Lyžování a relaxace v Janských Lázních

Lyžování a relaxace v Janských Lázních

Zimní sporty můžete střídat s relaxací a intenzivně si obnovit psychické i fyzické síly v horském prostředí Janských Lázní. Milovníci zimních sportů ocení blízkost lyžařských tratí skiareálu Černá hora – Janské Lázně, které jsou uměle zasněžovány a denně upravovány, s možností nočního lyžování.