Úvod > Aktuality > Vyzkoušejte novinky letošní cyklistické sezóny
Vyzkoušejte novinky letošní cyklistické sezóny
"> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Vyzkoušejte novinky letošní cyklistické sezóny

Vydáno 25. dubna 2021
Už jste letos vytáhli kolo k první projížďce? Ať už ano nebo ne, máme pro vás zajímavý přehled o novinkách cyklo sezóny 2021, které můžete vyzkoušet jako letošní premiéru, anebo vám poslouží jako zdroj příštího výletu na kole. Čekají vás nové singletracky, dokončené úseky dálkových tras i cyklistická aplikace pro jízdu po Praze.

Krčínova cyklostezka a novinky na Labské

cyklostezka KrčínPřibližně 40 kilometrů od Prahy byla dokončena Krčínova cyklostezka spojující města Sedlčany a Sedlec–Prčice. Je dlouhá necelých 14 kilometrů a vede po pěkném asfaltovém povrchu. Většina trasy je značená jako „stezka pro pěší a cyklisty“. Má šířku 2,5 metru a zpevněné krajnice. Trasa vede přes Radeč, Mezný a Hulín. V Sedlčanech se na ni můžete vypravit z Votické ulice nedaleko vlakového nádraží, kolem Sedleckého potoka a retenční nádrže. Tam začíná asfaltový povrch. Po celou dobu stezka sleduje tok potoka, občas se od něj odkloní a opět se zase vrátí. V Prčici pak stezka končí v ulici Ke Stadionu.
 
labskáA u vodních toků ještě zůstaneme – krásným tipem na výlet je Labská stezka. Na ní bylo loni na podzim dokončeno několik nových úseků, které si nyní můžete projet. Příkladem mohou být úseky Račice – Hněvice Třeboutice – Nučnice nedaleko Štětí a Litoměřic. Na nových úsecích vznikly i nová odpočívadla (Hněvice a druhá mezi Litoměřicemi a Třebouticemi) a přibyly nové informační cedule. Zároveň bylo postaráno i o opravu starých cedulí a herních prvků podél stezky. V letošním by měl být dokončen krátký, ale důležitý 1 km trasy mezi Nučnicmi a Okny.

Kdo se na Labskou připojuje ze směru od Prahy po Vltavské cyklostezce určitě ocení, lávku přes Vltavu, která nahradila přívoz na mezinárodní cyklotrase EuroVelo 7 v Lužci nad Vltavou. Tato cyklostezka spojuje již dva dokončené úseky a vytváří bezpečnou cyklotrasu na pravém břehu Labe o délce 4,5 km mezi Mělníkem a obcí Kly.
 

Visutá lávka u Svatošských skal

Svatošské skályCyklistům ve Svatošských skalách usnadní přejezd řeky Ohře nová lávka. Visutá konstrukce lávky je ocelová s dřevěnou mostovkou z dubu a modřínu. Spodní stavba byla postavena z betonu, obkladovou část opěr tvoří kámen. Zábradlí je zhotoveno z modřínového dřeva ve tvaru tzv. ondřejských křížů. Mostek měří celkem 61,5 metru a díky moderní konstrukci jej v případě nutnosti mohou použít i záchranáři.

Lávku na říčním kilometru 184,6 využívaji jak pěší turisté, tak především cyklisté projíždějící úsek cyklotras E3, EV4, Euro Egerensis, cyklotrasu č. 6 "Ohře" (páteřní cyklostezka Karlovarského kraje) a Karlovu stezku v úseku z Lokte do Karlových Varů či naopak. Pěším turistům zase přijde vhod pro přechod řeky k nástupnímu místu naučné stezky Doubí – Svatošské skály.
 

Na kole do terénu – vyzkoušejte Peklák nebo Singletrack Glacensis ve Zdobnici

peklákV České Třebové byla vloni dokončena realizace výjimečného areálu pro příznivce cyklistiky a zdravého pohybu v přírodě. Bike resort Peklák nabízí 15 km singletracků, tj. zábavných jednostopých jednosměrných stezek z přírodního materiálu v lese nízké a střední obtížnosti, po kterých je možné jezdit na horských či trekingových kolech nebo elektrokolech. Rekonstruovány jsou 4 km sjezdových tratí pro náročné bikery zejména na specializovaných sjezdových kolech, která areál zapůjčuje. Ve fázi dokončení je 25 km okruh MTB tras po stávajících cestách v okolí Pekláku.
 
ZdobniceVe Zdobnici, srdci Orlických hor, bylo vybudováno 10 km nových singletracků, pumptrack a cvičný trail. Obec také pořídila nabíjecí stanici pro elektrokola, monitorovací stanici a stanici pro rychlou opravu kol svépomocí. To vše mohou návštěvníci využít zdarma, dobrovolný příspěvek na provoz je vítán. Singletracky Zdobnice jsou součástí projektu Singletrack Glacensis, kdy ve spolupráci s partnery Regionem Orlicko – Třebovsko na Pekláku v České Třebové  a s Gminou Bystrzycí Klodzkou ve Spaloně a v Miedzygórze vzniklo celkem 60 km nových přírodních stezek pro horská kola.
 
Další lokalitou, kam se mohou nově vydat vyznavači horských kol za zábavou, se stala Telč. V lokalitě Lipky vyrostly 3 kilometry zábavných stezek, na kterých se mohou svézt rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i zkušenější jezdci.
 

Cyklonovinky z Valašska

Cyklostezka BevlavaDosud nedokončenou novinkou je mezinárodní cyklostezka Belava, která má propojit údolí Vsetínské Bečvy s Povážím. Z celkových 54 km trasy mezi Vsetínem a slovenskou Nemšovou, je k dispozici 34 km hotových stezek.
 
V prosinci 2020 byl zkolaudován 10 km dlouhý úsek mezi Ústím (u Vsetína) a Lužnou, rok před tím již bylo zprovozněno 24 km trasy mezi Valašskými Klobouky a Nemšovou. Zbývající úseky by se měly realizovat v příštích dvou až třech letech.
 

Aplikace pro cyklisty v Praze

cyklo prahaPražáci mohou pro snadnou jízdu městem využívat aplikaci Na kole Prahou, která je pro všechny uživatele zdarma. Vedle doposud využívaných navigačních a soutěžních funkcí pro jízdu na běžném kole přibyde i rozšíření pro snazší plánování cest na elektrokole, koloběžce či pěšky, objeví se nové funkce tzv. „okružních a prodloužených tras“ pro vyšší sportovně-rekreační využití vykonané cesty.
 
Na území Prahy by letos měla být také dokončena oblíbená cyklotrasa A2 a cyklostezka Satalice – Vinoř, nebo trasa mezi Hrnčířemi a Šeberovem či mezi Průhonicemi a Vestcem.
Singletraily Telč v Lipkách

Singletraily Telč v Lipkách

V Lipkách byly vytvořeny tři traily pro začátečníky a středně pokročilé jezdce v celkové délce 3 km. Začátek tratí je u kaple sv. Karla Boromejského a na stoupací trase na Hostětice. Svezou se zde rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i zkušenější jezdci.

Krčínova cyklostezka ze Sedlčan do Prčice: nová stezka Středočeského kraje

Krčínova cyklostezka ze Sedlčan do Prčice: nová stezka Středočeského kraje

Krčínova cyklostezka vedoucí ze Sedlčan do Prčice měří cca 14 km. Trasa vede přes Radeč, Mezný a Jesenici. Minimální šířka je 2,5 metru, což umožňuje bezpečný obousměrný provoz.

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy do Kralupy a Mělníka

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy do Kralupy a Mělníka

Vltavská cyklotrasa č. 7 začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u Starého mostu na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Dálková mezinárodní Cyklostezka vás provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí. Cyklostezka, která v budoucnu propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu, má již hotové některé úseky. Cílem projektu je vybudování cyklostezky o celkové délce 50 km, která propojí příhraniční oblasti.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Singletrack Zdobnice

Singletrack Zdobnice

Ucelená síť úzkých, jednosměrných cyklistických stezek u Zdobnice, upravených pro zábavnou jízdu v těsném kontaktu s přírodou. Trasa je navržena dle prověřené metodiky, téměř po celou dobu jízdy se jede v zatáčkách či odlišných úhlech terénu.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Vltavská cyklostezka – ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Cyklostezka Horní Počaply – Vlíněves – Zelčín

Cyklostezka Horní Počaply – Vlíněves – Zelčín

Cyklotrasa prochází po břehu Labe od obce Horní Počaply přes Dolní Beřkovice, v obci Hořín se odklání od Labe, míjí soutok Labe s Vltavou a pokračuje po břehu Vltavy krásnou krajinou směrem k Praze. Končí zatím v osadě Zelčín u lávky s pražským horkovodem přes Vltavu.

Bike resort Peklák

Bike resort Peklák

Bike resort Peklák leží na okraji města Česká Třebová, kde začal vznikat již na jaře roku 2012. Nejedná se o žádné velké horské středisko, ale o menší sympatický areál, který je velmi dobře situovaný a pro horská kola toho nabízí opravdu hodně.