Úvod > Aktuality > Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno
Zdroj foto: FB pevnost Stachelberg
Příroda

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

  • Vydáno2. prosince 2023
Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
stachelbergDělostřelecká tvrz Stachelberg u Trutnova je až do 31. prosince 2023 přístupná. Areál představuje největší moderní pevnost československého pohraničního opevnění z let 1937 – 1938, která dříve tvořila součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu.

Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd. Návštěvník  má ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů.

stachelbergTvrz Stachelberg je otevřená v prosinci každou sobotu ve 13:00 hodin, až do 23. prosince 2023. Od 25. do 31. prosince bude otevřeno denně, prohlídka proběhne vždy od 13:00 hodin. Vstupné na prohlídku stojí 150 Kč, pro děti (6-15 let) 100 Kč.

Součástí areálu je také rozhledna Eliška, téměř 25 metrů vysoká stavba, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 21 metrů. Poskytuje zajímavý výhled nejen na Krkonoše. Na stavbu bylo použito 280 kmenů borovice a na vyhlídkovou plošinu je třeba vystoupat po 104 ocelových schodech. Za dobrého počasí se nabízí pohled na města Trutnov i Žacléř, či známé lokality jako Janský vrch, Čáp, Bor, Hejšovinu, Králický Sněžník a Orlické hory. Rozhledna je přístupná zdarma, dostanete se k ní však jen v otevírací době pevnosti (areálu).
 

Prohlídka v hlubokém podzemí i na povrchu

stachelbergAreál tvrze Stachelberg je unikátní komplex – naleznete tu obrovskou moderní pevnost uprostřed výstavby. Na povrchu rozestavěné velké bunkry, jeden z nich se podařilo vybetonovat. Tady pro své poučení najdete historickou expozici a vstup k tomu hlavnímu – rozsáhlému podzemí tvrze. Hluboko ve skalním masivu se ukrývá soustava tři a půl kilometru chodeb a velkých sálů v hloubce až padesát metrů pod povrchem. Tady mělo být  zázemí pro posádku tvrze, čítající kolem osmi set mužů – kasárna, sklady, spojovací chodby a další. Všechno je uprostřed výstavby. S průvodcem projdete více než kilometr rozestavěných chodeb a sálů v hloubce až 50 metrů pod povrchem.

Tím však prohlídka nemusí končit – s jiným průvodcem můžete vyrazit i do malých pevnůstek na povrchu, které tvoří skutečný příběh československého opevnění. Na konkrétních vyzbrojených objektech uvidíte, jak naše opevnění fungovalo v různých obměnách až do konce 20. století. Od pověstného září 1938, k obraně "železné opony" v padesátých až osmdesátých letech minulého století.
Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Další aktuality

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky

Do Krkonošského národního parku se vracejí bobři

Milovníci přírody mají důvod k radosti – podle očitých pozorování se do Krknošský národní park opět stává, po velmi dlouhé době, domovem bobra evropského. Horské, rychle tekoucí bystřiny však nejsou pro tohoto hlodavce, s šupinami pokrytým ocasem, vhodným biotopem. Odborníci proto očekávají, že se krkonošská populace na české straně hor usídlí spíše na lučních potocích v podhůří.
Královéhradecký kraj | Příroda