Úvod > Aktuality > Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno
Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno
"> "> "> "> Nová rozhledna Eliška se nachází v nadmorské výšce 632 m uprostred areálu delostrelecké tvrze Stachelberg
Příroda

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

  • Vydáno29. listopadu 2019
Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v listopadu a prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
stachelbergDělostřelecká tvrz Stachelberg u Trutnova je až do 28. prosince 2019 přístupná. Areál představuje největší moderní pevnost československého pohraničního opevnění z let 1937 – 1938, která dříve tvořila součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu.

Podzemí Stachelbergu představuje svým rozsahem naprosto unikátní systém – jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd. Návštěvník  má ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů.

stachelbergTvrz Stachelberg je otevřená v listopadu a prosinci každou sobotu ve 13:00 hodin. Součástí areálu je také rozhledna Eliška, která byla vybudována v roce 2014. Téměř 25 metrů vysoká stavba, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 21 metrů, poskytuje zajímavý výhled nejen na Krkonoše. Na stavbu bylo použito 280 kmenů borovice a na vyhlídkovou plošinu je třeba vystoupat po 104 ocelových schodech. Za dobrého počasí se nabízí pohled na města Trutnov i Žacléř, či známé lokality jako Janský vrch, Čáp, Bor, Hejšovinu, Králický Sněžník a Orlické hory. Rozhledna je přístupná zdarma, dostanete se k ní však jen v otevírací době pevnosti (areálu).
 

Příští sezónu bude prohlídka tvrze delší

stachelbergBunkrařům ze Stachelbergu se podařilo rozšířit hlavní prohlídkovou trasu. V nové návštěvnické sezóně 2020 se tak turisté vydají na prohlídku o sto metrů delší než byla v předchozích letech. Je to největší změna na turistickém okruhu od roku 2011. V minulých letech nyní upravené prostory zaplavovala voda a dno pokrývalo bahno. Úsek se podařilo zprovoznit díky evropským dotacím. Návštěvníci uvidí kompletně vylámanou chodbu s dochovanými zbytky dřevěných výztuží pro betonářské práce.

To však nebude jediná změna v pevnosti. Od příštího roku Stachelberg nabídne i druhou trasu s průvodcem. Ta povede po okolí pěchotního srubu a představí několik objektů lehkého opevnění a zrestaurované zákopy z roku 1938.
Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.