!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Výstavy Sluneční králové a Rembrandt zůstanou otevřené
Výstavy Sluneční králové a Rembrandt zůstanou otevřené
"> "> "> "> ">
Kultura

Výstavy Sluneční králové a Rembrandt zůstanou otevřené

  • Vydáno17. prosince 2020
Národní galerie Praha a Národní muzeum hostí nejvýznamnější výstavy letošní zimní sezony. I když se v pátek 18. prosince kulturní instituce znovu uzavřou, výstavy Sluneční králové a Rembrandt: Portrét člověka zůstanou otevřené. O výjimkku žádá také unikátní filatelistická výstava Poklady světové filatelie, kde mohou zájemci zhlédnout červeného mauricia.
výstava RembrandtVýstavy Sluneční králové Národního muzea a Rembrandt: Portrét člověka Národní galerie Praha zůstanou otevřené i přes další nucené uzavření kulturních památek, které se chystá od 18. prosince. Jedná se o zcela mimořádné výstavy s unikátními zahraničními zápůjčkami, které nebude možné hned tak znovu spatřit. Z tohoto důvodu jim byla udělena výjimka a za přísných hygienických opatření budou mít návštěvníci příležitost tyto expozice navštívit.

U příležitosti 350. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších nizozemských malířů Rembrandta Harmensz van Rijn (1606 Leiden – 1669 Amsterdam) připravuje Národní galerie Praha společně s Wallraf-Richartz-Museem v Kolíně nad Rýnem reprezentativní výstavu věnovanou tomuto umělci. Výstava zahrnuje 115 exponátů, z toho 50 maleb a 58 grafických listů a 7 kreseb. Rembrandtovo dílo je zastoupeno 10 malbami a více než 50 pracemi na papíře. Výstava Rembrandt: Portrét člověka v Paláci Kinských potrvá do 31. ledna 2021.

sluneční královéSluneční královéHistorické budově Národního muzea budou k vidění ještě o týden později do 7. února 2021. Návštěvníkům se představí bohaté zápůjčky ze světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. K vidění budou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Vystaveny budou poklady z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., například unikátní královská socha panovníka Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.


O výjimku usilují také Poklady světové filatelie s červeným mauriciem

známka mauriciusMalá červená známka z roku 1847 je od 16. prosince 2020 k vidění za silným skleněným rámem a má svou vlastní ochranku – řeč je o jedné z nejvzácnějších známek světa, červeném mauriciovi, kterých je na světě už jen 15! Je to rarita světového řádu, která má hodnotu 25 milionů korun. Je to vůbec poprvé, kdy je u nás známka vystavena.

Raritních kousků má ale výstava Poklady světové filatelie, kterou pořádá tuzemský filatelistický Prestige Philately Club Prague, daleko víc. K vidění je například úplně první dopis z českého území se známkou, hned tři nejdražší rakouské známky – ruměnkové Merkury v hodnotě 12 milionů, nebo třeba nejvýznamnější česká známka – populární chybotisk 50/50 doplatit, přezdívaná český Mauritius, která dosahuje tržní ceny tři miliony korun.

Současná koronavirová situace navíc nařizuje výstavu v pátek 18. prosince uzavřít. Její organizátoři proto věří, že získají výjimku.
#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

Obrazy, kde i černá barva a stíny září: taková jsou díla renesančních a barokních mistrů šerosvitu. Obdivovat je můžete nejenom ve Sbírce starých mistrů Národní galerie, ale také na řadě jiných míst, namátkou v Týnském chrámu a na oltářích pražských i venkovských kostelů.

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

#světovéČesko a cesta Slunečních králů z egyptského Abúsíru do Prahy

Když nemůžeme do Egypta, přivezeme si ho k nám, řekli si v Národním muzeu v Praze a připravili skutečně ojedinělý výstavní projekt. Na výstavě Sluneční králové tak během podzimních a zimních dnů zažijete atmosféru sluncem zalité starověké říše. Kromě toho se seznámíte s českými archeology, na vlastní oči poznáte nejvýznamnější objevy a také spousty zajímavostí. Sluneční králové zkrátka přijeli do Prahy.