Úvod > Aktuality > Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Vydáno 8. února 2020 Kultura
Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled s místy konání i s termíny.

Největší záhady a tajemství světa a slavná hlava Kelta v Olomouci

výstava OlomoucUnikátní sbírka představuje předmětů z různých koutů planety představuje nejtajemnější exponáty z celého světa. Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci se tak mohou těšit na obří repliku sochy Moi, faksimilii nejtajemnějšího svitku světa „Voynichova rukopisu“, přesnou repliku slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále nebo maketu největší rukopisné knihy světa – Codexu Gigas nebo-li Ďáblovy bible.

Starověký původ mají další vystavené exponáty, opět jako repliky: tzv. první počítač – mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná pohřební trubka někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“. Záhady a tajemství budou v muzeu k vidění až do 31. května 2020.

hlava keltaNaopak pospíšit byste si měli do Vlastivědného muzea na výstavu hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů na území České republiky. Busta vyrobena z opuky je vysoká asi 25 centimetrů a údajně zobrazuje keltského druida nebo jinou vysoce postavenou osobu. Plastika byla rozbita na několik dílů, z nichž se podařilo najít čtyři největší. Křehký originál sošky Národní muzeum zapůjčuje a dokonce i vystavuje velmi zřídka. S návštěvou byste tedy rozhodně neměli otálet. Vystaveba bude pouze od 11. do 23. února 2020.
 

Kuchyňky a pokojíčky aneb jak bydlely panenky

KuchyňkyStředočeské muzeum v Roztokách vystavuje už jen do 9. února 2020 expozici Kuchyňky a pokojíčky aneb jak bydlely panenky. Výstava přináší reprezentativní výběr tohoto náročného typu hračky, doplněný o nádobíčko a vše potřebné pro hru s panenkami v období od konce 19. století po 80. léta 20. století. Představeny jsou jak samostatné domečky pro panenky, tak vlastní interiéry pokojíků a kuchyněk, v neposlední řadě také drobné žánrové sestavy jako „posezení v zahradě“ či „velké prádlo“.

Instalace zahrnuje více než 50 domečků, kuchyněk a pokojíčků různých velikostí, od rozměrných objektů po miniatury, včetně jejich vybavení. Zvláštní oddíl ukazuje porcelánové servisy, nápojové soubory i další doplňky. 
 

Do pohádky s Princeznou se zlatou hvězdou

princezna se zlatou hvězdouOblíbená česká pohádka Princezna se zlatou hvězdou letos slaví 60 let od své premiéry! Tuto pohádku mohli diváci poprvé zhlédnout v kinech 18. 12. 1959 a vidělo jí v kinech přes 6 milionů diváků. Dodnes se těší velké oblibě, tak si jí pojďte připomenout.

Výstava se koná až do 19. dubna ve Studiu Barrandov, ve výstavním prostoru Filmpoint. O víkendech ji můžete navštívit bez objednání, vždy mezi 10. a 16. hodinou.
 

Ve Střešovicích si prohlédnete tramvaje

Muzeum střešovicePřijďte se v zimním období ohřát a vrátit se minulosti do muzea v Praze-Střešovicích. Nachází se zde jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Kromě vlastních vozidel a předmětů Muzeum vystavuje také dlouhodobě zapůjčené exponáty Národního technického muzea.

Jsou zde představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů - modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků. K vidění je zde také historická tramvaj ze druhé světové války. Na první pohled se od ostatních vozů liší tím, že má v rámci protiletecké ochrany obyvatelstva modrou barvou zatemněná okna a na sobě německo-české orientace. Otevřeno je o víkendech od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 100 Kč.
 

České korunovační klenoty na dosah... v Brně

korunovační klenotyInovovaná expozice v letohrádku Mitrovských přestavuje mistrovskou replikou nejhodnotnějšího českého pokladu – korunovačních klenotů a nově představuje také repliky středověkého žezla a jablka, stejně jako korunovačního meče. Celkový koncept výstavy se věnuje osudům 22 korunovaných panovníků.

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské, nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. Na mnohasethodinové realizaci zlatnických prací se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři – manželé Cepkovi. Výstava potrvá do 26. dubna 2020, vstupné je za 150 Kč, pro děti za 80 Kč.
 

Svět kostiček Lego v Turnovském muzeu

svět kostiček legoExpozičně - herní Lego výstava Svět kostiček zavítala i do Libereckého kraje! Od 6. února až do 29. března jsou na ni zvány všechny děti, které zavítají do Muzea Českého ráje v Turnově - Kamenářského domu.

Náplní Lego výstavy v Kamenářském domě je tematická expozice s městskou tématikou, sestavenou na dioramatu města s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami. Dále se představí také vlastní tvorba a vybrané tovární sety, novinky z posledních let, filmová tvorba, válečná zóna robotů z edice Lego Bionicle a Hero Factory a další exponáty. Pro nejmenší stavitele bude ke shlédnutí část rozsáhlé sbírky kousátek, chrastítek, kostiček, minifigů a hraček z dnes již nevyráběné edice Lego Baby Primo.
 

Kostičky SEVA ve Vsetíně

Svět kostiček SevaA máme tu další kostičky, tentokrát české stavebnice Seva, které zavítaly se svým novým expozičním projektem do Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. Návštěvníci se mohou od 1. února do 26. dubna 2020 těšit na "Seva Noemovu archu", které nabídne desítky modelů zvířat napříč druhy zvířat. Naskytne se tak podívaná na modelové zástupce podtémat "Hmyz pod lupou", "Ptáci létaví a nelétaví", "Savci", "Šelmy", "Obojživelníci", "Ryby a paryby" a "Vyhynulá zvířata". Jednotlivé modely budou opatřeny popiskami s edukativním charakterem.

Výstava nabízí rovněž komfortně vybavenou dětskou hernu s kostičkami Seva. Na pokladně zámku lze zakoupit nové stavebnice Seva za příznivé ceny.
Hlava Kelta ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Hlava Kelta ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Po Věstonické Venuši spatříte ve Vlastivědném muzeu Olomouc i neméně slavnou hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů na území České republiky. Vystavena bude od 11. do 23. února 2020.

Princezna se zlatou hvězdou - výstava k výročí 60 let uvedení pohádky od premiéry

Princezna se zlatou hvězdou - výstava k výročí 60 let uvedení pohádky od premiéry

Oblíbená česká pohádka Princezna se zlatou hvězdou letos slaví 60 let od své premiéry! Tuto pohádku mohli diváci poprvé zhlédnout v kinech 18. 12. 1959 a vidělo jí v kinech přes 6 milionů diváků. Dodnes se těší velké oblibě, tak si jí pojďte spolu s námi připomenout.

Svět kostiček v Kamenářském domě v Turnovském muzeu

Svět kostiček v Kamenářském domě v Turnovském muzeu

Expozičně - herní Lego výstava Svět kostiček zavítala i do Libereckého kraje! Nenechte si ujít unikátní tématickou expozici v Kamenářském domě v Turnovském muzeu!

Svět kostiček - putovní výstava ze stavebnice Lego v Kyjově

Svět kostiček - putovní výstava ze stavebnice Lego v Kyjově

Nenechte si ujít první Lego výstavu v roce 2020 v Moravském regionu! Projekt putovních výstav Svět kostiček zavítá se svou expozičně - herní výstavou ze stavebnice Lego i do Kyjova!

Největší záhady a tajemství světa ve Vlastivědném muzeum v Olomouci

Největší záhady a tajemství světa ve Vlastivědném muzeum v Olomouci

Unikátní sbírka představuje nejtajemnější exponáty z celého světa včetně slavné křišťálové lebky a starověkého počítače. Seznámíte se s Křišťálovou lebkou, Turínským plátnem, Svatým grálem či Ďáblovou biblí.

Svět kostiček v Teplicích

Svět kostiček v Teplicích

Po nedávných velmi úspěšných výstavách stavebnice LEGO zavítala do teplického zámku další herní výstava Světa kostiček®, tentokrát z české stavebnice SEVA.

Svět kostiček - Noemova archa v Muzeu regionu Valašsko ve Vsetíně

Svět kostiček - Noemova archa v Muzeu regionu Valašsko ve Vsetíně

Expozičně - herní výstava z české stavebnice SEVA zavítá se svým novým expozičním projektem do Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně.

České korunovační klenoty na dosah

České korunovační klenoty na dosah

Inovovaná expozice s mistrovskou replikou nejhodnotnějšího českého pokladu – korunovačních klenotů - nově představí také repliky středověkého žezla a jablka, stejně jako korunovačního meče. Celkový koncept výstavy se věnuje osudům 22 korunovaných panovníků.

Zimní sezona v Muzeu městské hromadné dopravy v Praze-Střešovicích

Zimní sezona v Muzeu městské hromadné dopravy v Praze-Střešovicích

Přijďte se v zimním období ohřát a vrátit se minulosti do muzea v Praze-Střešovicích. Nachází se zde jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR.

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů - modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Výstava Lega v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

Výstava Lega v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka

Rádi bychom pozvali všechny příznivce pestrobarevných kostiček na výstavu mnoha exponátů z téměř 500.000 dílků ze stavebnice Lego, kterou zahájíme 24. října 2019 v 10 hodin a bude trvat do 23. února 2020 v prostorách Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka pod názvem „Svět kostiček“.