Úvod > Aktuality > Výstavě o době Karla IV. budou vévodit České korunovační klenoty
Jablko
"> Jablko "> Korunovacní klenoty "> Pražský hrad
Zážitky

Výstavě o době Karla IV. budou vévodit České korunovační klenoty

  • Vydáno20. října 2013
Nechte se přenést do doby našeho nejslavnějšího panovníka Karla IV. Správnou náladu 14. století vám navodí nejen dobové mince a zbraně, ale hlavně nejnovější repliky Českých korunovačních klenot. V pražském Obchodním centru Šestka můžete zažít výpravu do života a doby Karla IV. od 25. října do 15. listopadu.
Karel IV.Nové, věrné repliky Českých korunovačních klenot pocházejí z rukou zlatnického mistra Jiřího Urbana a manželů Cepkových. Originální korunovační klenoty byly letos naposledy k vidění na Pražském hradě po dobu deseti dnů. Spatřilo je na 30 tisíc návštěvníků. Výstava Život a dílo Karla IV. v Obchodním centru Šestka potrvá 22 dní a vstup bude zdarma. Prohlídka výstavy nebude limitována časem, s ohledem na vysokou hodnotu klenotů však expozici doprovodí přísnější bezpečnostní podmínky.

Důstojně a slavnostně pojatá galerie s Českými korunovačními klenoty není jediným poutavým místem, které pro návštěvníky OC Šestka připravilo. Do doby Karla IV. bude až do poloviny listopadu stylizované celé centrum: jedna část připomene síň určenou pro taneční slavnost, jinde návštěvníci spatří ukázky dobové módy, ošacení a bot. Výstava ukáže také kolekci dobových mincí a zbraní, z nichž některé si budou návštěvníci moci vyzkoušet a zhlédnout instruktážní videa. Vše doprovodí víkendový doprovodný program, především komentované prohlídky. Expozici bude kromě klenotů dominovat 3,5 metru vysoká socha Karla IV. či model Karlštejna.

České korunovační klenoty jsou souborem předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty. Provázely korunovace českých králů a zůstávají po vzniku České republiky i nadále symbolem české státnosti. Originály jsou uloženy v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze, jednom z nejvíce střežených míst v Česku. Odtud jsou vynášeny a vystavovány výhradně v prostorách Pražského hradu pouze při výjimečných příležitostech. Nejdůležitější částí souboru je trojice královských insignií: Svatováclavská koruna, královské žezlo a královské jablko.
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.