Úvod > Aktuality > Výstava Znáte Prahu – Město v mapách, grafech a číslech
Výstava Znáte Prahu – Město v mapách, grafech a číslech
"> "> "> "> ">
Kultura

Výstava Znáte Prahu – Město v mapách, grafech a číslech

  • Vydáno11. listopadu 2015
Jaké je věkové složení obyvatel Prahy? Kolik dětí tu bude žít v roce 2050? Jak je na tom vaše čtvrť s čistotou ovzduší? Kde v Praze žije nejvíce psů a které policejní oddělení řeší nejvíce trestných činů?
Zajímavou výstavu, kterou můžete navštívit až do konce letošního roku, si připravil Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Ten má na starosti mimo jiné sbírání a vyhodnocování dat, která pomáhají městům se co nejlépe rozhodovat. Ty nejzajímavější data a informace nyní institut prezentuje na výstavě v Sále architektů na Staroměstské radnici.
 

Jaký je hluk kolem vašeho domu?

Návštěvníci se tak dozvědí třeba to, že průměrný obyvatel Prahy vyprodukuje ročně 334kg směsného odpadu, který je následně téměř ze čtvrtiny vytříděn. Případně že 56 % domů v Praze má výšku menší než 10 metrů a 60 % z jejich celkového počtu je dvoupatrových nebo že 72 % návštěvníků Městské knihovny v Praze jsou ženy. K vidění tu budou i nejrůznější mapy Prahy – mapa hustoty osídlení, mapa kanalizační sítě či hluková mapa a další.

Cílem organizátorů bylo představit data přístupnou a zábavnou formou. Kdo bude mít zájem otestovat své znalosti a schopnost orientace v mapách, může si v expozici vyhledat pár úkolů a zkusit na ně odpovědět. Velký důraz byl kladen také na originální výtvarné zpracování, jehož autorem je grafik Roman Černohous.

Výstava však nenabízí jen data zábavná či kuriózní. Skrze grafy, čísla a mapy tu totiž probíhá hledání odpovědí na otázky, kdo jsou dnešní obyvatelé Prahy, jak žijí, jak bydlí a jak se po svém městě pohybují – a jak je možné, že celý složitý organismus lidí, budov, silnic, kolejí, parků, elektrických vedení a telefonních sítí či kanalizací vůbec funguje.

Stejně jako jiné výstavy, které Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy pořádá, je i na Znáte Prahu? vstupné zdarma.

Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodné programy, tento týden ve středu 11. 11. od 17 hod se například koná workshop „Jak se dělá mapa“.

Výstava bude otevřena do 31. prosince 2015 každé pondělí od 11 do 18 hod a od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.

Pokud se rozhodnete navštívit zajímavou výstavu ve Staroměstské radnici, zvažte také prohlídku historických prostor radnice a Orloje.
Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě Pražském.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.