Úvod > Aktuality > Výstava „Žít pivo“ se otevírá návštěvníkům
Výstava „Žít pivo“ se otevírá návštěvníkům
">
Kultura

Výstava „Žít pivo“ se otevírá návštěvníkům

  • Vydáno16. června 2015
Dlouho očekávaná výstava „Žít pivo“ v Muzeu města Brna přivítá první návštěvníky ve středu 17. června. Vernisáž s pivem, hudbou v podání skupiny The Young Pekáč a zvýhodněným vstupným na výstavu se uskuteční v 17 hodin na malém nádvoří hradu Špilberku. Součástí bude také křest piva Špilberk 10® za přítomnosti Petra Hauskrechta, vrchního sládka Brněnské pivovarnické společnosti. Stejné pivo, speciálně uvařené u příležitosti výstavy, budou moci ochutnat i dospělí platící návštěvníci výstavy za symbolickou cenu 10 Kč v Bistru Babinský na Špilberku po celé léto.
Pivo se v Brně běžně vařilo a pilo od 13. století, již brněnská městská privilegia z roku 1243 zmiňují výrobu piva a sladu. Do 15. století zde působila řada menších, spíše domácích pivovarů, záhy se vaření přesunulo do měšťanského pivovaru, pivovarský boom pak nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy v Brně fungovalo současně 5 větších pivovarů. Od roku 1943 až do roku 1993 zde naopak působil jen jediný pivovar – Starobrno. Výstava na Špilberku mapuje celé toto období i s přesahem do pravěku a současnosti, kdy se rodí nové minipivovary.

Výstava nastíní vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. 

K vidění bude historické pivovarnické náčiní i zařízení, pivní sklo, podtácky i etikety. Celá jedna část bude věnována osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který významně ovlivnil výrobu piva na našem území a který své nejplodnější časy prožil právě v Brně. Zachyceny budou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince.

Lidé si budou moci ohmatat a ovonět různé druhy sladu nebo si sednout do středověké, prvorepublikové i do socialistické hospody. Prostřednictvím fotografií bude možné zavzpomínat na nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva, U Bílého kříže nebo U Tří knížat na Poštovské, nebo i na mladší, dnes již legendární pivnice U Formana na České ulici nebo Na Střeláku v Pisárkách.

Výstava postihuje rovněž fenomény, které jsou s hospodami spojené – hazardní hry, hospodské spolky i písně, ale třeba i činnost abstinenčních klubů.
Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Exkluzivní vinný restaurant v prostorách středověkého hradu, kde každý pátek a sobotu večer hraje moravská cimbálová hudba. Ve sklepích z 13. století (v nejstarší dochované části hradu Špilberk) je vinotéka s více než třemi sty druhy vín.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura