Úvod > Aktuality > Výstava grafiky zapomenutého expresionisty Bohuslava Reyneka
Príprava výstavy Bohuslava Reyneka
"> Príprava výstavy Bohuslava Reyneka "> Výstavu hostí Valdštejnská jízdárna "> Dílo Bohuslava Reyneka
Kultura

Výstava grafiky zapomenutého expresionisty Bohuslava Reyneka

  • Vydáno2. srpna 2014
Výstava Bohuslava Reynka ve Valdštejnské jízdárně byla pro velký zájem prodloužena do 14. září. Výstavu rozšířily v červenci ilustrace bible od Marka Chagalla. 105 originálních grafik a tři typografické listy, kterými světoznámý malíř doprovodil v roce 1956 vydanou limitovanou sérii Starého zákona, uvidí zájemci v České republice poprvé.

Bohuslav Reynek – výstava celoživotního výtvarného dílaVelký umělec byl téměř zapomenut. Tak tomu chtěl jeho pohnutý osud, který nedal výtvarníkově výjimečnosti proniknout v poválečných letech přičiněním tehdejších komunistických poměrů. Přestože již tehdy mohl být rozpoznán jeho jedinečný odkaz budoucím generacím, zůstal ještě na dlouhou dobu ukryt. Umělec, který byl synem statkáře a jehož tvorba stála mimo hlavní umělecké proudy, a který si žil ve svém vlastním světě, byl přinucen k životu v jen vymezené části jeho vlastního venkovského statku v Petrkově na Vysočině. A návdavkem směl pracovat pouze jako krmič prasat a koz.

Na dlouhá desetiletí, až na světlou výjimku jeho částečného objevení v lehce uvolněných dobách před pražským jarem roku 1968, tak nebyla dána příležitost vyniknout v očích veřejnosti jeho srozumitelnému a duchovně hodnotnému výtvarnému dílu. A přestože v zahraničí již slaví jeho tvorba významné úspěchy, doma se mu ještě ani dvacet let po revoluci nedostalo dostatečného společenského ocenění. Výstava, která ve spolupráci s Národní galerií v Praze ukazuje Reynkovo dílo v celé jeho bohatosti, se tak může stát milníkem ve vnímání umělcova dědictví české společnosti.

Dojmy z přehlídky jeho děl umocní důstojné prostory Valdštejnské jízdárny, kde se výstava bude od 16. dubna do 14. září konat. Expozice nabídne své “nej” díky spolupráci s vnučkou Bohuslava Reynka, která výjimečně poskytne k vystavení grafiky z rodinné pozůstalosti po svém dědečkovi. Nově je výstava také doplněna o kolekce biblických ilustrací Marca Chagalla

Zejména Reynkova výtvarná produkce zůstávala na rozdíl od jeho básnického a překladatelského díla dlouho a neprávem stranou pozornosti. Ve srovnání s poslední velkou výstavou mají tentokrát Pražané a návštěvníci Prahy jedinečnou příležitost seznámit se ve Valdštejnské jízdárně poprvé s řadou dosud nikdy veřejně nevystavených prací, pocházejících z pozůstalosti Bohuslava Reynka. Je to zatím nejkomplexnější pohled  na jeho výtvarné dílo. Expozice, která je v mnoha ohledech skutečně objevná.

Návštěvníci uvidí grafiky, které ještě nespatřily světla výstavních prostor pro veřejnost. Načasování prezentace Reynkova díla na velikonoční období nebylo náhodné – velikán české expresionistické grafiky se při své tvorbě inspiroval vírou námětově vycházející z Bible. Duchovní pojetí respektující autorovo dílo se stane také součástí bohatého programu pro veřejnost, který bude zahájení výstavy předcházet.

Výstavu pořádá Nadační fond Richarda Fuxy společně s Národní galerií v Praze, ve spolupráci s Galerií Zdeňka Sklenáře a Nadací Reynek. Produkčně zajišťuje společnost BigMedia.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.