Úvod > Aktuality > Výstava Předjaří v Královské zahradě představí Rubensovy Olympské bohy
Výstava Předjaří v Královské zahradě představí Rubensovy Olympské bohy
"> "> ">
Příroda

Výstava Předjaří v Královské zahradě představí Rubensovy Olympské bohy

  • Vydáno24. února 2020
Již osmý ročník oblíbené výstavy Předjaří letos proběhne od pátku 28. února do neděle 8. března 2020 na Pražském hradě, v Empírovém skleníku. Jejím tématem je letos obraz Olympští bohové od Petra Pavla Rubense. Protože dějiny umění nejsou jen elitní vědou pro vyvolené, podíváte se na Rubensův obraz novýma očima v záplavě přirychlených cibulových květin.
Shromáždění olympských bohů: P.P.RubensPo roce přichází na Hrad opět výstava z cyklu Předjaří na Pražském hradě, která se bude konat v Empírovém skleníkuKrálovské zahradě. Tentokrát vás výstava seznámí s obrazem Olympští bohové od Petra Pavla Rubense. Výstava přiblíží toto mistrovské dílo ze sbírek Pražského hradu, které patří mezi nejhodnotnější obrazy u nás. Přesto jeho poznání širší veřejnosti uniká a malba vzbuzuje mnohé dohady. Co je skutečným námětem obrazu, koho postavy představují, co vše je skryto v jinotajích zvěrokruhu nebo jak se vlastně obraz dostal z italské Mantovy do Prahy?

Výstava PředjaříVedle celé řady reprodukcí historických plánů budou přiblíženy dobové způsoby výsadeb a pěstování venkovních i přenosných rostlin. A to vše ve spojení se záplavou přirychlených cibulovin, z nichž počtem budou vynikat nejrůznější druhy tulipánů. Jejich něžná krása orientálního původu v každém z návštěvníků jistě vyvolá efemérní romantické prožitky.

Vedle obrazů ze sbírek Pražského hradu uvidíte také reprodukce dobových plánů z Archivu Pražského hradu a projdete se květinovým korzem, tvořeným více než tisíci přirychlenými cibulovými květinami, nabízejícími po barokním způsobu překypující podmanivou krásu a vůni – Empírový skleník rozzáří modřence, narcisy, hyacinty, hvězdníky aj. K vidění budou i výsevy a rostliny pro výsadby v zahradách.

tulipánJak již bylo zmíněno, výstava se bude konat v Empírovém skleníku od 28. února do 8. března 2020 a otevřeno bude vždy od 10:00 do 17:30 hodin. Vstupné je stanoveno na 20 Kč. Ke skleníku se nejrychleji dostanete od tramvajové zastávky „Pražský hrad“, kde staví tramvaj číslo 22. Vstup na výstavu bude z ulice U Prašného mostu z místa před hlavním stanovištěm bezpečnostních kontrol naproti Jízdárně.
Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.