Úvod > Aktuality > Výstava Předjaří v Královské zahradě představí Rubensovy Olympské bohy
Příroda

Výstava Předjaří v Královské zahradě představí Rubensovy Olympské bohy

  • Vydáno24. února 2020
Již osmý ročník oblíbené výstavy Předjaří letos proběhne od pátku 28. února do neděle 8. března 2020 na Pražském hradě, v Empírovém skleníku. Jejím tématem je letos obraz Olympští bohové od Petra Pavla Rubense. Protože dějiny umění nejsou jen elitní vědou pro vyvolené, podíváte se na Rubensův obraz novýma očima v záplavě přirychlených cibulových květin.
Shromáždění olympských bohů: P.P.RubensPo roce přichází na Hrad opět výstava z cyklu Předjaří na Pražském hradě, která se bude konat v Empírovém skleníkuKrálovské zahradě. Tentokrát vás výstava seznámí s obrazem Olympští bohové od Petra Pavla Rubense. Výstava přiblíží toto mistrovské dílo ze sbírek Pražského hradu, které patří mezi nejhodnotnější obrazy u nás. Přesto jeho poznání širší veřejnosti uniká a malba vzbuzuje mnohé dohady. Co je skutečným námětem obrazu, koho postavy představují, co vše je skryto v jinotajích zvěrokruhu nebo jak se vlastně obraz dostal z italské Mantovy do Prahy?

Výstava PředjaříVedle celé řady reprodukcí historických plánů budou přiblíženy dobové způsoby výsadeb a pěstování venkovních i přenosných rostlin. A to vše ve spojení se záplavou přirychlených cibulovin, z nichž počtem budou vynikat nejrůznější druhy tulipánů. Jejich něžná krása orientálního původu v každém z návštěvníků jistě vyvolá efemérní romantické prožitky.

Vedle obrazů ze sbírek Pražského hradu uvidíte také reprodukce dobových plánů z Archivu Pražského hradu a projdete se květinovým korzem, tvořeným více než tisíci přirychlenými cibulovými květinami, nabízejícími po barokním způsobu překypující podmanivou krásu a vůni – Empírový skleník rozzáří modřence, narcisy, hyacinty, hvězdníky aj. K vidění budou i výsevy a rostliny pro výsadby v zahradách.

tulipánJak již bylo zmíněno, výstava se bude konat v Empírovém skleníku od 28. února do 8. března 2020 a otevřeno bude vždy od 10:00 do 17:30 hodin. Vstupné je stanoveno na 20 Kč. Ke skleníku se nejrychleji dostanete od tramvajové zastávky „Pražský hrad“, kde staví tramvaj číslo 22. Vstup na výstavu bude z ulice U Prašného mostu z místa před hlavním stanovištěm bezpečnostních kontrol naproti Jízdárně.
Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Další aktuality

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika