Úvod > Aktuality > Výstava na zámku Slavkov – Austerlitz připomíná příchodu věrozvěstů
Zámek Slavkov
"> Zámek Slavkov
Památky

Výstava na zámku Slavkov – Austerlitz připomíná příchodu věrozvěstů

  • Vydáno19. července 2013
Letošní rok 2013 se nese ve znamení významného výročí – bude tomu již 1150 let, které uplynou od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Zámek Slavkov – Austerlitz při této příležitosti uvede výstavu všestranného umělce Karla Cyrila Votýpky s názvem Odkazy a návraty III. nejenom Cyrilometodějské.
Zámek SlavkovKarel Cyril Votýpka, který na zámku ve Slavkově představuje výstavu Odkazy a návrtay III. je nejen moravský malíř, výtvarník a sochař, ale i jedinečný znalec staroslověnštiny a písma hlaholice. Je také hudebník a hráč na staroslovanské gusle, které si sám sestrojil. V neposlední řadě je také člen kapely Malé Hudební Družení, která se věnuje hudbě se staroslověnskými texty a moravské lidové hudbě. Jeho tvorba je opravdu rozmanitá, věnuje se také krajinomalbě, kaligrafii, figurálním plastikám nebo rekonstrukcí výzdoby velkomoravských velmožských paláců. Je držitelem celé řady významných ocenění – např. Evropské medaile Franze Kafky za uměleckou činnost nebo Ceny za uměleckou tvůrčí činnost Masarykovy akademie umění.

Prodejní výstava, na níž uvidíte tvorbu tohoto autora za posledních deset let, vám ukáže například deskové obrazy, plastiky, grafiky nebo kresby. Výstava bude přístupná v galerii OK souběžně s provozem zámku do 15. 9. 2013.

Tím však zajímavé výstavy na slavkovském zámku nekončí. Až do 1. září zde můžete poznat prohlídku z „druhé strany“. Dozvíte se například, kterou místnost považují průvodci za nejkrásnější, a která je jejich nejoblíbenější, jaká otázka na zámku zní nejčastěji, co všechno si průvodce z prohlídky odnáší a mnoho dalšího. Výstava je volně přístupná v místnosti před kavárnou.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika