Úvod > Aktuality > Výstava na hradě Karlštejn ukazuje unikátní antickou gemu
Výstava na hradě Karlštejn ukazuje unikátní antickou gemu
">
Památky

Výstava na hradě Karlštejn ukazuje unikátní antickou gemu

Speciální výstava vzácné antické gemy a drahých kamenů z karlštejnských sbírek je k vidění na hradu Karlštejn v rámci projektu Oživlé památky. Kámen s obličejem medúzy ze 3. až 4. století je vystavován poprvé. Karel IV. měl ve sbírce asi 600 gem, z nichž se ovšem dochovala pouze tato jediná.
Výstavu nazvanou Dědictví antiky můžete vidět do konce října a v listopadu o víkendech!
 
Výstava v nově otevřené konírně císařského paláce návštěvníkům nabízí pohled i na jiné leštěné polodrahokamy a také části štukové výzdoby, které původně byly součástí kaple svatého Kříže. Lze na nich vidět spoustu dekorů – od české svatováclavské koruny až po motiv písmene K (Karel).

Jeden z nejnavštěvovanějších hradů u nás byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Hrad dnes nabízí návštěvníkům tři prohlídkové trasy. Součástí II. návštěvního okruhu je právě proslulá Kaple sv. Kříže, místo uložení nejprve říšských a následně také českých korunovačních klenotů.


 


 

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda