Úvod > Aktuality > Výstava "Klášter v plamenech" představí nevšední květinové vazby
Výstava "Klášter v plamenech" představí nevšední květinové vazby
">
Památky

Výstava "Klášter v plamenech" představí nevšední květinové vazby

  • Vydáno6. srpna 2015
Bývalý cisterciácký klášter Zlatá Koruna se na několik dní ocitne symbolicky v plamenech. Od soboty 8. srpna až do neděle 16. srpna 2015 se na prohlídkové trase objeví výjimečné květinové vazby, které se navíc dotknou i letošního husovského výročí. Během výstavy "Klášter v plamenech" bude mimořádně otevřeno i v pondělí 10. srpna 2015.
Interiéry hlavní prohlídkové trasy kláštera ve Zlaté Koruně budou během jednoho srpnového týdne zdobit čtyři desítky nezvyklých květinových vazeb. Autorky vedené kvalifikovanou floristkou Kateřinou Kolenovou využijí místní klášterní úrodu letniček a trvalek. V aranžích, které budou ztvárňovat téma „Klášter v plamenech,“ se tak objeví jiřiny, gladioly, astry, kopretiny, cínie, slunečnice, třapatky, hortenzie, břečťan, okrasné trávy, dekorativní keře či levandule a další rostliny.

Vazby v klášterních prostorách budou navíc doplněny tematickými atributy připomínajícími řádění husitského vojska v klášteře Zlatá Koruna v roce 1420. Letošní výstava se lehce dotýká tématu výrazné české osobnosti Jana Husa, potažmo husitství, které bylo příčinou pádu Zlaté Koruny v roce 1420. Tehdy do kláštera vtrhla vojska vedená Janem Žižkou a způsobila tragédii, která hluboce zasáhla do řeholního života cisterciáckých mnichů. Květinová výstava symbolicky připomíná klášterní život před a po vpádu husitského vojska a zfanatizovaného davu v říjnu roku 1420 do opatství.

Květinová aranžmá velmi volně navazují na výstavu Fleur de lys uskutečněnou ve Zlaté Koruně v roce 2013 ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem a na loňskou úspěšnou zlatokorunskou výstavu Kytka s kytkou… Spadají tak do balíčku oblíbených květinových výstav, které se s menší či větší pravidelností pořádají na dalších jihočeských památkách jako například na zámcích Třeboň a Kratochvíle či na hradě Rožmberk. Zámky Třeboň a Kratochvíle navíc poskytnou na výstavu doplňující květiny z tamějších zámeckých zahrad.

Veřejně přístupná vernisáž se koná v pátek 7. srpna 2015 od 17.30 hodin v koncertním sále kláštera. Podvečer zpestří hudba zahraná na ojedinělé klavírní křídlo Bechstein, pocházející z roku 1871.
 
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.