Úvod > Aktuality > Výstava k bombardování Brna byla pro velký zájem prodloužena
Výstava k bombardování Brna byla pro velký zájem prodloužena
"> Výstava k bombardování Brna byla pro velký zájem prodloužena "> Výpovedi a materiály poskytnuté pametníky ci jejich potomky také prispely k dalšímu rozšírení internetové aplikace "> Pripravena bude také speciální kostýmovaná komentované prohlídka
Kultura

Výstava k bombardování Brna byla pro velký zájem prodloužena

  • Vydáno7. listopadu 2014
Od začátku leteckých náletů na Brno na sklonku II. světové války uplynulo letos 70 let. Muzeum města Brna na toto smutné výročí upozornilo výstavou "Letecká válka – cíl Brno" na hradě Špilberku. Původně měla výstava 2. listopadu skončit, ale pro velký zájem ji muzeum prodlužuje až do konce listopadu.
LetadloPřestože jde o rozsahem menší výstavu, vzbudila "Letecká válka – cíl Brno" mezi veřejností velký ohlas. Mezi častými návštěvníky jsou přímo pamětníci bombardování, z nichž někteří přicházejí i opakovaně. Sami přinášejí sepsaná svědectví i různé historické artefakty. Výpovědi a materiály poskytnuté pamětníky či jejich potomky také přispěly k dalšímu rozšíření internetové aplikace zobrazující na mapě města Brna jednotlivé dopady bomb, někdy i s fotografiemi dokumentujícími škody.

Aplikace byla spuštěna současně se zahájením výstavy, k dnešnímu datu v ní přibylo přes 100 míst dopadů a dalších 50 fotografií, přičemž další aktualizace se chystají. Prostřednictvím speciálního digitálního stolu je aplikace prezentována přímo na výstavě, podívat se na ní lze i prostřednictvím webu.

BrnoDíky prodloužení bude výstava veřejnosti zpřístupněna i 20. listopadu, na který připadá 70. výročí nejničivějšího amerického náletu na Brno. Nad Brno tehdy přiletělo na 150 letadel, které shodily až 1500 trhavých pum ve značném rozptylu, poškozeno bylo centrum, přilehlé ulice i obydlená předměstí. Shazovány byly i časované nálože, takže se město otřásalo výbuchy po celý den. Při náletu zahynulo přes 500 osob. Připravena bude také speciální kostýmovaná komentované prohlídka k tomuto výročí.

Návštěvníci také mohou využít slevy, kdy mohou za zvýhodněné vstupné navštívit kromě výstavy k bombardování Brna i výstavu uspořádanou k 100. výročí vypuknutí I. světové války nazvanou "Velká válka aneb začalo to v Sarajevu…".

Nálety na Brno trvaly od srpna 1944 až do osvobození v dubnu 1945, město nejprve čelilo náletům letectva amerického, později sovětského. Zasaženo bylo přes 2 000 domů, bez střechy nad hlavou se ocitlo téměř 6 tisíc lidí. Nálety na dlouhou dobu poznamenaly tvář města, dodnes jsou po nich patrné stopy v podobě stavebních proluk či poničených fasád. Především však bombardování tragicky zasáhlo do osudu mnoha rodin, neboť si vyžádalo na 700 lidských životů.
Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika