Úvod > Aktuality > Výstava Fontána znovuzrozená v Národním technickém muzeu
Fontána znovuzrozená - výstava k 85. narozeninám Dany Hlobilové
"> Fontána znovuzrozená - výstava k 85. narozeninám Dany Hlobilové "> Národní technické muzeum "> Fontána znovuzrozená v Praze
Kultura

Výstava Fontána znovuzrozená v Národním technickém muzeu

  • Vydáno20. listopadu 2013
V roce 2009 byla v respiriu 3. patra Národního technického muzea odhalena fontána z expozice skla slavného československého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu. Výstava Fontána znovuzrozená vznikla u příležitosti 85. narozenin akademické malířky Dany Hlobilové, která před 55 lety dala fontáně její podobu, a která před 8 lety darovala to, co z fontány po všech peripetiích zbylo, do sbírek Národního technického muzea. Výstava potrvá od 20. listopadu do 13. dubna 2014.
Národní technické muzeum PrahaFontána ukazuje vynikající vytříbené výtvarné cítění konce 50. let a zároveň uměleckořemeslné dovednosti tvůrců dvou generací. Nejde však jen o dílo na pomezí užitého umění, plastiky a architektury, ale díky propracovanému systému rozvodu vody poháněnému elektrickým vodním čerpadlem i o zajímavé dílo technické.

Nyní Národní technické muzeum otevírá v Malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu výstavu u příležitosti 85. narozenin akademické malířky Dany Hlobilové, která dala fontáně podobu. Na této výstavě mají návštěvníci možnost seznámit se s okolnostmi a procesem jejího vzniku, její prezentací na světové výstavě v Bruselu a na výstavě československého skla v Moskvě, i s průběhem její náročné rekonstrukce.

Na výstavě jsou prezentovány úvodní skici i pokročilejší návrhy, nerealizované návrhy Dany Hlobilové, Adolfa Beneše i Jaroslava Kadlece, ale např. také kopie realizovaného návrhu D. Hlobilové na rozměrnou mozaiku pro spirálovou stěnu, která byla expozici skla v Bruselu součástí instalace fontány. K vidění jsou zachované fragmenty fontány – části mozaiky, původního korpusu bazénu fontány z epoxidové pryskyřice nebo původní skleněné mísy o průměru 39 a 70 cm, jejichž ruční výroba foukáním do formy se téměř rovnala zázraku.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.