Úvod > Aktuality > Výstava Cyril a Metoděj – dějiny, tradice, úcta končí příští neděli
Výstava Cyril a Metodej - dejiny, tradice, úcta
Kultura

Výstava Cyril a Metoděj – dějiny, tradice, úcta končí příští neděli

  • Vydáno31. ledna 2014
Do 2. února 2014 máte možnost navštívit výstavu, která byla připravena ku příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Přijďte do krásného prostředí Kláštera sv. Anežky České v Praze.
Cyril a MetodějReprezentativní výstava v klášteře sv. Anežky České provede návštěvníka světem, v němž oba bratři žili a působili. Na unikátních uměleckých dílech přiblíží vývoj kultu sv. Cyrila a Metoděje ve středověku, kdy se světci stali pevnou součástí společenství zemských patronů – ochránců českých zemí a jejich přímluvců na nebesích.

Významné místo zde naleznou i připomínky míst spojených s cyrilometodějskou úctou, mimo jiné moravského Velehradu a české Staré Boleslavi, kde se památka obou bratří pojila s nejposvátnější mariánskou ikonou pobělohorských Čech.

Zlomovou epochu v dějinách kultu tvoří 19. století. Na Moravě představovala cyrilometodějská tradice nejdůležitější nástroj kulturní a politické emancipace jazykově českého etnika. K odkazu světecké dvojice se ale v téže době přihlásily také Čechy. Závěrečný oddíl pražské výstavy se bude zabývat pojetím sv. Cyrila a Metoděje ve dvacátém století a na prahu století jedenadvacátého. Symbolické vyhlášení soluňských věrozvěstů za spolupatrony Evropy papežem Janem Pavlem II. v roce 1980 ukázalo, že duchovní odkaz obou bratří nenáleží pouze Slovanům, ale celému kontinentu.

Kromě tradičně pojatých textů pro dospělé návštěvníky,  nabízí výstava i paralelní prohlídkovou trasu s texty a aktivitami  pro  děti pro společný rodinný zážitek.  Pro kreativní návštěvníky je připraven otevřený výtvarný ateliér. Pro pražskou výstavu byl vytvořen také audioprůvodce v českém a anglickém jazyce. Sluchátka, s téměř hodinovou nahrávkou v českém či anglickém jazyce, si mohou návštěvníci zdarma zapůjčit ve výstavních prostorách, či obsah nahrát prostřednictvím mobilní aplikace. 

Výstava nebude prodloužena, neboť je zde presentována řada děl, u nichž nelze, z důvodů jejich ochrany, překročit restaurátory stanovenou dobu expozice ve výstavních prostorách.  Z tohoto důvodu NG alespoň prodlouží poslední dva dny, tj. 1. a 2. února otevírací dobu expozice do 20 hodin
Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice nejen pro nevidomé v Anežském klášteře

Hmatová expozice odlitků sochařských děl českého středověkého umění. Haptická expozice je umístěna v severním křídle křížové chodby kláštera sv. Anežky České. Zrakově postižení se však díky výstavě přesto mohou alespoň zprostředkovaně s tvorbou sochařů a řezbářů období českého středověku seznámit.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura