ÚvodAktualityVyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem
Zážitky

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
vyšehradRádi byste se vypravili na Vyšehrad s rodinou, přáteli nebo vaší zájmovou skupinou a chtěli byste si poslechnout k tomuto památnému místu našich dějin výklad průvodce?

Strategická poloha skály, která chránila vstup do hlavního města, byla součástí opevnění ve středověku i za třicetileté války, kdy zde vznikl i velký sklad zbraní pro Prahu. Areál je od roku 1962 Národní kulturní památkou. Výklad  průvodce vám představí nejen historii Vyšehradu, ale také různé zajímavosti, legendy a pověsti.

vyšehradBěhem prohlídky navštívíte jeho nejzajímavější místa - podíváte se do  Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad, jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Průvodce vám představí i exteriéry Vyšehradu: nezapomenutelné pohledy na Prahu, vyšehradské opevnění a brány, legendární Čertův sloup, Libušinu lázeň a vyšehradský hřbitov jemuž vévodí monumentální hrobka Slavín.

Vycházky nabízí Vyšehrad nejen v českém jazyce, ale i v dalších světových jazycích. Kouzlo Vyšehradu má mnoho podob. Od všudypřítomných symbolů, nevyřešených záhad až po lidové báchorky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Kouzlo Vyšehradu

18. 6.
Kouzlo Vyšehradu

Komentovaná prohlídka na Vyšehradě.

Podolské kasematy

21. 6.
Podolské kasematy

Poznávací komentovaná procházka prostory Podolských kasemat, kde se prolíná hned několik časových rovin.

Tichá sláva Vyšehradu

21. 6.
Tichá sláva Vyšehradu

Komentovaná prohlídka Vyšehradského hřbitova.

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě Památky

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí Památky

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Vyšehradská jízda – zážitková hra Nadace Jedličkova ústavu Zážitky

Vyšehradská jízda – zážitková hra Nadace Jedličkova ústavu

Pomáhat hrou nás prostě baví! Nadace Jedličkova ústavu přichází s venkovní stopovací hrou „Vyšehradská jízda“, která je vytvořena pro mobilní aplikaci a hrajete ji prostřednictvím mobilních telefonů v krásném prostředí Vyšehradu.

Průchod z Folimanky na Bastion Památky

Průchod z Folimanky na Bastion

Zrenovovaný Bastion Novoměstských hradeb je nejkratší cesty na Ztracenku a směrem ke Karlovu z parku Folimanka.

Pozůstatek brány Špička na Vyšehradě Památky

Pozůstatek brány Špička na Vyšehradě

Z mohutné gotické brány Špička na Vyšehradě se zachovalo pouze torzo, kde dříve bylo infocentrum Vyšehradu, které bylo v roce 2023 přesunuto.

Letní scéna Vyšehrad – divadlo pod širým nebem Kultura

Letní scéna Vyšehrad – divadlo pod širým nebem

Divadlo pod otevřeným nebem má zvláštní kouzlo – v plenéru umění dýchá jiným životem. Jedním z takových prostorů je Letní scéna na Vyšehradě, venkovní amfiteatr uprostřed hradeb, který je v provozu od 90. let 20. stol.

Honba za pokladem Vyšehradu – nevšední prohlídka inspirovaná legendami Zážitky

Honba za pokladem Vyšehradu – nevšední prohlídka inspirovaná legendami

Přijďte si celá rodina zahrát hru inspirovanou vyšehradskými legendami. Prohlídka Honba za pokladem Vyšehradu je vhodná pro rodiny s dětmi od 5 do 12 let. Je postavena jako hra – "bojovka" s několika úkoly.

Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Horymír a Šemík – udatný jezdec a jeho kůň ze starých českých legend

Národní pověst o Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi patří k nejdojemnějším příběhům o lidském a koňském přátelství. Příběh se údajně odehrál za vlády bájného knížete Křesomysla v roce 846 a dodnes jej připomíná Šemíkův hrob v Neumětelích.

Proměny architektury – venkovní hra Putování Prahou 2 Památky

Proměny architektury – venkovní hra Putování Prahou 2

Vydejte se Prahou 2 na procházky staletími. Připomeňte si na vybraných stavbách, jak se měnila architektura. Od románské rotundy přes gotiku, baroko, slohy 19. a 20. století až po slavný Tančící dům. Poznávejte, sbírejte body a soutěžte o věcné ceny.

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Vinice Vyšehradské kapituly Gurmánská turistika

Vinice Vyšehradské kapituly

Připomínkou dávné tradice pěstování vína na Vyšehradě je vinice v zahradě Nového děkanství.

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě Gurmánská turistika

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.

Leopoldova brána na Vyšehradě Památky

Leopoldova brána na Vyšehradě

Brána postavená v roce 1669 v raně barokním stylu nese jméno rakouského císaře Leopolda. Brána je ozdobena štítem s římsami nesoucími kamenické artefakty v podobě dvou ležících lvů a třemi erby z pískovce.

Městská památková rezervace Praha Památky

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Venkovní únikové hry Útěkáři – Pevnost Vyšehrad Zážitky

Venkovní únikové hry Útěkáři – Pevnost Vyšehrad

Nechte se touto venkovní únikovou hrou vtáhnout do 18. století, kdy Vyšehrad sloužil vojenské posádce coby barokní pevnost. Dokážete vykročit do neznáma, podat pomocnou ruku cizímu člověku a zachránit mu život, aniž byste přišli o ten svůj?

Čertův sloup na Vyšehradě Památky

Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup se v Karlachových sadech na Vyšehradě nachází od roku 1888. Jednotlivé kusy mají délku 160 až 240 cm. Podle pověsti sem prý sloup dopravil sám pekelník, když se s místním knězem vsadil, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši.

Další aktuality

Znáte oblíbené letní byty T. G. Masaryka? Aneb tipy na výlet, kam jezdil na prázdniny i náš první prezident

Když se řekne Masaryk, představíme si vážného pána v klobouku, v koňském sedle nebo na Hradě. Ale kde odpočíval, když sundal sako a státní záležitosti na chvíli zavřel do šuplíku? Vydejte se s Kudy z nudy po místech, kde se vážený a celým národem milovaný prezident alespoň na pár týdnů mohl stát jen obyčejným člověkem na letní dovolené.
17. červen 2025 11:24
Památky, Praha

Přírodní koupání v Praze – tipy, kde si užít vodní radovánky bez chlóru a chemie

Toužíte po koupání v přírodní lokalitě bez chlóru a chemie? Ano, i přímo v Praze se dají najít přírodní zákoutí, která nabízejí letní osvěžení. Ovšem, některá z nich, zvláště u řeky Vltavy, jsou i v parném létě velmi "osvěžující". Říční voda zde totiž proudí svižně a nestihne se ohřát. Další koupací místa najdete například u Hostivařské přehrady anebo v přírodních biotopech, kde je koupání opravdu příjemné. Užijte si léto v Praze u vody!
17. červen 2025 8:22
Letní sporty, Praha

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Že je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací starého kontinentu není třeba zdůrazňovat. Ovšem domácí turisty lákaly až do nedávna jiné regiony Česka, než hlavní město. To se změnilo a Praha je i podle aktuálních dat Českého statistického úřadu žádanou turistickou destinací tuzemských cestovatelů. A jaká jsou nejnavštěvovanější místa Prahy? To vám prozradí Kudy z nudy. Užijte si výlet do Matky měst!
16. červen 2025 16:47
Památky, Praha

Na pražském Výstavišti ochutnáte stovky druhů zmrzliny!

Přijďte se o víkendu 21. a 22. června 2025 pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream Festival – svátek všech druhů zmrzliny! Na pražském Výstavišti, kde se koná už podesáté, vás svou ledovou lahůdkou osvěží místní i světoví výrobci. Vychutnáte si zde nejrůznější druhy zmrzlin – typu gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální – veganské, bio nebo nanuky... Na své si přijdou i milovníci čerstvého ovoce, alko i nealko nápojů, kávy či dobrého občerstvení.
16. červen 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha

Ochutnejte Pivo na náplavce!

Oblíbený degustační festival zlatavého moku se v letošním roce bude konat 20. a 21. června 2025 na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem, pivní bleší trh a několik koncertů.
16. červen 2025 12:00
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.6. – 22.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královské stříbření Kutné Hory 2025, Prague Ice Cream Festival 2025 – zmrzlinový festival v Praze, Red Bull Kolo Molo v Praze, Masožravý food festival v Botanické zahradě hl. m. Prahy, Oslavy 105. výročí Posázavské stezky 125. výročí Posázavského pacifiku v Pikovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. červen 2025 6:00
Zážitky, Praha

10 unikátních staveb a rekonstrukcí Jože Plečnika

Jože Plečnik (Josip Plečnik, 23. ledna 1872 – 7. ledna 1957), architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu . Mezi další Plečnikovy počiny v Praze patří například kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech., dále nárožní dům v Žatecké ulici na Starém Městě, obora Hvězda, pomník továrníka J. Edlera von Schroll v Broumově nebo hrobka Emila Kratochvíla na lesním hřbitově v Křivoklátě.
15. červen 2025 11:01
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, zažíval vlnu největší popularity v letech 1954–1970. Vyšel z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Do socialistického Československa přinesl hrubý a brutální styl alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou. Poznejte s Kudy z nudy český brutalismus!
15. červen 2025 9:52
Památky, Praha