Úvod > Aktuality > Signal festival letos podesáté: jubileum oslaví velkolepým videomappingem
Kultura

Signal festival letos podesáté: jubileum oslaví velkolepým videomappingem

  • Vydáno30. září 2022
Signal festival už desátým rokem nabízí nejen atraktivní podívanou, ale také možnost seznámit se s tvorbou ceněných současných umělců, kteří vystavují i ve významných galeriích. Signal jejich světelné instalace zpřístupňuje statisícům lidí mimo tradiční galerijní prostory. Festival světla Signal letos rozsvítí Prahu od 13. do 16. října 2022, diváci se mohou těšit umělecké instalace českých i zahraničních umělců v různých částech metropole. Vůbec poprvé festival zamíří do Vršovic.
Signal Festival je letos nabídne celkem 15 instalací na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice, kde se vrátí na divácky nejoblíbenější lokaci náměstí Míru. Baziliku sv. Ludmily oživí videomapping po čtyřleté pauze (kostel svaté Ludmily letos v srpnu navíc papež František povýšil na baziliku). Autorem projekce je francouzský kolektiv AV Extended, který tvoří architekti, grafičtí designéři, hudebníci a softwaroví inženýři. Studio se věnuje tvorbě uměleckých děl, jimiž se snaží zlepšit vztah mezi architekturou a lidskou společností.

Signal festivalKlíčovou osobností kolektivu je digitální umělec a architekt Jérémie Bellot, který navrhuje a vytváří architektonické, světelné a zvukové instalace, v nichž se zabývá rolí světla a vnímání prostředí skrze imerzivní audiovizuální díla. Unikátní projekci s názvem IRIS, která tematizuje perspektivy viditelného světa z hlediska jiných živočišných druhů, doprovodní hudba českého hudebního producenta Aid Kida. Videomapping tak představuje pomyslné předání francouzského a českého předsednictví v Radě Evropské unie. Slavnostní zahájení Signal Festivalu proběhne na náměstí Míru ve čtvrtek 13. 10. 2022 od 19:00 hodin.

Videomapping ale bude možné spatřit poprvé už den před samotným startem festivalu, tedy ve středu 12. 10. 2022 od 19:00 do 22:00 hodin. Podmanivou projekci doplní také interaktivní odpočet od dlouholetého festivalového partnera, značky Mercedes-Benz, do kterého se mohou zapojit samotní diváci. Skrz webové stránky signalmb.cz budou moci vyslat na baziliku sv. Ludmily vybraný model auta označený třeba osobními iniciálami.
 

Největší galerijní zóna v historii

Signal festivalSignal Festival chystá také unikátní a vůbec největší galerijní zónu ve své historii. Jedná se o impozantní velkoformátovou projekci Refika Anadola (CAMP), hyperrealistické dílo Ondřeje Zunky (Kunsthalle Praha), dynamickou hru laserových paprsků od japonského umělce Shohei Fujimota (kostel u Salvátora), divadelní performance od Laterny magiky (Kateřinská zahrada), instalaci mladého pražského kolektivu Tabula Rasa (vršovická kulturní křižovatka Vzlet) a pohyblivou světelnou instalaci francouzského studia Collectif Scale (Heroldovy sady).

Na zmíněné instalace je potřeba zakoupit vstupenku Signal Plus, se kterou lze díla navštěvovat opakovaně. Vstupenku Signal Plus je nyní možné pořídit výhodně za 290 Kč v předprodeji. Na místě bude k dostání za 340 Kč. Vůbec poprvé lze zakoupit také vstupenku Signal VIP, se kterou mohou návštěvníci vyrazit do galerijní zóny už hodinu před oficiálním zahájením programu (18:00–19:00). Vyhnou se také veškerým frontám, se vstupenkou Signal VIP se totiž mohou okamžitě zařadit na její začátek. Signal VIP lze pořídit až do 12. 10. za 1690 Kč, na místě pak za 1990 Kč.
Signal festival 2023

12.10.
15.10.
Signal festival 2023

Jedenáctý ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 12. do 15. října 2023. Jeho tématem bude věda, technologie, umění a společnost. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Heroldovy sady – Rangherka

Heroldovy sady – Rangherka

Jedná se o nejznámější park ve Vršovicích. Nachází se zde novorenesanční budova Vršovického zámečku, zvaná jako Rangherka.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Chrám sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela, který je sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Kunsthalle Praha

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniká na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Kostel sv. Salvátora v Praze

Kostel sv. Salvátora v Praze

Největší pražský evangelický kostel, jehož stavba byla politickou událostí, příznačnou pro napětí v českém předbělohorském státě. Sbírka na stavbu kostela probíhala po celé Evropě a byla jakousi demonstrací solidarity protihabsburského tábora v předvečer třicetileté války.

Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Kostel na Čechově náměstí ve Vršovicích je proslulý pro svůj výrazný konstruktivistický sloh, ale i jako náročná stavba, realizovaná jako vůbec první kostel v Čechách s použitím skeletové železobetonové konstrukce. Byl postaven v letech 1929 – 1930 podle projektu architekta Josefa Gočára.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Kateřinská zahrada v Praze

Kateřinská zahrada v Praze

Zahrada se nachází u kostela sv. Kateřiny a bývalého kláštera řádu obutých augustiniánek. V současné době se v objektu nachází psychiatrická léčebna, v níž zemřel Bedřich Smetana. Kateřinská zahrada představuje neznámý, až zapomenutý kus přírody v centru Prahy.

Další aktuality

Na Staroměstském náměstí se sejdou Mikuláši, čerti a andělé – dojde i na vaření sněhu

Centrum největších Vánočních trhů v metropoli ožije v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy. Tradičně 5. prosince se tam sejdou nadpozemské bytosti, aby potěšily především ty nejmenší a společně se utkaly v soutěži o nejhezčí masku. Show pro celou rodinu s názvem Andělské Vánoce začne v 16 hodin.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v pondělí 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště

Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat od 1. prosince 2022 až do 2. února 2023 ve druhém a třetím patře v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Mimo to zde letos uvidíte mezinárodní betlémy ze soukromé sbírky.
Praha | Kultura