Úvod > Aktuality > Vstříc zatmění Měsíce – květen nabídne nevšední pozorování ranní oblohy
Vstříc zatmění Měsíce – květen nabídne nevšední pozorování ranní oblohy
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Vstříc zatmění Měsíce – květen nabídne nevšední pozorování ranní oblohy

  • Vydáno9. dubna 2022
Úplné zatmění Měsíce se blíží. Vesmírný úkaz bude velkou nebeskou událostí měsíce května. Spatřit jej můžete v ranních hodinách 16. května 2022. Zemský stín zakryje Měsíc asi ze 75 %, nejdéle bude jev pozorovatelný na západě Čech.
Měsíc zatměníTohle si nemůžete nechat ujít. V pondělí 16. května 2022 si natáhněte budíka na čtvrtou hodinu ranní a vyhlédněte z okna směrem na jihozápad. Pokud vám bude přát počasí, spatříte zatmění Měsíce.

Při pozorování pouhýma očima se začne zdát, jako by byl Měsíc z levého okraje poněkud začazen černým kouřem. Potemnění bude sílit a ve 4:28 hodin začne částečné zatmění Měsíce. Měsíc ovšem bude klesat k obzoru a obloha velice výrazně světlat, takže barev v zemském stínu si už nepovšimneme. Nejdéle bude jev pozorovatelný v západních Čechách. Zatmělý úplněk zapadne za obzor jen krátce před začátkem úplného zatmění (začíná v 5:29 hodin).
 

Šňůra planet a oblíbené hvězdárny

planetyNa obloze mimo Měsíc spatříte také "šňůru" planet – od jihu k jihovýchodu budou ležet planety Saturn, Mars (v dalekohledu s Neptunem), Jupiter a Venuše.

Při takových velkých přírodních úkazech bývají otevřeny pro veřejnost hvězdárny. Jednou ze stálic, která pravidelně myslí na milovníky vesmíru je Hvězdárna a planetárium Brno, Štefánikova hvězdárna v Praze, hvězdárna v Rokycanech, Vsetíně, Uherském Brodě nebo v Hradci Králové.
Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín je přístupná ve všech ročních obdobích a nabízí velkou škálu programů. Hvězdárna pořádá pravidelná pozorování hvězdné oblohy a slunce.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Hvězdárna Uherský Brod

Hvězdárna Uherský Brod

Severně od Uherského Brodu, v podhůří Bílých Karpat, leží Hvězdárna Uherský Brod. Celoročně nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost, školy i menší děti. Romantikou dýchají večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy.

Hvězdárna Rokycany – připravte se na hvězdné putování

Hvězdárna Rokycany – připravte se na hvězdné putování

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Na hvězdárně je k dispozici různá astronomická technika, od přenosných, malých dalekohledů až po velký dalekohled v kopuli s průměrem hlavního zrcadla 508 mm.