Úvod > Aktuality > Vypravte se na Muzejní noc do Národního technického muzea v Praze
Vypravte se na Muzejní noc do Národního technického muzea v Praze
"> Vypravte se na Muzejní noc do Národního technického muzea v Praze "> Milovníkum historických vozidel a vune benzínu urcite udelá radost prezentace nekterých automobilu "> V prostoru muzea bude patrit k nejzajímavejším akcím tzv.
Kultura

Vypravte se na Muzejní noc do Národního technického muzea v Praze

  • Vydáno13. června 2014
Národní technické muzeum se také letos připojilo k Pražské muzejní noci spolu s dalšími kulturními institucemi a připravilo na sobotní noc 14. června 2014 bohatý program, který začíná v 19 hodin a končí jednu hodinu po půlnoci. Zajímavé aktivity se budou odehrávat jak v budově muzea, tak ve venkovním areálu.

NTMVe venkovní části areálu Národního technického muzea, které se také letos připojuje k Pražské muzejní noci, budou k vidění ukázky funkčních důlních lamp (lojové, olejové, benzínky, karbidové, elektrické). Těšit se můžete také na tavbu železné rudy v replice slovanské pece.

Milovníkům historických vozidel a vůně benzínu určitě udělá radost prezentace některých automobilů a motocyklů ze zdejších muzejních sbírek, bude se jednat například o motocykly značky Čechie a Poustka. Dále zde proběhne demonstrace stabilního benzinového motoru Lorenz a velmi zajímavou ukázkou bude také provoz koňského spřežení, které bude objíždět budovu muzea, potáhne střídavě historický poštovní vůz a koněspřežnou hasicí stříkačku.

Nejzajímavější programy v hlavní budově muzea

NTMV prostoru muzea bude patřit k nejzajímavějším akcím tzv. "Hudba ve spirále", kdy bude v provozu nejstarší gramofon Berliner typ D, Jukebox Festival stereo-magic ze 70. let 20. století a zaposlouchat se budete moci také do hudby z fonografického válečků z dílny Thomase Alvy Edisona. Na programu je ovšem i předvedení flašinetu.

Zruční návštěvníci si mohou zkusit knihtisk na ručních lisech či fotografování v improvizovaném historickém fotoateliéru. Fotografie se budou na místě také tisknout. Že věda a technika může být i zábavná si můžete vyzkoušet na interaktivních modelech z různých pracovišť ČVUT. Pokud máte doma starý starý fotoaparát nebo kameru, vezměte je s sebou do muzea, kde vám odborníci řeknou, o jaký přístroj se jedná, kdy a kde byl vyroben a jakou může mít dnes hodnotu.

Do půlnoci si můžete také vyslechnout prezentaci o tvarové spojitosti krystalů a kubistických forem v architektuře, nebo se seznámit s pomůckami astronomů – dalekohledy a pozorovat s nimi určité cíle. V muzeu dále potkáte slečnu Kostku Cukrovou a dobrého ducha Cukrovíta, kteří vám představí model cukrovaru, vývoj výroby cukru a příběh první cukrové kostky.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.