!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou
Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou
"> "> "> "> ">
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Vydáno 30. listopadu 2020
Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí a jako z pohádky každý večer vypadá dům pana Václava Trunce v Chotovicích u Litomyšle. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.

Za digitálním betlémem do Voděrádek

digitální betlémČeská společnost AVT Group vytvořila betlém 21. století – je vyroben ze dřeva, které ožívá za pomoci moderní audiovizuální techniky. Příběh betléma vychází z vánoční koledy „Nesem vám noviny“. Jednotlivé postavy ožívají za pomoci moderních audiovizuálních technologií a speciálního softwaru. Dřevo se zbarví a obraz se rozpohybuje. Vidět můžete plápolající oheň, zářící svatozář nebo padající vločky. Digitální projekce je ve dvou módech - denní a noční. Po celou dobu je doprovázena hudbou.
 
Rozsvícený ho návštěvníci mohou vidět každý den od 16:00 do 21:00 hodin. Prohlídky probíhají zdarma dle aktuálních podmínek spojených s vládními nařízeními, a to až do svátku Tří králů připadající na 6. ledna 2021.
 

Originální Jírův betlém v Kryštofově Údolí

jírův betlémV Kryštofově Údolí objevíte unikátní venkovní betlém českého malíře, grafika a ilustrátora Josefa Jíry (11. 10. 1929 – 15. 6. 2005). Ten je vystaven letos již posedmnácté a každý večer bývá krásně nasvícen.
 
Josef Jíra se zabýval pohádkou Betléma celý svůj život. Již první návrh této scenérie pro Kryštofovo Údolí dokazoval, že autor nebude ovlivněn klasickou betlemářskou tvorbou, ale že bude chtít ukázat celý příběh – pohádku zrození. Dílo proto dostalo formu triptychu. Levé křídlo znázorňuje Heroda a vraždění neviňátek, uprostřed je nejsvětější rodina ve chlévě a pravé křídlo sleduje útěk svaté rodiny do Egypta. Celý betlém dosahuje délky 16 metrů a postavy jsou vysoké až tři metry. Dílo je umístěno přímo v srdci malebné obce. Josef Jíra tento skvost vytvořil v roce 1999 pod širým nebem a všechny figurky jsou z dřevěných desek. Betlém je k vidění vždy od začátku adventu, až do Tří králů. Večer, kdy jsou sochy nasvíceny, okouzlí tajemná předvánoční atmosféra každého návštěvníka.
 

Skalní betlém nedaleko Kuksu

Betlém KuksNedaleko hospitálu Kuks se nachází naučná stezka Půjdem spolu do Betléma. Ta vás z náměstí v Kuksu zavede k Braunovu betlému ukrytému v lesíku poblíž železniční zastávky Žireč.
 
V původně loveckém revíru založil Betlém majitel Kuksu hrabě František Antonín Špork. Stalo se tak po roce 1725, kdy byl ve Vídni odmítnut společný plán kukského pána a jezuitů z blízké Žirče na zřízení křížové cesty od jezuitské rezidence do Nového lesa. Špork se rozhodl na liknavé jezuity zaútočit pomocí plastik, které měly ukázat, jak jsou ve své zbožnosti vlažní, a že je to právě Špork, který Pána příkladně oslavuje. Práce na výzdobě svěřil hrabě Špork svému „dvornímu“ sochaři Matyáši Bernardu Braunovi (1684-1738).
 
Dnes v Novém lese spatříte místo původně 26 figurálních plastik pouze deset, na kterých lze rozpoznat Příchod tří králů tvořící vlastní Betlém, reliéfy Klanění pastýřů, Útěk sv. Rodiny do Egypta a sochy poustevníků Onufria a Garina, Máří Magdaleny a sv. Jana Křtitele nebo reliéf Vidění sv. Huberta.
 

Výstava betlémů v Ořechu

Výstava betlémů v OřechuTradiční výstava betlémů ve Včelíně je přizpůsobena aktuální koronavirové situaci. Aktuální otevírací dobu naleznete na webu pořadatele. Počet návštěvníků bude kvůli nákaze omezen, výstava je však dostupná také on-line. Až bude možné do areálu Včelína přijít, doporučujeme si předem rezervovat místa přes web pořadatele.
 
Letošní výstava, která potrvá pravděpodobně od 3. prosince 2020 do 10. ledna 2021, bude na téma "Jak vznikají betlémy". Kromě desítek betlémů uvidíte postupy výroby betlémů z různých materiálů. Největším betlémem bude Betlém příběhů. Nově budou letos zavedeny i prohlídky "nočních" betlémů, tedy se zvláštním osvětlením. Vedle desítky vyřezávaných betlémů na výstavě najdete jesličky z mnoha jiných materiálů a ve velmi rozmanitých podobách.
 

Pohádkově osvětlený dům v Chotovicích

osvětlený dům chotoviceTak jako každý rok i letos pan Václav Trunec připravil vánoční osvětlení svého domu, které potěší každého kolemjdoucího. Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplňky českých Vánoc dokreslují koledy. Uvidíte krásné staročesky pojaté osvětlení, žádné zběsilé blikání a efekty, zkrátka romantika po setmění...
 
Dům se nachází na kopci vedle kostela. Najdete zde výhradně pravý ráz Českých Vánoc s Ježíškem, který nenarušuje žádný Santa Claus ani jiné zahraniční prvky. Osvětlení je všude, na domech i oknech, na altánku, jesličkách, žebřiňáku, pluhu, vozíku tažený koníky, na saních s kupou dárků, starých neckách, stromech i na zahradě.
 

Za adventní náladou do Fürstenberské zahrady

adventní Fürstenberská zahradaVelká Fürstenberská zahrada se oblékla do adventního hávu. V zahradě návštěvníky vítají nazdobené vánoční stromečky, domek strážce zahrady se proměnil na betlém.
 
Při procházce můžete ochutnat i tradiční domácí vánoční cukroví, domácí vaječný likér, horkou čokoládu, domácí klobásky na grilu a další dobroty. Na druhou adventní neděli přijde i Čert a Mikuláš, přinese dětem drobné dárky a proběhne soutěž malých malířů s názvem „Namaluj obrázek na téma: Nejkrásnější výhled na Prahu."
 
Vše bude probíhat ze předpokladu dodržení všech proti epidemiologických opatření. 
 

Vánoční korzo v Riegrových sadech

riegrovy sadyPražský park Riegrovy sady letos poprvé připravil první Vánoční korzo v historii parku, a to ve velkém stylu. Těšit se můžete na 200 m dlouhé kluziště, stromeček, betlém, koledy, řemeslné show, pečené kaštany, svařák i punč, trdelník.

Vše bude podléhat aktuálním opatřením a v naprostém bezpečí. Všechny aktuální informace jsou dostupné na Facebooku a Instagramu pořadatele.
 

Venkovní betlémy v Písku

Písecké betlémyPísecké betlémy jsou unikátním projektem instalací betlémů v životní velikosti do veřejného prostoru v Písku. Netradičním způsobem se podílí na vytvoření sváteční atmosféry ve městě. Zájemcům nabízí možnost zavítat na ta nejkrásnější místa v Písku a těšit se zde z pohledu na výtvarná díla zobrazující scénu narození Ježíše Krista.
 
Na betlémy, které jsou přístupné od 29. listopadu 2020 do 6. ledna 2021, se můžete přijít podívat pod vánoční strom na Velké náměstí, ke Kamennému mostu, hradebního příkopu v ulici Hradební II a k děkanskému kostelu v ulici Bakaláře.
Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém - Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.