!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou
Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

  • Vydáno29. listopadu 2021
Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí a jako z pohádky vypadá betlém v zámeckém parku ve Vrchlabí. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.

Betlém ze sena v Čenkově

betlém čeňkoviceNa návsi u kapličky v Čenkově si můžete prohlédnout největší betlém v životní velikosti ze sena s oděnými postavami. Betlém je postaven  na návsi a  návštěvník se jím prochází po štěrkové cestě. Cestou potkáte desítky lidských postav, které jdou položit dary k právě narozenému Ježíškovi do jesliček. Výlet do Čenkova můžete spojit s návštěvou Svaté hory nebo Hornickým muzeem v Příbrami cca 15 km.

Jedná se o největší betlém v České republice, je zapsaný v české databázi rekordů, zaregistrován byl 15. prosince 2012 v rámci adventního koledování v Čenkově. Jeho tvůrcem je místní obyvatel Jiří Firýt. Když budete procházet od spodní části návsi, potkáte osoby, co nesou dary právě narozenému Ježíškovi. Stařenku s holí, pána s pilkou, dítě s vozíkem, maharadžu na slonovi, ovčáky se svými stády ovcí. Nechybí ani skupina muzikantů. Všechny ani nelze vyjmenovat, protože celkem jich je kolem šedesáti.
 

Originální Jírův betlém v Kryštofově Údolí

jírův betlémKryštofově Údolí objevíte unikátní venkovní betlém českého malíře, grafika a ilustrátora Josefa Jíry (11. 10. 1929 – 15. 6. 2005). Ten je vystaven letos již poosmnácté a každý večer bývá krásně nasvícen.
 
Josef Jíra se zabýval pohádkou Betléma celý svůj život. Již první návrh této scenérie pro Kryštofovo Údolí dokazoval, že autor nebude ovlivněn klasickou betlemářskou tvorbou, ale že bude chtít ukázat celý příběh – pohádku zrození. Dílo proto dostalo formu triptychu. Levé křídlo znázorňuje Heroda a vraždění neviňátek, uprostřed je nejsvětější rodina ve chlévě a pravé křídlo sleduje útěk svaté rodiny do Egypta. Celý betlém dosahuje délky 16 metrů a postavy jsou vysoké až tři metry. Dílo je umístěno přímo v srdci malebné obce. Josef Jíra tento skvost vytvořil v roce 1999 pod širým nebem a všechny figurky jsou z dřevěných desek. Betlém je k vidění vždy od začátku adventu, až do Tří králů. Večer, kdy jsou sochy nasvíceny, okouzlí tajemná předvánoční atmosféra každého návštěvníka.
 

Skalní betlém nedaleko Kuksu

Betlém KuksNedaleko hospitálu Kuks se nachází naučná stezka Půjdem spolu do Betléma. Ta vás z náměstí v Kuksu zavede k Braunovu betlému ukrytému v lesíku poblíž železniční zastávky Žireč.
 
V původně loveckém revíru založil Betlém majitel Kuksu hrabě František Antonín Špork. Stalo se tak po roce 1725, kdy byl ve Vídni odmítnut společný plán kukského pána a jezuitů z blízké Žirče na zřízení křížové cesty od jezuitské rezidence do Nového lesa. Špork se rozhodl na liknavé jezuity zaútočit pomocí plastik, které měly ukázat, jak jsou ve své zbožnosti vlažní, a že je to právě Špork, který Pána příkladně oslavuje. Práce na výzdobě svěřil hrabě Špork svému „dvornímu“ sochaři Matyáši Bernardu Braunovi (1684-1738).
 
Dnes v Novém lese spatříte místo původně 26 figurálních plastik pouze deset, na kterých lze rozpoznat Příchod tří králů tvořící vlastní Betlém, reliéfy Klanění pastýřů, Útěk sv. Rodiny do Egypta a sochy poustevníků Onufria a Garina, Máří Magdaleny a sv. Jana Křtitele nebo reliéf Vidění sv. Huberta.
 

Výstava betlémů v Ořechu

Výstava betlémů v OřechuTradiční výstava betlémů ve Včelíně je přizpůsobena aktuální koronavirové situaci. Aktuální otevírací dobu naleznete na webu pořadatele.
 
Letošní výstava, která potrvá od 21. listopadu 2021 do 9. ledna 2022, má letos dvojí zaměření: Jak vzniká betlém a 15. let Spolku českých betlémářů. Kromě desítek betlémů uvidíte postupy výroby betlémů z různých materiálů, ukázky nového „nočního“ osvětlení betlémů nebo staré vánoční zvyky – některé z nich si je možné vyzkoušet. Vedle desítky vyřezávaných betlémů na výstavě najdete jesličky z mnoha jiných materiálů a ve velmi rozmanitých podobách.
 

Pohádkově osvětlený dům v Chotovicích

osvětlený dům chotoviceTak jako každý rok i letos pan Václav Trunec připravil od 27. listopadu 2021 do 6. ledna 2022 vánoční osvětlení svého domu, které potěší každého kolemjdoucího. Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplňky českých Vánoc dokreslují koledy. Uvidíte krásné staročesky pojaté osvětlení, žádné zběsilé blikání a efekty, zkrátka romantika po setmění...
 
Dům se nachází na kopci vedle kostela. Najdete zde výhradně pravý ráz Českých Vánoc s Ježíškem, který nenarušuje žádný Santa Claus ani jiné zahraniční prvky. Osvětlení je všude, na domech i oknech, na altánku, jesličkách, žebřiňáku, pluhu, vozíku tažený koníky, na saních s kupou dárků, starých neckách, stromech i na zahradě.
 

Krkonošský pohádkový betlém v zámeckém parku ve Vrchlabí

betlém ve VrchlabíPřijďte se potěšit krásou lidské práce, přírodními materiály, ze kterých betlém vznikl, a poklidnou atmosférou betlému. V zámeckém parku ve Vrchlabí objevíte nádherný Krkonošský pohádkový betlém.

Krkonošský pohádkový betlém vytvořil v roce 2020 za 8 měsíců řezbář Pavel Tryzna z uskupení ŘEZBÁŘI K 106. Od loňska se rozrostl o pár vyřezaných postav a zvířat, dominantou zůstává krásná chaloupka, ve které jsou vystaveny jesličky s Jeníčkem a Mařenkou. Všechny sochy jsou z dubu a váží od 200 kg do 1000 kg. K vidění je u zámku až do 6. ledna 2022.
 

Betlém v Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště

kovozooNevěříte, že i železný šrot může být krásný? Unikátní dřevo-kovový betlém tvoří postavy i zvířata v životní velikosti vyrobená z odpadního železa. Betlém je vystaven od 27. listopadu až do 9. ledna 2022. Zvířata jsou vyrobená ze železného šrotu, lidské postavy ze dřeva. A to vše je dodekorováno tím, co tvůrci našli na smetišti. K tomu navíc vánoční výzdoba z recyklovaných materiálů.

Kromě betléma je pro vás samozřejmě otevřen také celý areál Kovozoomaják, loď, letadlo L 610, vyhlídkové lávky, více než 300 zvířat ze železného šrotu, muzeum veteránů, muzeum kovářského řemesla, bludiště z pneumatik, nespočet exponátů průmyslové, hasičské a zemědělské techniky.... Betlém v Kovozoo je přístupný až do 9. ledna 2022.
 

Venkovní betlémy v Písku

Písecké betlémyPísecké betlémy jsou unikátním projektem instalací betlémů v životní velikosti do veřejného prostoru v Písku. Netradičním způsobem se podílí na vytvoření sváteční atmosféry ve městě. Zájemcům nabízí možnost zavítat na ta nejkrásnější místa v Písku a těšit se zde z pohledu na výtvarná díla zobrazující scénu narození Ježíše Krista.
 
Na betlémy, které jsou přístupné od 28. listopadu 2021 do 6. ledna 2022, se můžete přijít podívat pod vánoční strom na Velké náměstí, ke Kamennému mostu, hradebního příkopu v ulici Hradební II a k děkanskému kostelu v ulici Bakaláře.
Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Kovozoo Staré Město – originální zoo na Slovácku

Kovozoo Staré Město – originální zoo na Slovácku

Ojedinělou zoo v celé Evropě najdete na Slovácku ve Starém Městě u Uherského Hradiště. V současné době ji obývá již více než 300 zvířátek vytvořených z kovového šrotu. Hledáte nevšední místo, kde je možné se zabavit, inspirovat a něco se naučit?