Úvod > Aktuality > Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

  • Vydáno3. prosince 2023
Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.

Betlém ze sena v Čenkově

betlém čeňkoviceNa návsi u kapličky v Čenkově si můžete od 3. prosince 2023 do 8. ledna 2024 prohlédnout největší betlém v životní velikosti ze sena s oděnými postavami. Betlém je postaven  na návsi a  návštěvník se jím prochází po štěrkové cestě. Cestou potkáte desítky lidských postav, které jdou položit dary k právě narozenému Ježíškovi do jesliček. Výlet do Čenkova můžete spojit s návštěvou Svaté hory nebo Hornickým muzeem v Příbrami cca 15 km. Jedná se o největší betlém v České republice, je zapsaný v české databázi rekordů, zaregistrován byl 15. prosince 2012 v rámci adventního koledování v Čenkově. Jeho tvůrcem je místní obyvatel Jiří Firýt. Když budete procházet od spodní části návsi, potkáte osoby, co nesou dary právě narozenému Ježíškovi. Stařenku s holí, pána s pilkou, dítě s vozíkem, maharadžu na slonovi, ovčáky se svými stády ovcí. Nechybí ani skupina muzikantů. Všechny ani nelze vyjmenovat, protože celkem jich je kolem šedesáti.
 

Originální Jírův betlém v Kryštofově Údolí

jírův betlémKryštofově Údolí objevíte unikátní venkovní betlém českého malíře, grafika a ilustrátora Josefa Jíry (11. 10. 1929–15. 6. 2005). Ten je vystaven letos již podvacáté a každý večer bývá krásně nasvícen. Josef Jíra se zabýval pohádkou Betléma celý svůj život. Již první návrh této scenérie pro Kryštofovo Údolí dokazoval, že autor nebude ovlivněn klasickou betlemářskou tvorbou, ale že bude chtít ukázat celý příběh – pohádku zrození. Dílo proto dostalo formu triptychu. Levé křídlo znázorňuje Heroda a vraždění neviňátek, uprostřed je nejsvětější rodina ve chlévě a pravé křídlo sleduje útěk svaté rodiny do Egypta. Celý betlém dosahuje délky 16 metrů a postavy jsou vysoké až tři metry. Dílo je umístěno přímo v srdci malebné obce. Josef Jíra tento skvost vytvořil v roce 1999 pod širým nebem a všechny figurky jsou z dřevěných desek. Betlém je k vidění vždy od začátku adventu, až do Tří králů. Večer, kdy jsou sochy nasvíceny, okouzlí tajemná předvánoční atmosféra každého návštěvníka.
 

Skalní betlém nedaleko Kuksu

Braunův betlémNedaleko hospitálu Kuks se nachází naučná stezka Půjdem spolu do Betléma. Ta vás z náměstí v Kuksu zavede k Braunovu betlému ukrytému v lesíku poblíž železniční zastávky Žireč. V původně loveckém revíru založil Betlém majitel Kuksu hrabě František Antonín Špork. Stalo se tak po roce 1725, kdy byl ve Vídni odmítnut společný plán kukského pána a jezuitů z blízké Žirče na zřízení křížové cesty od jezuitské rezidence do Nového lesa. Špork se rozhodl na liknavé jezuity zaútočit pomocí plastik, které měly ukázat, jak jsou ve své zbožnosti vlažní, a že je to právě Špork, který Pána příkladně oslavuje. Práce na výzdobě svěřil hrabě Špork svému „dvornímu“ sochaři Matyáši Bernardu Braunovi (1684-1738). Dnes v Novém lese spatříte místo původně 26 figurálních plastik pouze deset, na kterých lze rozpoznat Příchod tří králů tvořící vlastní Betlém, reliéfy Klanění pastýřů, Útěk sv. Rodiny do Egypta a sochy poustevníků Onufria a Garina, Máří Magdaleny a sv. Jana Křtitele nebo reliéf Vidění sv. Huberta.
 

Výstava betlémů v Ořechu

Výstava betlémů v OřechuTradiční výstava betlémů ve Včelíně je plná zážitků a každý rok s jinými betlémy. Užít si můžete nejen prohlídku téměř stovky betlémů, ale i zkoušku známých i zapomenutých vánočních zvyků, vytváření "Návštěvnického betléma", stavbu vlastního nebo vyřezávání postavičky pod vedením zkušeného řezbáře. Letošní trvá od 25. listopadu 2023 do 7. ledna 2024. Vedle desítky vyřezávaných betlémů na výstavě najdete jesličky z mnoha jiných materiálů a ve velmi rozmanitých podobách. Uvidíte zde také ukázky „nočního“ osvětlení betlémů, staré vánoční zvyky a vyzkoušíte se vyřezávání postavičky pod vedením zkušeného řezbáře.
 

Pohádkově osvětlený dům v Chotovicích

osvětlený dům chotoviceTak jako každý rok i letos pan Václav Trunec připravil od 3. prosince 2023 do 6. ledna 2024 vánoční osvětlení svého domu, které potěší každého kolemjdoucího. Vánočně osvětlený dům, kde lze vidět jesličky, betlém, sáně s dárky a různé doplňky českých Vánoc dokreslují koledy. Uvidíte krásné staročesky pojaté osvětlení, žádné zběsilé blikání a efekty, zkrátka romantika po setmění... Dům se nachází na kopci vedle kostela. Najdete zde výhradně pravý ráz Českých Vánoc s Ježíškem, který nenarušuje žádný Santa Claus ani jiné zahraniční prvky. Osvětlení je všude, na domech i oknech, na altánku, jesličkách, žebřiňáku, pluhu, vozíku tažený koníky, na saních s kupou dárků, starých neckách, stromech i na zahradě.
 

Betlém v Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště

kovozooNevěříte, že i železný šrot může být krásný? Unikátní dřevo-kovový betlém tvoří postavy i zvířata v životní velikosti vyrobená z odpadního železa. Betlém je vystaven od 25. listopadu 2023 až do 7. ledna 2024. Zvířata jsou vyrobená ze železného šrotu, lidské postavy ze dřeva. A to vše je dodekorováno tím, co tvůrci našli na smetišti. K tomu navíc vánoční výzdoba z recyklovaných materiálů. Kromě betléma je pro vás samozřejmě otevřen také celý areál Kovozoomaják, loď, letadlo L 610, vyhlídkové lávky, více než 300 zvířat ze železného šrotu, muzeum veteránů, muzeum kovářského řemesla, bludiště z pneumatik, nespočet exponátů průmyslové, hasičské a zemědělské techniky.... Betlém v Kovozoo je přístupný až do 7. ledna 2024.
 

Venkovní betlémy v Písku

Písecké betlémyPísecké betlémy jsou unikátním projektem instalací betlémů v životní velikosti do veřejného prostoru v Písku. Netradičním způsobem se podílí na vytvoření sváteční atmosféry ve městě. Zájemcům nabízí možnost zavítat na ta nejkrásnější místa v Písku a těšit se zde z pohledu na výtvarná díla zobrazující scénu narození Ježíše Krista. Na betlémy, které jsou přístupné od 3. prosince 2023 do 6. ledna 2024, se můžete přijít podívat pod vánoční strom na Velké náměstí, ke Kamennému mostu, hradebního příkopu v ulici Hradební II, děkanskému kostelu v ulici Bakaláře nebo pod Pamětní lípu.
Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek. Okružní naučná stezka Betlém – Kuks měří celkem 7 km a vede pestrým terénem v malebné krajině labského údolí.

Kovozoo Staré Město – originální zoo na Slovácku

Kovozoo Staré Město – originální zoo na Slovácku

Ojedinělou zoo v celé Evropě najdete na Slovácku ve Starém Městě u Uherského Hradiště. V současné době ji obývá již více než 400 zvířátek vytvořených z kovového šrotu. Hledáte nevšední místo, kde je možné se zabavit, inspirovat a něco se naučit?

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Den ve vzduchu 2024, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky