Úvod > Aktuality > Výlety za památnými stromy: znáte naše legendami opředené borovice?

Výlety za památnými stromy: znáte naše legendami opředené borovice?

  • Vydáno4. srpna 2021
Borovice lesní, někdy zvaná také sosna, je v České republice původním druhem jehličnanu, který roste napříč kontinentem, od Atlantiku přes celou Evropu a Sibiř téměř k Pacifiku. Ve Skandinávii zasahuje až za polární kruh. Protože je odolná proti chladu a její jehličí neopadává, stala se symbolem odolnosti, odhodlání, dokonalosti a trpělivosti. A jak to bývá, mnoho borovic na našem území je spjato s originální legendou, pověstí anebo historickým příběhem. Pojďme si připomenout ty nejzajímavější z nich.

Strážkyně zatopeného údolí z Chudobína

chudobínská boroviceZnámá malebná borovice vyhrála roku 2020 anketu Evropský strom roku. S nadsázkou by se dalo říct, že Chudobínská borovice je jediným obyvatelem, který dosud žije u zatopené vesnice. Možná i proto si vysloužila svoji přezdívku „Strážkyně zatopeného údolí“.

Na starých fotografiích ji můžete spatřit rostoucí na skalnatém ostrohu nad vsí. To se však změnilo, když byla vesnice Chudobín roku 1956 zatopena kvůli stavbě přehrady Vír. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny.
 

Borovice „Erbenka dcera“ u Kostelce nad Orlicí

Erbenka dceraErbenka u Kostelce nad Orlicí byla považována za jeden z nejvýznamnějších památných stromů na území Českých zemí. Asi proto, že byla oblíbeným stromem spisovatele Karla Jaromíra Erbena, který pod ní rád sedával a který ji a pověsti o tomto stromu zachytil ve svém díle (v básni Věštkyně ve sbírce Kytice). Psala o ní i řada další autorů, byla zpodobňována mnoha ilustrátory a opředena řadou pověstí...

Zanikla nečekaně v listopadu 1934, kdy ji rozlomil vichr. Části jejího kmene byly uloženy v městském muzeu. Dne 20. listopadu 2004 zde byla pokřtěna další vysoká borovice, jako „Erbenka dcera“.
 

Julinka na zámku Velké Opatovice

Borovice JůlinkaRaritně větvená borovice je dominantou zámeckého parku ve Velkých Opatovicích a je unikátem celého kraje. Podle pamětníků se borovici říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala hraběnka Julie Herbersteinová, poslední majitelka opatovického panství, pravnučka druhé manželky Napoleona Bonaparta.

Jedná se o borovici černou rakouskou, stáří tohoto stromu je odhadováno na 250 let a obvod nejsilnějšího kmene stromu ve výšce 130 cm je téměř 3,4 metru.
 

Libáňská borovička – svědkyně vraždy faráře

Libáňská borovičkaSymbol městečka Libáň v Českém ráji roste u polní cesty do Bystřice v místě známém jako Na Horách. Jedná se přes tři sta let starou památnou borovici lesní, která je vysoká asi 14 m a má obvod kmene kolem 320 cm.

K památné borovici se váže pověst z 18. století, podle níž se místní farář v noci vracel z posledního pomazání. Co přesně se stalo, se nikdy neobjasnilo, ale kdosi faráře připravil o život. K ránu ho našla vejminkářka, která šla zrovna z lesa, kde byla na šiškách. Možná se jí nějaká šiška zakutálela nebo někdo k památce kněze borovičku zasadil. K připomenutí smutné události pak na kmen borovice umístili svatý obrázek.
 

Svídnická borovice – až uschne nastane konec světa

Svídnická boroviceBorovice u Svídnice na Královéhradecku je neobvyklým stromem se zajímavou legendou. Strom pamatuje asi 200 let, obvod kmene má 220 cm a měří 17 metrů. Podle nejstarší z místních pověstí borovici zasadil rytíř vracející se domů z křižáckých válek v Palestině. Semínko borovice si prý přivezl s sebou a časem z něho vyrostl mohutný strom, který ochraňoval rytířům syn i vnuk. Po mnoha dalších letech byl nespravedlivě odsouzen potomek rytíře k smrti. Nevinný muž u soudu přísahal, že je-li nevinný, obrátí se borovice v noci kořeny vzhůru. Jako zázrakem vršek borovice uschnul takže připomínal kořeny a obviněný nešťastník byl propuštěn na svobodu.

Další pověst mluví o tom, že až bude v Čechách nejhůř, sejde se pod korunou sedm evropských králů. Smíří se a v Čechách nastanou zlaté časy. Další uvádí, že až strom zcela uschne, nastane konec světa, podle jiné verze zanikne „jen“ město Kostelec nad Orlicí.
Svídnická borovice

Svídnická borovice

Svídnická borovice nebo také Borovice u Svídnice stojí při výjezdu z obce směrem na Choceň. Jedná se o obrovský strom borovice lesní. Ke stromu se váže řada zajímavých pověstí – o rytíři křižáckých válek anebo o konci světa. Stromu je asi 200 let.

Pomník borovice Erbenka u Kostelce nad Orlicí

Pomník borovice Erbenka u Kostelce nad Orlicí

Borovice Erbenka byla považována za jeden z nejvýznamnějších památných stromů na území Českých zemí. Rád pod ní sedával Karel Jaromír Erben, který ji a její pověsti zachytil ve svém díle.

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Strážkyně zatopeného údolí – borovice v zaniklé vsi Chudobín

Chudobínská borovice rostoucí těsně nad hladinou přehrady Vír vyhrála v roce 2019 anketu Strom roku. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady.

Libáňská borovička

Libáňská borovička

Symbol městečka Libáň roste u polní cesty do Bystřice v místě známém jako Na Horách. Jedná se přes tři sta let starou památnou borovici lesní, která je vysoká asi 14 m a má obvod kmene kolem 320 cm.

Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Opatovická borovice ve Velkých Opatovicích

Raritně větvená borovice je dominantou zámeckého parku ve Velkých Opatovicích a je unikátem celého kraje. Tvarem připomíná pětihlavou saň a také pověst mluví o tom, že se jedná o zakletého draka, se kterým bojoval svatý Jiří, jemuž je zasvěcený místní kostel.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda