Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky
Příroda

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

  • Vydáno7. května 2022
Chystáte se na výlet či dovolenou do Českého ráje, ale nechce se vám prodírat davy turistů, kteří spěchají na Prachovské skály, do Hruboskalského skalního města nebo na Prachovské skály? Pak se zkuste naše tipy na ta místa Českého ráje, která nejsou tolik známá, a přesto v sobě ukrývají nádherné skalní labyrinty, jeskyně a vyhlídky. Úplně sami tu asi nebudete, ale můžeme vám zaručit, že objevíte klidnější místa, která si s nádherou těch více proslavených nezadají.

Besedické skalní město s bludišti Kalich a Chléviště

Besedické skályV Besedických skalách lze nalézt skalní bludiště Kalich a Chléviště, která nabízejí několik atraktivních výhledů na celé maloskalské údolí. Romantický labyrint pískovcových skal leží nad levým břehem Jizery, poblíž obce Besedice v Českém ráji.

Hlavní skupinou skal je Chléviště se Slují exulanta Václava Sadovského ze Sloupna a nádhernými vyhlídkami. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí se skrývá oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634. Na stěnách je úryvek z Kšaftu J. A. Komenského, verše o Kralické bibli a verše františkánského mnicha J. Vitáska. Mezi zastávky na stezce patří také pískovcový vrchol Sokol, kde se nachází plošina s krásným výhledem do údolí Jizery a na Suché Skály. Dalšími pěknými vyhlídkami je Kde domov můj, Kinského či Hořákova vyhlídka.
 

Kopicův statek se skalními reliéfy

kopicův statekNedaleko Turnova se nachází malá obec Kacanovy s pěknými roubenkami v lidovém stylu. Jednou z nich, stojící na samotě asi 1,5 km od obce, je Kopicův statek. Významná památka lidového stavitelství Pojizeří pochází z roku 1787 a postavil ji rolník Jiří Jiroš. Před statkem stojí socha svatého Jiří Drakobijce z roku 1806 a v rokli pod ním se nachází mnoho skalních reliéfů, které vytesal pozdější majitel a sochařský samouk Václav Kopic.
 
reliéfy kopicův statekVe skalách jsou širým nebem zhmotněny postavy z českých dějin, výjevy z církevních bájí a pověstí, doplněné verši. Prvními sochami, které zde Vojtěch Kopic začal roku 1939 tesat byli sv. Václav a prezident Masaryk. Mimo postav zde objevíte také zvířata – např. lva se skleněnýma očima Kopic vytvořil poté, co navštívil Zoo ve Dvoře Králové. Jako správný vlastenec vtesal do pískovců národní motivy – Mistra Jana Husa, sv. Václava, Horymíra se Šemíkem, kněžnu Libuši, Cyrila a Metoděje, Karla IV... Modrá značka propojuje Kopicův statek se Zlatou cestou Českého ráje a Hruboskalským skalním městem.
 

Příhrazské skály u Mnichova Hradiště

Příhrazské skályNedaleko Mnichova Hradiště se vypínají skalní bloky Příhrazského skalního města. Nejoblíbenější jsou Drábské světničky, ale ty jsou do odvolání zavřené kvůli havarijnímu stavu pochozích můstků. Na „samotářský“ výlet se vydejte z parkoviště Na Krásné vyhlídce po modré značce k rozcestí Hrázka. Skalním útvarům zde dominuje Kobylí hlava – věž, která díky svému tvaru odolávala horolezcům až do 30. let 20. stol. Nedaleko ní se nachází středověká modlitebna Hynšta, která v 17. stol. sloužila jako úkryt Českým bratřím.

Roklí Obora se pak vydáte pod horu Smrkovec Obětnímu kameni a ze Skalky můžete pokračovat po silničce do osady Mužský, která je vesnickou památkovou rezervací.
 

Skalní město Drábovna u Malé Skály

Skalní město DrábovnaMalé skalní městečko Drábovna leží na vrchu nad obcí Záborčí. Zdejší skalní převisy a jeskyně byly osídleny již v mladší době kamenné, v Babí jeskyni a v Kudrnáčově peci se dokonce našly pozůstatky nástrojů na opracování kamene. Ve středověku stála na skalních blocích hláska střežící starou obchodní cestu v údolí Jizery.

Pěkná je zde Jizerská vyhlídka, odkud si užijete výlet do okolí. Na Drábovnu se dostanete po Zlaté cestě Českého ráje z obce Borek, po modré ze vsi Záborčí anebo z protilehlé strany Zlaté Stezky, z obce Převahy.
 

Klokočské a Betlémské skály

KlokočkyKdo bude blíž Turnovu neměl by vynechat Klokočské skály. Jedná se o jakousi souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Stěna je asi 1600 m dlouhá a oddělují se z ní izolované skalní věže, kterým se říká sloní hřbety, a rozsedliny (Klokočské průchody). Ze skalní stěny jsou krásné rozhledy na severní a jihovýchodní část Českého ráje. Na jihovýchodní části Klokočských skal leží zřícenina hradu Rotštejna.
 
Betlémské skály se rozkládají na okraji plošiny mezi řekou Jizerou a Klokočským potokem. Mezi nejznámější místa patří útvar zvaný Trojnožka či Děravec – skála hřibovitého tvaru se dvěma skalními branami. Výborný výhled do okolí skýtá 10 m vysoká Zdenčina skála, kterou najdete na okraji skal.
 

Měsíční údolí pod Kozákovem

Měsíční údolíNedaleko obce Klokočí je Vesec, odkud vede červená značka do Měsíčního údolí pod Kozákovem. Romantické skalní údolí svírají dvě pískovcové kry. Údolí je lemované řadou pěkných skal a skalních převisů, kde bylo doloženo již pravěké osídlení. Nachází se zde pískomilná flora a fauna. Hnízdí zde některé druhy velkých ptáků, např. výr velký.
 
Na jeho severním okraji najdete Babí a Kudrnáčovu pec, kde byly objeveny zbytky po opracování kamene pocházející už z období neolitu. Z východní strany se nad Měsíční údolí vypíná pískovcový hřeben Hrádek zakončený Drábovnou, uměle vylámanou světničkou ve skále, která ve středověku sloužila snad jako hláska. Údolím nevede značená stezka, nejsnažší přístu je sem z osady Podhájí. Horolezce upozorňujeme, že do 30. 6. zde platí zákaz lezení z důvodu hnízdění dravců.

 
Rozhledna Dubecko s úžasným výhledem

dubeckoU obce Mírová pod Kozákovem se vypíná novodobá telekomunikační věž s rozhlednou. Rozhledna Dubecko představuje další variantu trubkového stožáru o výšce 50 metrů ovinutého točitým schodištěm. Rozhledna byla obložena dřevěnými prvky a zároveň ji zastřešili imitací šindele.
 
Z plošiny ve výšce 33 metrů je výhled do širého kraje Semilska, Turnovska, Českého ráje. Uvidíte Kozákovský vrch, Trosky, Bezděz, Besedické skály nebo obce Klokočí, Tatobity a Vyskeř.
Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Rozhledna Dubecko

Rozhledna Dubecko

Rozhledna Dubecko se nachází cca 1 km od obce Loktuše nedaleko Mírové pod Kozákovem. Je to železná rozhledna s dírkovými schody i ochozem a nádherným kruhovým rozhledem do krajiny Českého ráje, Krkonoše i Jizerské hory.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Rozsedlina Studený průchod

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna

V Příhrazských skalách asi 4 km jižně od Žďáru se nachází zbytky hrádku Hynšta. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba.

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály

Drábovna je neveliké skalní město asi 2 km nad Malou Skálou, kterému se také říká "Skály nad Záborčím". Najdete zde skromné zbytky středověkého hradu a archeologické naleziště z mladší doby kamenné – sídliště lužického lidu.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Klokočská naučná stezka

Klokočská naučná stezka

Jedná se o naučnou prožitkovou stezku s názvem Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem. Při putování stezkou vás čeká nejen spousta her v přírodě.

Další aktuality

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem listopadu, přesněji řečeno 25. a 26. 11. 2023, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
Liberecký kraj | Zážitky

Víkend Křišťálového údolí 2023: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po čtvrté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 25. a 26. listopadu 2023. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
Liberecký kraj | Zážitky