ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky
Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky, kudy z nudy
Kultura

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Poslechněte si audio verzi článku
Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
Protože věřte nebo ne, při procházkách Vysočinou mezi malebnými městečky Žirovnice a Počátky ještě teď můžete najít zbytky perleťových lastur, jimiž se kdysi vysypávaly zdejší polní a lesní cesty. Záhada? Kdepak, Žirovnice se totiž v druhé polovině 19. století proměnila v centrum perleti a perleťářství.
 

Žirovnice a knoflíky z perleti

Ještě na začátku 19. století bývala Žirovnice podobně jako sousední Počátky tkalcovské město. Se vším začal Josef Žampach, který se v roce 1863 vrátil z Vídně, kde se seznámil s výrobou perleťové krásy. Perleťářský mistr se zamiloval do Toničky Bučkové, vzali se, Josef v Žirovnici už zůstal natrvalo a začal tu vyrábět perleťové knoflíky. Jako surovina sloužily perleťové lastury z teplých moří poblíž rovníku: pro ty si Josef chodil pěšky do Vídně, a zároveň tam nosil hotovou práci. Časem se vypracoval a v dílně měl šest soustruhů. Na ponku se do lastur vyrážely rondele, na sekačce se sekaly a na děrovačce děrovaly. Tak vznikal knoflík a každý byl originál.

Zpracování perleti vyžadovalo nejenom značnou tělesnou sílu, ale také zručnost. Časem si čamrdáři, jak se dříve knoflíkářům říkalo, začali dokazovat svůj um tím, že z perleti vyráběli nejen knoflíky různých tvarů, velikostí a různě zdobené, ale i šperky a galanterní zboží. Na perleťové šálky dokázali vyrývat plastické vzory, vyřezat z lastur figury, umně sestavenými intarziemi zdobili šperkovnice, hodiny, psací soupravy, pouzdra na cigarety nebo pudřenky.

Protože šlo o žádané zboží, před první světovou válkou v Žirovnici bylo 60 dílen, v nichž pracovalo více než 600 perleťářů. Zpracování perleti se věnovali i v mnoha domácnostech v okolí a město vychovalo několik generací zkušených a zručných knoflíkářů.
 

Muzeum knoflíkářství a perleťářství v Žirovnici

Výlet začíná tam, kde se o perleťářství dozvíte úplně všechno: v zámeckém areáluŽirovnici, kde v budově někdejšího pivovaru letitou knoflíkářskou tradici připomíná Muzeum knoflíkářství a perleťářství. Expozici perleťových knoflíků v Žirovnici doplňují dobové fotografie i řada předmětů z perleti, například perleťové hodiny, mísy a brože, Eiffelova věž, vyrobená z knoflíků a perleťových plátků, znak Žirovnice – stříbrný jednorožec v modrém poli, opět z perleti, nebo perleťový pohár pro turnaj v kopané, který se hrál v Žirovnici od roku 1933. Když vyhrálo družstvo pohár třikrát po sobě, mohlo si jej ponechat.

K vidění jsou také mapy míst, odkud se do Žirovnice vozily lastury a kam pak proudily hotové výrobky. Knoflíky se z Žirovnice vozily do Rakouska-Uherska, do Evropy, Ameriky, později do Sovětského svazu. Tradice výroby knoflíků v Žirovnici pokračuje dodnes, i když už většinou jde o knoflíky umělohmotné; perleť jako materiál je už velmi drahá. Kromě expozice perleťářství si můžete prohlédnout i expozici šicích strojů a pivovarnictví, a podívat se do žirovnického zámku a do nedalekého špýcharu, kde je muzeum zemědělské techniky.
 

Z Žirovnice do Počátek a do lázní Svatá Kateřina

Na okraji Žirovnice leží rybník Budín, kde se nachází přírodní koupaliště. Po červené značce pak zamíříte do Počátek. Městečko znáte z několika filmů, které se tu natáčely, a také díky léčivému prameni a lázeňskému Resortu Svatá Kateřina. Z Počátek tam vedou dvě stezky. První se věnuje básníkovi Otokaru Březinovi a druhá se nazývá K pramenům Počátek.

O výjimečných účincích pramenů v okolí Počátek se zmiňují zdroje už v 16. století. Právě na pramenech se zakládá dlouhá historie místních vodoléčebných a klimatických lázní Svatá Kateřina. Dnes tu stojí Resort Svatá Kateřina s výjimečným ájurvédským pavilonem a vysočinským Stonehenge – kamenným kruhem Druidů. Po cestě ochutnejte prameny sv. Kateřiny, sv. Markéty nebo sv. Vojtěcha, nahlédněte do barokního kostela sv. Kateřiny a využijte odpočinková místa na rozcestí stezky vedoucí k pramenům.

Výlet si můžete mírně prodloužit ještě procházkou po naučné stezce Cestou starých soukenických mistrů počáteckých. Začíná v Počátkách u Valchovské cesty, u hřbitovního kostela Božího Těla, a končí u pramene sv. Ludmily. Stezka měří necelých pět kilometrů, věnuje se historii soukenictví a dozvíte se například k čemu sloužila valcha a proč se látky válely.
Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině Životní styl

Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina Zážitky

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Řeka Nežárka Příroda

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí Příroda

Naučná stezka k pramenům Počátek a okolí

Cesty roubené alejemi stromů, čistý a svěží vzduch, kapličky a mnoho rybníčků – to je procházka naučnou stezkou k pramenům Počátek. Pojďte se projít malebnou krajinou a načerpat sílu a energii na rozhraní Čech a Moravy v kraji Vysočina.

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů Příroda

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu Příroda

Nejdelší modřínová alej v zemi vede z Čech na Moravu

Počátky, Kaliště – Pelhřimovsko má hodně alejí podél silnic a cest. Unikátní pozici ale zajímají Počátky, kde stromy lemují většinu výjezdových cest z města. Přijeďte se přesvědčit o krásách našich alejí na vlastní oči.

Renesanční zámek Žirovnice Památky

Renesanční zámek Žirovnice

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavý zámecký areál s objekty zámku, špýcharu a pivovaru. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní části dnes barokně upraveného zámku. Je to unikátní a svým rozsahem jedna z největších freskových výzdob v Čechách.

Vysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny

Vysočina láká milovníky filmů: obří medvídek Kuky, nový park miniatur a princezny

Rádi se touláte po filmových místech a vzpomínáte na pohádky, seriály a zahraniční filmy, které se tam natáčely? V tom případě se letos vaším zamilovaným místem stane Vysočina: už 1. dubna startuje zážitková turistická hra, která vám představí nejhezčí místa z filmů. Na výherce samozřejmě čekají zajímavé ceny!

Žirovnice

Žirovnice

Jméno Žirovnice připomíná zrnovnici nebo žernoviště, místo s bohatou úrodnou půdou, kde se dařilo pěstovat obilí, nebo slovo žír, což znamená chov dobytka. Město proslavila výroba perleťových knoflíků a při prohlídce zámku můžete obdivovat pozoruhodné gotické a renesanční fresky.

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?

Počátky

Počátky

Kopcovitá krajina se spoustou lesů a rybníků, mimořádně čistý vzduch, cesty lemované alejemi stromů a řada památek, to jsou Počátky, městečko na Vysočině na rozhraní Čech a Moravy. Historické jádro města se dochovalo bez větších zásahů, v blízkých lesích objevíte zajímavé lázně.

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina Lázně a wellness

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Speciální Ájuverdský pavilon naleznete v Resortu Svatá Kateřina. Je věnováno ájurvédě a ájurvédským terapiím. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a vnímat blízkost a sílu ozdravné vysočinské přírody.

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici Kultura

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.

Další aktuality

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Řezbáři budou v Třešti vyrábět figurky do společného betléma

Letošní Dřevořezání, tedy setkání řezbářů a přátel betlémů v Třešti se bude konat 5. 7. a 6. 7. 2024 v Třešti na zahradě Schumpeterova domu. Po oba dny bude také otevřena stálá expozice betlémů. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je 200 let stará tradice stavění betlémů v rodinách, které je o Vánocích zpřístupňují široké veřejnosti. Přijďte si teď v létě prohlédnout, jak figurky v betlému vznikají pod šikovnýma rukama zručných betlémářů.
3. červenec 2024 5:49
Kultura, Kraj Vysočina