Úvod > Aktuality > Výlety, které nic nestojí - vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Výlety, které nic nestojí - vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Vydáno 7. června 2016 Památky
Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnohých zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Krom kusu historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?

1. Zřícenina hradu Ralsko – Českolipsko

RalskoNedaleko Mimoně, na vrcholu kopce Ralsko, stojí zřícenina stejnojmenného hradu, z něhož je krásný rozhled do dalekého okolí. Můžete tak shlédnout vrcholy jako Bezděz, Ješted, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč. Mocný hrad tu stával od 14. století, dnes jsou z něj jen rozvaliny. Ale ten výhled…

Z hradu se do dnešních dnů zachovaly hradby, zříceniny dvou obytných věží, obvodové zdivo paláce a zbytky zdiva dalších budov. Mimo mocných rodů Markvarticů a Vartenberků zde působili loupeživí rytíři a nacházela se tu dokonce i podloudná mincovna.
 

2. Zřícenina hradu Děvičky – Jižní Morava

Zřícenina gotického královského hradu Děvičky (rovněž Dívčí hrady, Maidberk či Maidenburg) je jednou z výrazných dominant Pálavských vrchů. Hrad se nachází západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále, asi 1 km od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína.

A čím je zajímavý? Předně je z něj opět krásný výhled až do Rakouska, ale i na zdejší nádrže. Pálava byla v roce 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickou rezervací UNESCO. Najdete zde například zcela unikátní flóru.
 

3. Hrad Sukoslav v Kostomlatech - Severozápadní Čechy

SukoslavRozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách. Do dnešních dnů se z hradu dochovala vstupní brána, dvě válcové věže, přičemž ta vyšší je vybavena ochozem. Dále zde spatříte obvodové zdi mohutného paláce, části parkánové hradby a dalších zdí, hradní příkop. Možná vás bude zajímat, že se tu natáčela pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka.

A jaký by to byl hrad bez hrůzostrašné pověsti? Jedna taková se zmiňuje o tom, že o půlnoci tu prý bloudí zříceninou duch se skvrnou černého kalicha na čele. Je jím husitský vůdce Jakoubek z Vřesovic, který hrad dobyl v roce 1434.

 

Procházky v parcích a zahradách

Jako další tip na levný výlet mohou posloužit nejrůznější parky a zahrady. Kupříkladu v Praze si určitě užijete návštěvu zahrad Pražského hradu, Valdštejnské zahrady, zajímavá je i Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě Praha.

Z botanických zahrad můžeme doporučit i tu nejvýše položenou zahradu v ČR, kterou najdete v Prášilech na Šumavě. Na jižní Moravě je volně přístupný Lednicko-Valtický areál, kde se dá klidně strávit v příjemném prostředí celý den…
Hora Říp - symbol české národní historie

Hora Říp - symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Hrad Hazmburk - perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem. Do 24. 5. 2020 je uzavřena.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) - dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) - dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Rozhledna Jedlová hora - za dalekými rozhledy po celý rok

Rozhledna Jedlová hora - za dalekými rozhledy po celý rok

Na vrcholku hory Jedlová (774 m n. m.) stojí 23 metrů vysoká rozhledna. Jedlová je navíc třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor a za jasného počasí se odtud odkrývá jedinečný výhled od Krušných hor až po Krkonoše.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zřícenina hradu Ralsko

Zřícenina hradu Ralsko

Nedaleko Mimoně, na vrcholu kopce Ralsko, stojí zřícenina stejnojmenného hradu, z něhož je krásný rozhled do dalekého okolí. Můžete tak shlédnout vrcholy jako Bezděz, Ještěd, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč.

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd - jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědského hřbetu (1012 m) kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Nejvýše položená botanická zahrada v ČR v Prášilech

Nejvýše položená botanická zahrada v ČR v Prášilech

Sbírku čtyř set narcisů, původní šumavské rostliny či skalničky, trvalky cibuloviny a dřeviny si můžete prohlédnout v Botanické zahradě v Prášilech na Šumavě. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.

Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.