Úvod > Aktuality > Výlety do oblak, korun stromů a do věží: užijte si nové rozhledny a vyhlídky
Příroda

Výlety do oblak, korun stromů a do věží: užijte si nové rozhledny a vyhlídky

  • Vydáno15. ledna 2019
Na beskydských Pustevnách otevírají novou stezku korunami stromů, další rozhledny vznikly také v Polabí, u Liberce, v Praze, v jihomoravském Kobylí a u Růžové na Děčínsku. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na výlety spojené s pěknými výhledy, zimní procházkou a třeba i malým překvapením!
Pět let příprav, rok a půl trvající stavba a několik týdnů čekání na slavnostní otevření: to všechno má na kontě stezka Valaška, která se se okamžitě stala novou turistickou atrakcí Beskyd. Stojí poblíž Pusteven v nadmořské výšce 1 099 metrů přibližně čtvrt kilometru od horní stanice lanovky směrem k hoře Tanečnice. Bezmála 400 metrů dlouhá dřevěná lávka vede korunami stromů ke dvaadvacet metrů vysoké věži, kterou obtáčí dalších 220 metrů dlouhý chodník. Hlavními lákadly jsou vedle fantastických výhledů 150 metrů dlouhý, na lanech zavěšený „himálajský“ chodník a sedm metrů dlouhá terasa se skleněným zábradlím a podlahou. Ta se nachází až na samém vrcholu celé stavby a kdo si na ni troufne, bude prý mít pocit, jako by se vznášel nad krajinou.
 

Valašce dělají společnost ledové sochy

Terasovitá stavba je v krajině zasazená tak, aby co nejméně narušovala přirozený ráz Beskyd. Neruší ani výhledy z Pusteven, ostatně se o dost snížila: podle původních plánů měla věž měřit 54 metrů. Další zajímavosti? Stezka Valaška stojí na pozemcích Ostravsko-opavské diecéze, která se také stala hlavním investorem, a jde o dočasnou stavbu, povolenou na dvacet let.

Základní vstupné stojí 195 korun, pro děti a seniory 150 korun, rodinná vstupenka vyjde na 490 korun. Otevřeno bude tak jako na dalších podobných atrakcích denně od 10 do 16 hodin, postupně se otvírací doba prodlouží až na letních 9.30 až 19 hodin. S návštěvou na nic nečekejte, letos se totiž na Pustevnách nelyžuje a počet zimních návštěvníků klesl. Navíc až do 27. ledna můžete vidět letošní nadílku ledových soch; čekají na vás nasvícené v plné kráse.

Nejjednodušší způsob jak se dostat na Pustevny a ještě si užít pohled na krajinu z ptačí perspektivy nabízí dvousedačková lanovka. Dolní stanice se nachází poblíž hotelu Ráztoka v Trojanovicích a jezdí denně od 8 do 17 hodin.
 

Kde najdete dalších osm nových rozhleden?

V prosinci se otevřela nová Bedřichova vyhlídkaPolabí, mezi nejoblíbenější členy stále se rozrůstající rodiny našich rozhleden patří také rozhledna Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku. V lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě stojí od loňska netradiční rozhledna Doubravka XIV a líbit se vám bude i čerstvě otevřená a velmi neobvyklá spirálová rozhledna v Kobylí na Břeclavsku; na vyhlídku se pohodlně dostanou i vozíčkáři!

Novou rozhlednu na Císařském kameni mají v liberecké čtvrti Vratislavice. Původní dřevěná rozhledna se nedožila ani deseti let, kvůli špatnému stavu se musela zbourat a nahradila ji nová ocelová věž, opláštěná dřevem. Už sice stojí, ale oficiálně ji otevřou až na jaře. Těšit se můžete na rozhled nejen na Liberec a Jablonec nad Nisou, ale také na Jizerské hory a za jasného počasí i na Sněžku a Český ráj.

Otevření na jaře chystá také rozhledna na Hradišťském vrchu u jihočeské Kaplice; z ní dobře uvidíte Alpy, Novohradské hory i kopce nad Lipnem, Plechý, hrad Vítkův kámen či Blanský lesKletí. Dalším očekávaným přírůstkem bude rozhledna na vodojemu v Ohrazenicích u Turnova a Boží vyhlídka u Božího Daru.
 

Víte, že…?

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice

Naučná stezka Radhošťská ovčí dálnice (dřive Radegast) má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 25 km severozápadně od Mostu. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty.

Zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo

Zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo

Z dříve vytvořených dřevořezeb na Pustevnách vznikla nová zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Další aktuality

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Oslavte o víkendu Den ptactva v Zoo Ostrava

Pozvánka platí pro všechny Kosy, Pěnkavy, Hýly, Dudky, Ptáčky – v sobotu 6. dubna se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku všech opeřenců. Tento den budou mít nositelé ptačích příjmení zvýhodněné vstupné do zoo a pro všechny návštěvníky bude připraven doprovodný ptačí program. Program bude připraven nejen pro milovníky ptactva, ale také rostlin – tento den budou zahájeny komentované prohlídky pěstebních skleníků.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Legiovlak vyjel do nové sezony, začíná ve Středočeském kraji

Nádraží Městec Králové je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak přístupný zdarma, ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Nevíte, co s načatým dnem? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které budou tentokrát lákat na výlet turisty z Ostravy a okolí. Snad nikde nenajdete tolik pozoruhodných technických památek jako v Ostravě – rozhlédněte se po nich třeba z haldy Ema nebo z vyhlídkové věže Nové radnice! Vedle dolu Michal a Hornického muzea v areálu Landek parku si zaslouží pozornost bývalý průmyslový areál dolních Vítkovic. Kdo má raději procházky v přírodě ocení tipy na rozhledny, naučné stezky, přírodní zajímavosti a další místa.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Nenechte si ujít Velikonoce na raduňském zámku

Tradiční akce s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry, to jsou Velikonoce na raduňském zámku. Přiblíží zvyky posledních majitelů Blüchery z Wahlstattu a představí nejen místní, ale také zahraniční zvyky, především anglické a německé, které Blücherové přenášeli na Raduň.
Moravskoslezský kraj | Památky

Frekventovaná bohumínská cyklostezka se na celý letošní rok uzavře

Jedna z nejoblíbenějších cyklotras v Bohumíně, kterou během sezóny využívají tisíce lidí z celého regionu, se po Velikonocích na celý letošní rok uzavře. Stojí za tím výstavba ochranných protipovodňových zdí u dálnice D1, které buduje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Trasa, která je z hlediska turistiky ve městě zásadní, je jedinou přístupovou cestou pro stavební techniku. Město Bohumín se snaží najít alternativní trať alespoň pro cyklisty. Bruslařům bohužel nemá jak zajistit náhradní řešení. Kola by mohla projet přímo po břehu řeky Odry. V jednání je také provoz po cyklostezce alespoň o víkendech, kdy se na navýšení protizáplavových zdí nebude pracovat a technika bude stát.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda