Úvod > Aktuality > Výlety do oblak, korun stromů a do věží: užijte si nové rozhledny a vyhlídky
Příroda

Výlety do oblak, korun stromů a do věží: užijte si nové rozhledny a vyhlídky

  • Vydáno15. ledna 2019
Na beskydských Pustevnách otevírají novou stezku korunami stromů, další rozhledny vznikly také v Polabí, u Liberce, v Praze, v jihomoravském Kobylí a u Růžové na Děčínsku. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na výlety spojené s pěknými výhledy, zimní procházkou a třeba i malým překvapením!
Pět let příprav, rok a půl trvající stavba a několik týdnů čekání na slavnostní otevření: to všechno má na kontě stezka Valaška, která se se okamžitě stala novou turistickou atrakcí Beskyd. Stojí poblíž Pusteven v nadmořské výšce 1 099 metrů přibližně čtvrt kilometru od horní stanice lanovky směrem k hoře Tanečnice. Bezmála 400 metrů dlouhá dřevěná lávka vede korunami stromů ke dvaadvacet metrů vysoké věži, kterou obtáčí dalších 220 metrů dlouhý chodník. Hlavními lákadly jsou vedle fantastických výhledů 150 metrů dlouhý, na lanech zavěšený „himálajský“ chodník a sedm metrů dlouhá terasa se skleněným zábradlím a podlahou. Ta se nachází až na samém vrcholu celé stavby a kdo si na ni troufne, bude prý mít pocit, jako by se vznášel nad krajinou.
 

Valašce dělají společnost ledové sochy

Terasovitá stavba je v krajině zasazená tak, aby co nejméně narušovala přirozený ráz Beskyd. Neruší ani výhledy z Pusteven, ostatně se o dost snížila: podle původních plánů měla věž měřit 54 metrů. Další zajímavosti? Stezka Valaška stojí na pozemcích Ostravsko-opavské diecéze, která se také stala hlavním investorem, a jde o dočasnou stavbu, povolenou na dvacet let.

Základní vstupné stojí 195 korun, pro děti a seniory 150 korun, rodinná vstupenka vyjde na 490 korun. Otevřeno bude tak jako na dalších podobných atrakcích denně od 10 do 16 hodin, postupně se otvírací doba prodlouží až na letních 9.30 až 19 hodin. S návštěvou na nic nečekejte, letos se totiž na Pustevnách nelyžuje a počet zimních návštěvníků klesl. Navíc až do 27. ledna můžete vidět letošní nadílku ledových soch; čekají na vás nasvícené v plné kráse.

Nejjednodušší způsob jak se dostat na Pustevny a ještě si užít pohled na krajinu z ptačí perspektivy nabízí dvousedačková lanovka. Dolní stanice se nachází poblíž hotelu Ráztoka v Trojanovicích a jezdí denně od 8 do 17 hodin.
 

Kde najdete dalších osm nových rozhleden?

V prosinci se otevřela nová Bedřichova vyhlídkaPolabí, mezi nejoblíbenější členy stále se rozrůstající rodiny našich rozhleden patří také rozhledna Růženka na Pastevním vrchu u Růžové na Děčínsku. V lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě stojí od loňska netradiční rozhledna Doubravka XIV a líbit se vám bude i čerstvě otevřená a velmi neobvyklá spirálová rozhledna v Kobylí na Břeclavsku; na vyhlídku se pohodlně dostanou i vozíčkáři!

Novou rozhlednu na Císařském kameni mají v liberecké čtvrti Vratislavice. Původní dřevěná rozhledna se nedožila ani deseti let, kvůli špatnému stavu se musela zbourat a nahradila ji nová ocelová věž, opláštěná dřevem. Už sice stojí, ale oficiálně ji otevřou až na jaře. Těšit se můžete na rozhled nejen na Liberec a Jablonec nad Nisou, ale také na Jizerské hory a za jasného počasí i na Sněžku a Český ráj.

Otevření na jaře chystá také rozhledna na Hradišťském vrchu u jihočeské Kaplice; z ní dobře uvidíte Alpy, Novohradské hory i kopce nad Lipnem, Plechý, hrad Vítkův kámen či Blanský lesKletí. Dalším očekávaným přírůstkem bude rozhledna na vodojemu v Ohrazenicích u Turnova a Boží vyhlídka u Božího Daru.
 

Víte, že…?

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo

Zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo

Z dříve vytvořených dřevořezeb na Pustevnách vznikla nová zábavně naučná stezka Pustevenská Zoo.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 25 km severozápadně od Mostu. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Další aktuality

Lyžování v Ostravě? Klidně i 365 dnů v roce!

Za lyžařskými zážitky nemusíte vždy nutně na svahy hor. V Ostravě najdete místo, kde si zatrénujete po celý rok. Samozřejmě vás pozveme i do míst, která nejsou od slezské metropole vzdálená a Ostraváci je mají na dosah ruky. Užijte si lyžařské zážitky na Ostravsku!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 3. února se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimosezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty