Úvod > Aktuality > Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko
Zážitky

Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko

  • Vydáno28. května 2020
Není nic jednoduššího než sbalit kolo, svačinu, kamarády a vyrazit někam, kde je hezky. Abyste to k takovým místům měli co nejblíže a nemuseli se trmácet po frekventovaných silnicích, o to se starají cyklovlaky – buď speciální linky anebo vlaky, které vás přepraví i s koly.

Cyklohráček zamíří do Slaného a na Okoř

O víkendech a svátcích od 30. května do 1. listopadu 2020 jezdí z Prahy Hlavního nádraží kolem hradu Okoř, až do Slaného, výletní vlak Cyklohráček. Je to opravdu vlak speciální, protože se tu zabaví každý. Ve voze plném her lze uspořádat turnaj v dámě nebo piškvorkách, půjčit si hru nebo knížku. Nejmenší staví hrady z kostek, skládají puzzle a malují, cyklisté zaparkují kola a mohou jízdu využít k drobným opravám; nářadí i sady na lepení duší si půjčíte přímo ve vlaku, k dispozici je i kompresor na dofouknutí kol.

Každý víkend vyráží z Prahy hl. n. vždy v 9:04 a 13:03, zpět ze Slaného jede v 11:01 a 16:53. Během letošní sezóny je Cyklohráček každé druhé sobotní odpoledne prodloužen opět až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů (nejbližší termíny 30. 5., 6. 6., 20. 6., 4. 7., 18. 7. 2020).

Z Prahy jede Cyklohráček krásnou trasou Pražského semmeringu. Cestou uvidíte Prokopské údolí přes vysoké historické viadukty a nádherné výhledy z výšky na Prahu. Cyklohráček vás doveze do romantického údolí hradu Okoře (stanice Noutonice), navštívit můžete románskou rotundu na Budči (zastávky Kováry nebo Zákolany), zoopark v Zájezdě i historické město Slaný. Na své si přijdou i lovci keší, ta o Cyklohráčku je totiž vezme do hluboké historie tratě, po které vlak projíždí. Její začátek je na nádraží v Hostivici a na finálních souřadnicích vás čeká železniční překvapení.
 

Cyklovlakem na Kokořínsko

Zalíbilo se vám údolí říčky Pšovky a okolí Harasova, Kokořínsko neboli krajina kolem hradu Kokořína a známé skalní Pokličky? Není nic jednoduššího než se sem vydat dalším speciálním cyklovlakem Kokořínský rychlík. V roce 2020 vyjíždí každou sobotu až do 1. listopadu v 8:27 z Prahy-Vršovic, Hlavního nádraží v 8:36 a zastavuje v Praze-Vysočanech, Praze-Čakovicích a Neratovicích, dále zamíří do Mělníka (příjezd v 9:29), odkud pokračuje do Lhotky u Mělníka (10:03) a do Mšena (příjezd v 10:33). Kapacita vlaku je 128 míst k sezení, do vozu pro přepravu jízdních kol se vejde přibližně 15 bicyklů.
 
Další výletní tipy podél trasy? Třeba rozhledna na Vrátenské hoře a za pěkných letních dnů skvělé koupaliště ve Mšeně – pokud máte rádi styl art deco, stane se z něj vaše srdeční místo. Zpět ze Mšena se vlak vrací odpoledne v 17:03 hodin, v Praze je v 18:57 hodin.
 

Rakovnickým rychlíkem na Křivoklátsko

rakovnický rychlíkRakovnický rychlík je nostalgický vlak na trase z Prahy přes BerounKřivoklát do Rakovníka a zpět. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. "Y" v retro nátěru.

Rychlík vyjíždí ráno z Prahy hlavního nádraží (9:08) proti proudu řeky Berounky. Pod kulisou hradu Karlštejn dojede do Berouna (9:51). Zde se odpojí od hlavní tratě vedoucí na Plzeň a pokračuje přes Nižbor (10:21), Zbečno (10:32) a Roztoky (10:43) do Křivoklátu (10:49). V těchto místech tok Berounky opustí a údolím Rakovnického potoka dojede do historického města Rakovník (11:07). Na cestě vlak projede jak po 5 velkých mostech přes Berounku a Vltavu, tak celkem i 5 tunely. Zpět do Prahy se vrací z Rakovníka v 15:34, Křivoklátu 15:50, Nižboru 15:15 a Berouna 16:25. Zpět mna Smíchově je v 17:17, na Hlavní nádraží dorazí v 17:26 hodin. Vlak jezní každý víkend od 23. května do 1. listopadu 2020.
 

Výlety s koly z půjčoven ČD od 14. června 2020

Přemýšlíte o cyklovýletu a nechcete se vláčet s vaším kolem? Pokud přemýšlíte o zapůjčení kol v některé z půjčoven ČD (ČD bike), bude to možné i letos, avšak
kvůli infekci koronaviru jsou nyní uzavřeny, až do 14. června 2020.


České dráhy provozují půjčovnu například ve stanici Praha-Smíchov (celoroční provoz), od začátku dubna do konce října si můžete bycikl vypůjčit v rámci Středních Čech například ve stanicích Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Poděbrady, Nymburk, Neratovice, Beroun a Mělník. Půjčovnami samozřejmě disponují i další regiony. Příjemné je, že kolo můžete po projížďce vrátit i na jiném nádraží. Ve všech půjčovnách je k dispozici celkem 90 kol. Ve stanicích Praha-Smíchov, Kolín, Kutná Hora a Lysá nad Labem mají i po dvou dětských kolech, ve stanicích Praha-Smíchov a Kolín dvě elektrokola. 

Vypůjčená kola vám zdarma přepraví v osobních a spěšných vlacích na řadě tratí, například na trati z Prahy do Berouna, z Prahy do Kolína, z Nymburka do Rožďalovic a do Mladé Boleslavi, z Mělníka do Mšena a do Lysé nad Labem, z Kolína do Čáslavi, z Lysé nad Labem do Milovic a z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou.
 
Vypůjčená kola můžete také bezplatně uložit v úschovnách, a to ve stanicích Beroun, Čáslav, Karlštejn, Kutná Hora, Libice nad Cidlinou, Mělník, Praha-Smíchov a Velký Osek. Navíc například kola vypůjčená na hlavním nádraží v Nymburce lze vrátit ve stanicích Kolín, Lysá nad Labem nebo Poděbrady. Díky tomu si můžete naplánovat řadu výletů bez nutnosti vracet se do výchozí stanice; podrobnosti najdete na webu www.cd.cz/cdbike.
 
kolo čd bikeVšechna kola mají předpisovou výbavu a pravidelný servis. Při jejich zapůjčení je nutné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský a řidičský průkaz nebo pas), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Zdarma si také můžete kolo uschovat ve vybraných stanicích vybavených úschovnou zavazadel. Po celodenním výletu za poznáním krás naší přírody a kulturních památek nemusíte kolo vracet v místě, kde jste si ho vypůjčili – lze ho většinou vrátit i v jiných stanicích, kam opět můžete dojet vlakem bez placení přepravného za vypůjčené kolo.
Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Další aktuality

Kde se dá lyžovat v okolí Prahy?

Zdá se, že sněhové podmínky dovolují start vleků i v níže položených oblastch středních Čech. Lyžařské areály jsou vysněženy v současné době na 40 až 60 cm sněhu, takže lyžaři z Prahy a okolí se mohou věnovat zimním radovánkám na sněhu. Sjezdaři si nejlépe zalyžují na Monínci u Sedlce-Prčice a v Chotouni u Prahy, oblíbený je i vlek v Mnichovicích. Na Monínci se lyžuje od listopadu, ostatní dva vleky se poprvé rozjedou v sobotu 9. prosince.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Na adventní jarmark na hradě Křivoklát vás sveze historický motoráček

Advent na hradě Křivoklátě zve návštěvníky během víkendů 9. – 10. a 16. – 17. 12. 2023 nejen dobový jarmark, ale také pestrý program na I. nádvoří, který vám nabídne jedinečnou možnost zažít i něco nevšedního. Na Křivoklát se navíc v sobotu 16. prosince můžete dopravit historickým vláčekem.
Středočeský kraj | Památky

Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami

Víte, že zatímco vy si můžete užívat Vánoce plnými doušky, horníci museli kdysi pracovat i na Štědrý den? Jak jejich den vypadal a co je čekalo, když se vrátili domů, se dozvíte v Hornickém muzeu v Příbrami. Areál nabízí ke zhlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách. Na předvánoční období 4. až 15. prosince 2023 připravilo muzeum oblíbený program Vánoce v hornickém domku.
Středočeský kraj | Památky

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy, to jsou královské zážitky na dosah Prahy. Tradiční krajina českých knížat a králů se jako pomyslná koruna vine kolem hlavního města. Láká k výletům na jedinečné hrady a zámky, královská města i do lázní.
Středočeský kraj | Památky

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
Středočeský kraj | Kultura

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Středočeský kraj | Památky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty