Úvod > Aktuality > Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko
Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko
"> "> "> "> ">
Zážitky

Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko

  • Vydáno28. května 2020
Není nic jednoduššího než sbalit kolo, svačinu, kamarády a vyrazit někam, kde je hezky. Abyste to k takovým místům měli co nejblíže a nemuseli se trmácet po frekventovaných silnicích, o to se starají cyklovlaky – buď speciální linky anebo vlaky, které vás přepraví i s koly.

Cyklohráček zamíří do Slaného a na Okoř

O víkendech a svátcích od 30. května do 1. listopadu 2020 jezdí z Prahy Hlavního nádraží kolem hradu Okoř, až do Slaného, výletní vlak Cyklohráček. Je to opravdu vlak speciální, protože se tu zabaví každý. Ve voze plném her lze uspořádat turnaj v dámě nebo piškvorkách, půjčit si hru nebo knížku. Nejmenší staví hrady z kostek, skládají puzzle a malují, cyklisté zaparkují kola a mohou jízdu využít k drobným opravám; nářadí i sady na lepení duší si půjčíte přímo ve vlaku, k dispozici je i kompresor na dofouknutí kol.

Každý víkend vyráží z Prahy hl. n. vždy v 9:04 a 13:03, zpět ze Slaného jede v 11:01 a 16:53. Během letošní sezóny je Cyklohráček každé druhé sobotní odpoledne prodloužen opět až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů (nejbližší termíny 30. 5., 6. 6., 20. 6., 4. 7., 18. 7. 2020).

Z Prahy jede Cyklohráček krásnou trasou Pražského semmeringu. Cestou uvidíte Prokopské údolí přes vysoké historické viadukty a nádherné výhledy z výšky na Prahu. Cyklohráček vás doveze do romantického údolí hradu Okoře (stanice Noutonice), navštívit můžete románskou rotundu na Budči (zastávky Kováry nebo Zákolany), zoopark v Zájezdě i historické město Slaný. Na své si přijdou i lovci keší, ta o Cyklohráčku je totiž vezme do hluboké historie tratě, po které vlak projíždí. Její začátek je na nádraží v Hostivici a na finálních souřadnicích vás čeká železniční překvapení.
 

Cyklovlakem na Kokořínsko

Zalíbilo se vám údolí říčky Pšovky a okolí Harasova, Kokořínsko neboli krajina kolem hradu Kokořína a známé skalní Pokličky? Není nic jednoduššího než se sem vydat dalším speciálním cyklovlakem Kokořínský rychlík. V roce 2020 vyjíždí každou sobotu až do 1. listopadu v 8:27 z Prahy-Vršovic, Hlavního nádraží v 8:36 a zastavuje v Praze-Vysočanech, Praze-Čakovicích a Neratovicích, dále zamíří do Mělníka (příjezd v 9:29), odkud pokračuje do Lhotky u Mělníka (10:03) a do Mšena (příjezd v 10:33). Kapacita vlaku je 128 míst k sezení, do vozu pro přepravu jízdních kol se vejde přibližně 15 bicyklů.
 
Další výletní tipy podél trasy? Třeba rozhledna na Vrátenské hoře a za pěkných letních dnů skvělé koupaliště ve Mšeně – pokud máte rádi styl art deco, stane se z něj vaše srdeční místo. Zpět ze Mšena se vlak vrací odpoledne v 17:03 hodin, v Praze je v 18:57 hodin.
 

Rakovnickým rychlíkem na Křivoklátsko

rakovnický rychlíkRakovnický rychlík je nostalgický vlak na trase z Prahy přes BerounKřivoklát do Rakovníka a zpět. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. "Y" v retro nátěru.

Rychlík vyjíždí ráno z Prahy hlavního nádraží (9:08) proti proudu řeky Berounky. Pod kulisou hradu Karlštejn dojede do Berouna (9:51). Zde se odpojí od hlavní tratě vedoucí na Plzeň a pokračuje přes Nižbor (10:21), Zbečno (10:32) a Roztoky (10:43) do Křivoklátu (10:49). V těchto místech tok Berounky opustí a údolím Rakovnického potoka dojede do historického města Rakovník (11:07). Na cestě vlak projede jak po 5 velkých mostech přes Berounku a Vltavu, tak celkem i 5 tunely. Zpět do Prahy se vrací z Rakovníka v 15:34, Křivoklátu 15:50, Nižboru 15:15 a Berouna 16:25. Zpět mna Smíchově je v 17:17, na Hlavní nádraží dorazí v 17:26 hodin. Vlak jezní každý víkend od 23. května do 1. listopadu 2020.
 

Výlety s koly z půjčoven ČD od 14. června 2020

Přemýšlíte o cyklovýletu a nechcete se vláčet s vaším kolem? Pokud přemýšlíte o zapůjčení kol v některé z půjčoven ČD (ČD bike), bude to možné i letos, avšak
kvůli infekci koronaviru jsou nyní uzavřeny, až do 14. června 2020.


České dráhy provozují půjčovnu například ve stanici Praha-Smíchov (celoroční provoz), od začátku dubna do konce října si můžete bycikl vypůjčit v rámci Středních Čech například ve stanicích Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Poděbrady, Nymburk, Neratovice, Beroun a Mělník. Půjčovnami samozřejmě disponují i další regiony. Příjemné je, že kolo můžete po projížďce vrátit i na jiném nádraží. Ve všech půjčovnách je k dispozici celkem 90 kol. Ve stanicích Praha-Smíchov, Kolín, Kutná Hora a Lysá nad Labem mají i po dvou dětských kolech, ve stanicích Praha-Smíchov a Kolín dvě elektrokola. 

Vypůjčená kola vám zdarma přepraví v osobních a spěšných vlacích na řadě tratí, například na trati z Prahy do Berouna, z Prahy do Kolína, z Nymburka do Rožďalovic a do Mladé Boleslavi, z Mělníka do Mšena a do Lysé nad Labem, z Kolína do Čáslavi, z Lysé nad Labem do Milovic a z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou.
 
Vypůjčená kola můžete také bezplatně uložit v úschovnách, a to ve stanicích Beroun, Čáslav, Karlštejn, Kutná Hora, Libice nad Cidlinou, Mělník, Praha-Smíchov a Velký Osek. Navíc například kola vypůjčená na hlavním nádraží v Nymburce lze vrátit ve stanicích Kolín, Lysá nad Labem nebo Poděbrady. Díky tomu si můžete naplánovat řadu výletů bez nutnosti vracet se do výchozí stanice; podrobnosti najdete na webu www.cd.cz/cdbike.
 
kolo čd bikeVšechna kola mají předpisovou výbavu a pravidelný servis. Při jejich zapůjčení je nutné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský a řidičský průkaz nebo pas), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Zdarma si také můžete kolo uschovat ve vybraných stanicích vybavených úschovnou zavazadel. Po celodenním výletu za poznáním krás naší přírody a kulturních památek nemusíte kolo vracet v místě, kde jste si ho vypůjčili – lze ho většinou vrátit i v jiných stanicích, kam opět můžete dojet vlakem bez placení přepravného za vypůjčené kolo.
Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

26.3.
30.10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již osmým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 26. března do 31. října 2022.

Podřipský motoráček

2.4.
30.10.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 2. dubna 2022 do posledního říjnového víkendu.

Kamenický motoráček

2.4.
30.10.
Kamenický motoráček

Turistická linka T1 Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ tzv. Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od 2. dubna do 30. května. Od 31. května do 1. října 2022 jezdí denně, poté opět o víkendu.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Další aktuality