!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko
Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko
"> "> "> "> ">
Zážitky

Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko

  • Vydáno28. května 2020
Není nic jednoduššího než sbalit kolo, svačinu, kamarády a vyrazit někam, kde je hezky. Abyste to k takovým místům měli co nejblíže a nemuseli se trmácet po frekventovaných silnicích, o to se starají cyklovlaky – buď speciální linky anebo vlaky, které vás přepraví i s koly.

Cyklohráček zamíří do Slaného a na Okoř

O víkendech a svátcích od 30. května do 1. listopadu 2020 jezdí z Prahy Hlavního nádraží kolem hradu Okoř, až do Slaného, výletní vlak Cyklohráček. Je to opravdu vlak speciální, protože se tu zabaví každý. Ve voze plném her lze uspořádat turnaj v dámě nebo piškvorkách, půjčit si hru nebo knížku. Nejmenší staví hrady z kostek, skládají puzzle a malují, cyklisté zaparkují kola a mohou jízdu využít k drobným opravám; nářadí i sady na lepení duší si půjčíte přímo ve vlaku, k dispozici je i kompresor na dofouknutí kol.

Každý víkend vyráží z Prahy hl. n. vždy v 9:04 a 13:03, zpět ze Slaného jede v 11:01 a 16:53. Během letošní sezóny je Cyklohráček každé druhé sobotní odpoledne prodloužen opět až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů (nejbližší termíny 30. 5., 6. 6., 20. 6., 4. 7., 18. 7. 2020).

Z Prahy jede Cyklohráček krásnou trasou Pražského semmeringu. Cestou uvidíte Prokopské údolí přes vysoké historické viadukty a nádherné výhledy z výšky na Prahu. Cyklohráček vás doveze do romantického údolí hradu Okoře (stanice Noutonice), navštívit můžete románskou rotundu na Budči (zastávky Kováry nebo Zákolany), zoopark v Zájezdě i historické město Slaný. Na své si přijdou i lovci keší, ta o Cyklohráčku je totiž vezme do hluboké historie tratě, po které vlak projíždí. Její začátek je na nádraží v Hostivici a na finálních souřadnicích vás čeká železniční překvapení.
 

Cyklovlakem na Kokořínsko

Zalíbilo se vám údolí říčky Pšovky a okolí Harasova, Kokořínsko neboli krajina kolem hradu Kokořína a známé skalní Pokličky? Není nic jednoduššího než se sem vydat dalším speciálním cyklovlakem Kokořínský rychlík. V roce 2020 vyjíždí každou sobotu až do 1. listopadu v 8:27 z Prahy-Vršovic, Hlavního nádraží v 8:36 a zastavuje v Praze-Vysočanech, Praze-Čakovicích a Neratovicích, dále zamíří do Mělníka (příjezd v 9:29), odkud pokračuje do Lhotky u Mělníka (10:03) a do Mšena (příjezd v 10:33). Kapacita vlaku je 128 míst k sezení, do vozu pro přepravu jízdních kol se vejde přibližně 15 bicyklů.
 
Další výletní tipy podél trasy? Třeba rozhledna na Vrátenské hoře a za pěkných letních dnů skvělé koupaliště ve Mšeně – pokud máte rádi styl art deco, stane se z něj vaše srdeční místo. Zpět ze Mšena se vlak vrací odpoledne v 17:03 hodin, v Praze je v 18:57 hodin.
 

Rakovnickým rychlíkem na Křivoklátsko

rakovnický rychlíkRakovnický rychlík je nostalgický vlak na trase z Prahy přes BerounKřivoklát do Rakovníka a zpět. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. "Y" v retro nátěru.

Rychlík vyjíždí ráno z Prahy hlavního nádraží (9:08) proti proudu řeky Berounky. Pod kulisou hradu Karlštejn dojede do Berouna (9:51). Zde se odpojí od hlavní tratě vedoucí na Plzeň a pokračuje přes Nižbor (10:21), Zbečno (10:32) a Roztoky (10:43) do Křivoklátu (10:49). V těchto místech tok Berounky opustí a údolím Rakovnického potoka dojede do historického města Rakovník (11:07). Na cestě vlak projede jak po 5 velkých mostech přes Berounku a Vltavu, tak celkem i 5 tunely. Zpět do Prahy se vrací z Rakovníka v 15:34, Křivoklátu 15:50, Nižboru 15:15 a Berouna 16:25. Zpět mna Smíchově je v 17:17, na Hlavní nádraží dorazí v 17:26 hodin. Vlak jezní každý víkend od 23. května do 1. listopadu 2020.
 

Výlety s koly z půjčoven ČD od 14. června 2020

Přemýšlíte o cyklovýletu a nechcete se vláčet s vaším kolem? Pokud přemýšlíte o zapůjčení kol v některé z půjčoven ČD (ČD bike), bude to možné i letos, avšak
kvůli infekci koronaviru jsou nyní uzavřeny, až do 14. června 2020.


České dráhy provozují půjčovnu například ve stanici Praha-Smíchov (celoroční provoz), od začátku dubna do konce října si můžete bycikl vypůjčit v rámci Středních Čech například ve stanicích Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Poděbrady, Nymburk, Neratovice, Beroun a Mělník. Půjčovnami samozřejmě disponují i další regiony. Příjemné je, že kolo můžete po projížďce vrátit i na jiném nádraží. Ve všech půjčovnách je k dispozici celkem 90 kol. Ve stanicích Praha-Smíchov, Kolín, Kutná Hora a Lysá nad Labem mají i po dvou dětských kolech, ve stanicích Praha-Smíchov a Kolín dvě elektrokola. 

Vypůjčená kola vám zdarma přepraví v osobních a spěšných vlacích na řadě tratí, například na trati z Prahy do Berouna, z Prahy do Kolína, z Nymburka do Rožďalovic a do Mladé Boleslavi, z Mělníka do Mšena a do Lysé nad Labem, z Kolína do Čáslavi, z Lysé nad Labem do Milovic a z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou.
 
Vypůjčená kola můžete také bezplatně uložit v úschovnách, a to ve stanicích Beroun, Čáslav, Karlštejn, Kutná Hora, Libice nad Cidlinou, Mělník, Praha-Smíchov a Velký Osek. Navíc například kola vypůjčená na hlavním nádraží v Nymburce lze vrátit ve stanicích Kolín, Lysá nad Labem nebo Poděbrady. Díky tomu si můžete naplánovat řadu výletů bez nutnosti vracet se do výchozí stanice; podrobnosti najdete na webu www.cd.cz/cdbike.
 
kolo čd bikeVšechna kola mají předpisovou výbavu a pravidelný servis. Při jejich zapůjčení je nutné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský a řidičský průkaz nebo pas), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Zdarma si také můžete kolo uschovat ve vybraných stanicích vybavených úschovnou zavazadel. Po celodenním výletu za poznáním krás naší přírody a kulturních památek nemusíte kolo vracet v místě, kde jste si ho vypůjčili – lze ho většinou vrátit i v jiných stanicích, kam opět můžete dojet vlakem bez placení přepravného za vypůjčené kolo.
Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Pražský motoráček

23.5.
31.12.
Pražský motoráček

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a státní svátek, kromě 24. 12. – 1. 1., kdy nejede. Motoráček jezdí po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět. Ranní vlak vyjíždí z Prahy-Čakovic, večerní se poté vrací zpět.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Další aktuality