Úvod > Aktuality > Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku
Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku

  • Vydáno12. prosince 2021
Užijte si pravou vánoční atmosféru v Hlinsku, kde je od 8. prosince 2021 až do 2. ledna 2022 otevřena oblíbená výstava Betlém vánoční. Čekají na vás vyzdobené roubenky, jejichž expozice připomenou, jak se dříve slavily svátky v zimním období. Například, jaké dárky dostávaly děti na Betlémě před 130 lety v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera před 100 lety.
Ve všech roubených objektech památkové rezervace BetlémHlinsku jsou připraveny ukázky tradičního vánočního pečiva, zvykoslovných předmětů a ozdob a především lidové betlémy. Obdivovat můžete také unikátní mechanický betlém od R. Frinty.

Vánoční výstava Betlém vánoční zdobí interiéry ve všech roubených objektech. Začala 8. prosince 2021 potrvá do 2. ledna 2022. V roubenkách památkové rezervace lidové architektury na Betlémě naleznete nazdobené světnice připomínající atmosféru Štědrého dne od první poloviny 19. století do počátku 20. století.

vánoce hlinskoVe dvou domcích jsou také vystaveny všechny betlémy ze sbírek SLS Vysočina. Každoroční pozornost právem přitahují dva největší z nich: mechanický betlém R. Frinty pohybujícími se figurkami tradičních řemeslníků a betlém pašijový. Obdivovat je můžete i v letošním roce.

V jednom z roubených domků je umístěna i prodejna upomínkových předmětů zásobená výrobky lidových řemeslníků. Výstava je otevřena denně, mimo pondělí, od 8:30 do 12:00 a od 12:30 do 16:00 hodin. Zavřeno bude pouze ve dnech  24. – 25. a 27. prosince. V neděli 26. prosince bude otevřeno od 13:00 do 16:00 hodin, v ostatní dny 28. až 30. prosince od 8:30 do 16:00 hodin. Na Silvestra 31. prosince pak od 8:30 do 13:00 hodin.
Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy

Výpravy do minulosti – skanzen Betlém v Hlinsku pro školy

Soubor lidových staveb Vysočina nabízí zajímavý program. V památkové rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku je možné využít speciální nabídky určené organizovaným skupinám žáků základních škol a studentům středních škol.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.