Úvod > Aktuality > Naplánujte si výlet za uměním a Leošem Janáčkem na beskydskou Soláň
Naplánujte si výlet za uměním a Leošem Janáčkem na beskydskou Soláň
"> "> ">
Zážitky

Naplánujte si výlet za uměním a Leošem Janáčkem na beskydskou Soláň

  • Vydáno7. května 2014
Zvonice na Soláni na Vsetínsku pořádá o víkendu připomenutí 160. výročí narození slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka. Hudebně literární pořad Panimamo, švarnu cerku matě… se uskuteční v sobotu 10. května v 16 hodin. V programu zazní písně v úpravě Leoše Janáčka a slezská lidová poezie z Těšínska v podání žáků a učitelů Múzické školy se speciálním zaměřením na děti a mládež se zdravotním postižením z Ostravy-Mariánských Hor. Málokteré místo v Beskydech je tak krásné, jako bájná hora Soláň uprostřed hřebene Vsetínských vrchů. Zde jistě propadnete kouzlu valašské krajiny a pochopíte, proč si toto místo zamilovali a ve svých dílech opěvovali umělci všech oborů. Návštěvu Soláně můžete spojit s vycházkou po naučné stezce.
Informace o regionu získáte v nepřehlédnutelném turistickém informačním centru Zvonice. Toto neobvyklé turistické informační centrum a galerie, otevřené v roce 2006, vzhledově připomíná typickou valašskou zvonici a je výchozím bodem stezky.

Naučná stezka Valašská galerie v přírodě, valašská zahrada a valašská krajina na Soláni, jak zní celý název, byla vytvořena v roce 2010 a zahrnuje celkem deset zastavení, kterým dominují sochy především valašských autorů vytvořených v uplynulých pěti letech během sochařských sympozií.

U každého zastavení stojí kámen s krátkou pověstí ve valašském nářečí. Nepřehlédnutelné sochy zachycují nejen vybájené postavy z pohádek a pověstí, ale i původní obyvatele při práci nebo tanci. Zastavení byla postupně upravována a osazována typickými dřevinami a rostlinami, aby navodila atmosféru valašských bylinkových zahrádek a původní valašské krajiny.

Délka stezky je pouhých pět kilometrů, je vhodná pro nenáročný rodinný výlet s dětmi.  Cesty jsou přístupné i pro kočárky a vozíčkáře. Trasa vede po červené turistické značce až k desátému zastavení na Vyhlídce, které je věnováno dvěma malířům ze Soláně, Františku Podešvovi a Janu Kobzáňovi.

Galerii v přírodě je možné navštívit v každém ročním období. Po celý den se můžete občerstvit a ochutnat některou z krajových specialit v horském hotelu Čarták, horském hotelu Soláň, na chatě Soláň nebo chatě Morávia.
Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Zvonice Soláň – galerie a informační centrum na Soláni

Fakta o historii Soláně, jeho obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře, propaguje oblast Soláně publicisticky, edičně a organizací společenských a kulturních akcí spojených s aktualizací valašských zvyků a tradic.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.