Úvod > Aktuality > Výlet do Olomouce za novinkami sezony se vám vyplatí
Kultura

Výlet do Olomouce za novinkami sezony se vám vyplatí

  • Vydáno27. května 2010
Připravili tu pro vás hned několik novinek – novou Veteran arenu historických vozidel, letecké muzeum, expozici na radniční věži či bývalý kryt civilní obrany. Novinkou letošní turistické sezony, kterou připravila radnice města, je tzv. multimediální průvodce městem využívající systém GPS.

V novém muzeu historických vozidel Veteran arena najdete zhruba stovku aut československé prvorepublikové výroby. Uvidíte tam např. kolekci automobilů Tatra, dobová nákladní auta, motorky a další unikátní exponáty.

Především pro milovníky historických vojenských strojů je určeno nové muzeum letectví, které vybudovali členové občanského sdružení 1. Letecký školní pluk. Unikátním exponátem, který má muzeum ve výpůjčce, je letoun MiG-15 UTI. Je jedním ze dvou zachovaných exemplářů sovětských strojů, který sloužil jako létající laboratoř při testování první československé katapultážní sedačky.

Více informací:
Letecké muzeum Olomouc
 
Pokochat se můžete například Migem 21, Migem 15, Aerem L39 Albatros, proudovými motory, včetně motorů v řezu, katapultovací sedačkou, kabinou Migu 21MF, který ještě před několika lety létal u Armády ČR a mnoha dalšími menšími exponáty.

Veteran Arena v Olomouci
 
Muzeum historických automobilů, tzv. Veteran Arenu, najdete od začátku jara 2010 v Olomouci. Muzeum nabízí neobvyklou, osobitou galerii umění úzce spjatou nejen s motorizmem, ale i s regionem.

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Veteran Arena Olomouc – muzeum historických automobilů

Přenesete se do pozoruhodného období, ve kterém design aut nebyl svázán dnešními přísnými zákony a nařízeními. Srdcem sbírky jsou automobily československé výroby, zejména Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Najdete u nás také největší ucelenou sbírku prostějovské značky Wikov a vozů „Z“.

Letecké muzeum Koněšín

Letecké muzeum Koněšín

V leteckém muzeu Koněšín si prohlédnete exponáty ze všech stran. Mimo samotných letadel a další techniky můžete nahlédnout také do kokpitů těchto strojů. Najdete zde i MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř sloužící k vývoji první československé vystřelovací sedačky.