Úvod > Aktuality > Výlet do Milevska: maškary, památky, výlet na lodi i zábava pro děti
Památky

Výlet do Milevska: maškary, památky, výlet na lodi i zábava pro děti

  • Vydáno19. července 2018
Chcete se v létě vypravit na rodinný výlet do jižních Čech a navštívit třeba zážitkový park Zeměráj v Kovářově a k tomu nějakou památku? Pak využijte nabídku z Milevska, kde pro výletníky připravili a úhledně zabalili turistické balíčky pro rodiny s dětmi na čtyři nebo pět dní.
Co se dá v Milevsku podniknout? Třeba navštívit zdejší premonstrátský klášter, do Milevského muzea se zajít podívat na Loutkový salonek a prohlédnout si také unikátní Muzeum milevských maškar, připomínající zdejší slavné masopustní průvody; jiné podobné v Česku neexistuje!

Turistické balíčky můžete využít až do konce září, na pět dní stojí od 1 050 Kč (1 dospělý + 1 dítě) až do 2 000 Kč (2 + 2), za každé další dítě zaplatíte 400 Kč. Děti do tří let pojedou zdarma, podrobnosti vám sdělí v Turistickém informačním centru Milevsko.
 

Nejstarší klášter na jihu Čech

Který klášter jižních Čech je nejstarší? Známých klášterních areálů je na jihu víc, ovšem ani vyšebrodský cisterciácký klášter, ani Zlatá Koruna u Českého Krumlova nejsou starší než premonstrátský klášter v Milevsku. Klášter je dosud činný, ale před světem se neuzavírá. Na jedné z prohlídkových tras se seznámíte se životem premonstrátů, prohlédnete si barokní prelaturu a navštívíte také gotickou budovu bývalé latinské školy. Také ona patřila k nejstarším v kraji, dnes je tu k vidění barokní knihovna se svazky, zapůjčenými ze Strahovského klášteraPraze, pod jehož duchovní správu milevský klášter spadá.

Druhý okruh vám představí sakrální stavby v areálu, od románské baziliky Navštívení Panny Marie přes románský, goticky přestavěný kostel sv. Jiljí s unikátní gotickou síťovou klenbou milevského typu až po opatskou kapli s moderním Betlémem od Jiřího Netíka. Pokud využijete turistický balíček pro rodiny, děti při návštěvě kláštera dostanou zdarma podle věku omalovánky nebo zábavnou brožurku. Stylový suvenýr si jistě vyberete v klášterním obchodě, kde vedle běžného zboží koupíte svíčky, křestní roušky, kvalitní vína a čokolády, džemy, bylinné likéry, čaje, sušenky, knihy, oplatky, keramiku a další výrobky z jiných klášterů.
 

Za zážitky do Zeměráje

S dětmi se vypravte do zážitkového parku Zeměráj; leží u Kovářova, kam to z Milevska je přibližně deset kilometrů. Je to místo, kde můžete vyzkoušet střípky ze života našich předků. Najdete tu například stezku pro bosé nohy, stezku pro udržování rovnováhy, lesní divadlo, bludiště, areál vodních hrátek, spousty her a hlavolamů, krytou hernu pro špatné počasí nebo pole oseté historickými plodinami. Vlastníma rukama můžete upříst nit a utkat z ní ozdobný pás, vytočit misku z hlíny, vytvořit amulet pro štěstí či jiná díla z mnoha inspirativních materiálů. Zábavnou formou se seznámíte s venkovským životem v raném středověku i s tím, jak jej odhalují a zkoumají archeologové. Dobové jsou i zdejší dobroty: pečené maso, obilné kaše, plněné placky, sladké palačinky, ovocné šťávy, pivo i medovina.

K zážitkům patří i akce a programy; vypravte se do Zeměráje třeba na Lovecký den (21.7.), na den jak jej prožívaly rodiny před mnoha staletími (28.7.) nebo na Archeologický den (4.8.).
 

A kam dál, výletníci?

Milevské muzeum

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Zážitkový park Zeměráj

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar

Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v ČR, které se věnuje dějinám zdejší národopisné tradice – maškarních průvodů. V Milevsku se tyto průvody ve větším formátu datují už od roku 1862 a v současnosti jsou milevské maškary největším masopustním průvodem.

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice

Božetické Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství bylo slavnostně otevřeno 1. dubna roku 2016. Jednotlivé expozice jsou instalovány v rekonstruovaných objektech mlýna na říčce Smutné, v obci Božetice, poblíž Milevska a přibližují život našich předků.

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

První zmínka o této pozoruhodné stavbě pochází z roku 1150. Jednolodní kostel s pětibokým chórem a věží na západní straně je tedy o několik let starší než milevský klášter. Později byla románská stavba goticky upravena.

Orlická přehrada neboli Orlík

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Barokní cyklostezka Sepekov – Písek

Barokní cyklostezka Sepekov – Písek

Cyklostezka pro zájemce o barokní architekturu začíná u barokního poutního kostela v Sepekově, vede například kolem milevského kláštera, okolo selského baroka v Květově a končí v královském městě Písku.

Selské baroko v Květově

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů – nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Jihočeský kraj | Kultura