Úvod > Aktuality > Výlet do Milevska: maškary, památky, výlet na lodi i zábava pro děti
Výlet do Milevska: maškary, památky, výlet na lodi i zábava pro děti
"> "> "> ">

Výlet do Milevska: maškary, památky, výlet na lodi i zábava pro děti

Vydáno 19. července 2018 Památky
Chcete se v létě vypravit na rodinný výlet do jižních Čech a navštívit třeba zážitkový park Zeměráj v Kovářově a k tomu nějakou památku? Pak využijte nabídku z Milevska, kde pro výletníky připravili a úhledně zabalili turistické balíčky pro rodiny s dětmi na čtyři nebo pět dní.
Co se dá v Milevsku podniknout? Třeba navštívit zdejší premonstrátský klášter, do Milevského muzea se zajít podívat na Loutkový salonek a prohlédnout si také unikátní Muzeum milevských maškar, připomínající zdejší slavné masopustní průvody; jiné podobné v Česku neexistuje!

Turistické balíčky můžete využít až do konce září, na pět dní stojí od 1 050 Kč (1 dospělý + 1 dítě) až do 2 000 Kč (2 + 2), za každé další dítě zaplatíte 400 Kč. Děti do tří let pojedou zdarma, podrobnosti vám sdělí v Turistickém informačním centru Milevsko.
 

Nejstarší klášter na jihu Čech

Který klášter jižních Čech je nejstarší? Známých klášterních areálů je na jihu víc, ovšem ani vyšebrodský cisterciácký klášter, ani Zlatá Koruna u Českého Krumlova nejsou starší než premonstrátský klášter v Milevsku. Klášter je dosud činný, ale před světem se neuzavírá. Na jedné z prohlídkových tras se seznámíte se životem premonstrátů, prohlédnete si barokní prelaturu a navštívíte také gotickou budovu bývalé latinské školy. Také ona patřila k nejstarším v kraji, dnes je tu k vidění barokní knihovna se svazky, zapůjčenými ze Strahovského klášteraPraze, pod jehož duchovní správu milevský klášter spadá.

Druhý okruh vám představí sakrální stavby v areálu, od románské baziliky Navštívení Panny Marie přes románský, goticky přestavěný kostel sv. Jiljí s unikátní gotickou síťovou klenbou milevského typu až po opatskou kapli s moderním Betlémem od Jiřího Netíka. Pokud využijete turistický balíček pro rodiny, děti při návštěvě kláštera dostanou zdarma podle věku omalovánky nebo zábavnou brožurku. Stylový suvenýr si jistě vyberete v klášterním obchodě, kde vedle běžného zboží koupíte svíčky, křestní roušky, kvalitní vína a čokolády, džemy, bylinné likéry, čaje, sušenky, knihy, oplatky, keramiku a další výrobky z jiných klášterů.
 

Za zážitky do Zeměráje

S dětmi se vypravte do zážitkového parku Zeměráj; leží u Kovářova, kam to z Milevska je přibližně deset kilometrů. Je to místo, kde můžete vyzkoušet střípky ze života našich předků. Najdete tu například stezku pro bosé nohy, stezku pro udržování rovnováhy, lesní divadlo, bludiště, areál vodních hrátek, spousty her a hlavolamů, krytou hernu pro špatné počasí nebo pole oseté historickými plodinami. Vlastníma rukama můžete upříst nit a utkat z ní ozdobný pás, vytočit misku z hlíny, vytvořit amulet pro štěstí či jiná díla z mnoha inspirativních materiálů. Zábavnou formou se seznámíte s venkovským životem v raném středověku i s tím, jak jej odhalují a zkoumají archeologové. Dobové jsou i zdejší dobroty: pečené maso, obilné kaše, plněné placky, sladké palačinky, ovocné šťávy, pivo i medovina.

K zážitkům patří i akce a programy; vypravte se do Zeměráje třeba na Lovecký den (21.7.), na den jak jej prožívaly rodiny před mnoha staletími (28.7.) nebo na Archeologický den (4.8.).
 

A kam dál, výletníci?

Barokní cyklostezka Sepekov - Písek

Barokní cyklostezka Sepekov - Písek

Cyklostezka pro zájemce o barokní architekturu začíná u barokního poutního kostela v Sepekově, vede například kolem milevského kláštera, okolo selského baroka v Květově a končí v královském městě Písku.

Milevské muzeum

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

První zmínka o této pozoruhodné stavbě pochází z roku 1150. Jednolodní kostel s pětibokým chórem a věží na západní straně je tedy o několik let starší než milevský kláštera. Později byla románská stavba goticky upravena.

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Přírodní park Jistebnická vrchovina alias Čertova hrbatina

Mezi Jistebnicí a Sedlcem – Prčice se nachází malebná oblast členité kopcovité krajiny s pestrou mozaikou polí, luk a lesíků, s množstvím vodních ploch a menších toků. Odborně se nazývá Jistebnická vrchovina, ale místní jí neřeknou jinak než Čertova hrbatina.

Selské baroko v Květově

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Orlická přehrada

Orlická přehrada

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Milevský klášter bratří premonstrátů - nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter bratří premonstrátů - nejstarší klášter jižních Čech

Milevský klášter, založený roku 1187, je nejstarším na jihu Čech. Přes všechny vzestupy i pády, kterými během historie prošel, si však zachoval své genius loci. Klášterní bazilika je jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a neméně pozoruhodný je i kostel sv. Jiljí, který se v areálu nachází.

Muzeum maškar v Milevsku

Muzeum maškar v Milevsku

Tradice milevských maškar sahá k lidovým hrám a středověkým městským slavnostem. Přímým předchůdcem maškar byl masopustní průvod s Bakusem. V dnešní podobě vznikají v roce 1862. Tradice byla přerušena jen několikrát, nejdéle v letech 1914 -ž 1933 a 1940 - 1945.

Zážitkový park Zeměráj

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice

Božetické Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství bylo slavnostně otevřeno 1. dubna roku 2016. Jednotlivé expozice jsou instalovány v rekonstruovaných objektech mlýna na říčce Smutné, v obci Božetice, poblíž Milevska a přibližují život našich předků.