Úvod > Aktuality > Výlet do metropole dudáků se vám vyplatí
Výlet do metropole dudáku se vám vyplatí
Příroda

Výlet do metropole dudáků se vám vyplatí

  • Vydáno5. května 2010
Propleťte dvě řeky, na jejich soutoku postavte hrad jako vystřižený z pohádkové knihy, přidejte pár působivých siluet kostelů, namalujte několik typicky jihočeských domovních štítů, smíchejte se zvukem dud a dostanete Strakonice. Půvabná jihočeská metropole dudáků s prastarou historií sice možná nepatří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v republice, ale to neznamená, že by neměly svým návštěvníkům co nabídnout. Projděte se po náměstí, navštivte hrad, prohlédněte si napodobeninu Stonehenge a především si vychutnejte pohádkovou atmosféru starobylého města.
Strakonice vám věnovaný čas bohatě vynahradí. Nechte se provést po městě, které si zamilujete! Po celý rok vás tu budou bavit!
 
Konec května/začátek června: Jamboree
Jestliže patříte mezi vyznavače hudebního stylu country a bluegrass, nemůžete na této výjimečné hudební události rozhodně chybět. Do Strakonic se tento festival přesunul z Kopidlna v roce 1991 a od té doby se těší rok od roku stále většímu zájmu. Koncerty, představení a další přidružené akce se odehrávají současně na mnoha scénách, takže se nikdo z návštěvníků rozhodně nenudí. Minulé ročníky strakonického Jamboree se přitom mohly pochlubit takovými esy, jako je Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavlína Jíšová, Semtex, Monogram a desítkami dalších. Až se vám přejí koncerty, můžete se podívat na přehlídku tanců, lasování, parkurové ježdění na koních a další doprovodné akce.

Konec července/začátek srpna: Rumplování
Navštívíte-li Strakonice na přelomu července a srpna, ocitnete se rázem o několik století zpátky. „Rumplování“ je totiž název středověkých slavností, které se každoročně konají na Strakonickém hradu a jeho přilehlém okolí. V majestátních kulisách hradních zdí a nádvoří se odehrává celovíkendový program. Potkáte tady šermíře, shlédnete popravu odsouzeného, navštívit můžete i mučírnu.

Konec srpna (jednou za dva roky): Mezinárodní dudácký festival
Dudácká metropole pořádá vždy jednou za dva roky na konci srpna mezinárodní dudácký festival. Tento svátek všech muzikantů se řadí mezi nejvýznamnější hudební a folklórní události celé Evropy. Na každý ročník se sem sjíždějí tisíce lidí z celého světa a fascinující přehlídka hudebních souborů patří k nezapomenutelným zážitkům. Poslechnout si tady můžete hudbu ze všech koutů zeměkoule a z nepřeberného množství vystoupení a koncertů si sestavit celovíkendový program podle svého vkusu a založení.

Více informací a tipy na výlet:
Muzeum středního Pootaví na Strakonickém hradu

U soutoku řek Otavy a Volyňsky ve Strakonicích se můžete vydat hledat bílou paní, která se zjevovala na hradbách Strakonického hradu. Pokud byste se chtěli s pozoruhodnou stavbou hradu seznámit zevnitř, museli byste zavítat do Muzea středního Pootaví na druhém hradním nádvoří, protože na hradě klasické prohlídky neprobíhají.

Za Švandou Dudákem do Strakonic

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kde podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda. Na patnáctikilometrové trase vás čeká sedm zastavení, kde se z informačních tabulí dozvíte řadu zajímavostí z historie dudáctví na Strakonicku, prohlédnete si dobové fotografie, popěvky z nejznámějších písní či vyprávění legend a báchorek o dudách a dudácích.
Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika