Úvod > Aktuality > Výlet do metropole dudáků se vám vyplatí
Příroda

Výlet do metropole dudáků se vám vyplatí

  • Vydáno5. května 2010
Propleťte dvě řeky, na jejich soutoku postavte hrad jako vystřižený z pohádkové knihy, přidejte pár působivých siluet kostelů, namalujte několik typicky jihočeských domovních štítů, smíchejte se zvukem dud a dostanete Strakonice. Půvabná jihočeská metropole dudáků s prastarou historií sice možná nepatří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v republice, ale to neznamená, že by neměly svým návštěvníkům co nabídnout. Projděte se po náměstí, navštivte hrad, prohlédněte si napodobeninu Stonehenge a především si vychutnejte pohádkovou atmosféru starobylého města.
Strakonice vám věnovaný čas bohatě vynahradí. Nechte se provést po městě, které si zamilujete! Po celý rok vás tu budou bavit!
 
Konec května/začátek června: Jamboree
Jestliže patříte mezi vyznavače hudebního stylu country a bluegrass, nemůžete na této výjimečné hudební události rozhodně chybět. Do Strakonic se tento festival přesunul z Kopidlna v roce 1991 a od té doby se těší rok od roku stále většímu zájmu. Koncerty, představení a další přidružené akce se odehrávají současně na mnoha scénách, takže se nikdo z návštěvníků rozhodně nenudí. Minulé ročníky strakonického Jamboree se přitom mohly pochlubit takovými esy, jako je Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavlína Jíšová, Semtex, Monogram a desítkami dalších. Až se vám přejí koncerty, můžete se podívat na přehlídku tanců, lasování, parkurové ježdění na koních a další doprovodné akce.

Konec července/začátek srpna: Rumplování
Navštívíte-li Strakonice na přelomu července a srpna, ocitnete se rázem o několik století zpátky. „Rumplování“ je totiž název středověkých slavností, které se každoročně konají na Strakonickém hradu a jeho přilehlém okolí. V majestátních kulisách hradních zdí a nádvoří se odehrává celovíkendový program. Potkáte tady šermíře, shlédnete popravu odsouzeného, navštívit můžete i mučírnu.

Konec srpna (jednou za dva roky): Mezinárodní dudácký festival
Dudácká metropole pořádá vždy jednou za dva roky na konci srpna mezinárodní dudácký festival. Tento svátek všech muzikantů se řadí mezi nejvýznamnější hudební a folklórní události celé Evropy. Na každý ročník se sem sjíždějí tisíce lidí z celého světa a fascinující přehlídka hudebních souborů patří k nezapomenutelným zážitkům. Poslechnout si tady můžete hudbu ze všech koutů zeměkoule a z nepřeberného množství vystoupení a koncertů si sestavit celovíkendový program podle svého vkusu a založení.

Více informací a tipy na výlet:
Muzeum středního Pootaví na Strakonickém hradu

U soutoku řek Otavy a Volyňsky ve Strakonicích se můžete vydat hledat bílou paní, která se zjevovala na hradbách Strakonického hradu. Pokud byste se chtěli s pozoruhodnou stavbou hradu seznámit zevnitř, museli byste zavítat do Muzea středního Pootaví na druhém hradním nádvoří, protože na hradě klasické prohlídky neprobíhají.

Za Švandou Dudákem do Strakonic

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kde podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda. Na patnáctikilometrové trase vás čeká sedm zastavení, kde se z informačních tabulí dozvíte řadu zajímavostí z historie dudáctví na Strakonicku, prohlédnete si dobové fotografie, popěvky z nejznámějších písní či vyprávění legend a báchorek o dudách a dudácích.
Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.