Úvod > Aktuality > Vyjeďte si na Labskou stezku – a začněte u pramenu Labe
Vyjeďte si na Labskou stezku – a začněte u pramenu Labe
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Vyjeďte si na Labskou stezku – a začněte u pramenu Labe

Vydáno 15. července 2021
Cykloturistická sezóna je v plném proudu a na Labské stezce je opravdu živo. Pomalu se na ni vracejí i zahraniční cykloturisté. Vydejte se i vy na aktivní dovolenou a užijte si jednu z nejúchvatnějších říčních stezek v celé Evropě. Také jste toužili začít své putování po stezce u pramene Labe? Pak právě pro vás máme několik tipů, jak se k němu s kolem dostat!
pramen LabeStále více cykloturistů z Česka i zahraničí si přeje své putování po Labské stezce zahájit či zakončit návštěvou pramene LabeKrkonoších. 900 výškových metrů z Vrchlabí k prameni můžete zdolat buď vlastní silou výjezdem přes Benecko a pak po krkonošské cyklotrase K13 nebo v letní sezóně využít sedačkové lanovky na Žalý a na Medvědín či Krkonošské cyklobusy.

Značení Labské stezky (cyklotrasy č. 2) začíná ve VrchlabíHerlíkovicích u dolní stanice sedačkové lanovky na Žalý. Z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna vede frekventovaná silnice II/295. Vhodnější je tedy vyjet z Vrchlabí (477 m n. m.) na sedlo Křížovky (722 m n. m.) a pokračovat po trase K10C na rozcestí s občerstvením Rovinka (851 m n. m.), odtud po trase K13 na Třídomí, kde odbočíte na trasu K11 a sjedete do Špindlerova Mlýna (718 m n. m.).

Ze Špindlerova Mlýna můžete vyjet sedačkovou lanovkou (1.235 m n. m., přeprava kol, provoz červenec – říjen) na Medvědín. Po trase K13A se z Medvědína napojíte na Masarykovu silnici (K13) a pokračujete přes Vrbatovu boudu k Labské boudě. Tam je možné kolo uschovat a zbylých cca 500 m k prameni Labe (1.386 m n. m.) dojít po značené cestě pěšky.
 

Z vrchu Žalý do Špindlu a zpět na Vrchlabí

Krkonoše koloPro cestu do Špindlerova Mlýna využít z Vrchlabí lanovku na Žalý, která o prázdninách jezdí denně od 9:00 do 17:00 hodin (1.019 m n. m., přeprava kol – odjezd každou půlhodinu) a pokračovat po trase K10 do Benecka a následně po trase K13 na Třídomí. Odtud sjedete po trase K11 do Špindlerova Mlýna.

Zpět do Vrchlabí můžete sjet přes Horní Mísečky do Benecka po Krkonošské cyklotrase K13 a dále přes Křížovky do Vrchlabí (tuto cestu lze využít i pro výjezd k prameni Labe po vlastní ose – pozor: velké převýšení!!!).

V hlavní turistické sezóně (červen-září) lze rovněž k přepravě z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna využít Krkonošské cyklobusy (zelená linka).
Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dvě dětská hřiště a dvě stezky – Medvědí stezka a stezka s názvem Krakonošův příběh.

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatova bouda na Zlatém návrší v Krkonoších

Vrbatovu boudu najdete na hřebenech Krkonoš na Zlatém návrší v nadmořské výšce 1400 m.n.m. V její těsné blízkosti se nachází Pramen Labe a Pančavský vodopád s překrásným výhledem do Labského dolu.

Cyklobusy Krkonoše 2021

29.5.
30.9.
Cyklobusy Krkonoše 2021

V sobotu 29. května vyráží Krkonošské cyklobusy na svoji první jízdu a k dispozici cyklistům budou až do konce září. Tak neváhejte a naplánujte si výlet na kole. Letos jezdí pět autobusových linek.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Sedačková lanovka Herlíkovice – Žalý

Sedačková lanovka Herlíkovice – Žalý

Čtyřsedačková lanovka s celoročním provozem vás doveze na vrchol Žalý, který je ideální výchozím bodem pro pěší turistiku, cykloturistiku i zimní sporty.

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete i v letních měsících využívat lanovku na vrch Medvědín odkud vede spousta upravovanych turistickych tras. Medvědín je také ideálním startovacím místem pro paragliding.

Pramen Labe na Labské louce

Pramen Labe na Labské louce

Kdo se vydá do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, neměl by vynechat výlet k prameni největší české řeky Labe. Pramen Labe vyvěrá na Labské louce, ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Místem prochází tzv. Česká cesta a je zde rozcestník turistických tras.

Další aktuality