Úvod > Aktuality > Hrad Cornštejn zahajuje v sobotu novou sezónu

Hrad Cornštejn zahajuje v sobotu novou sezónu

Vydáno 31. května 2019 Památky
Zřícenina hradu Cornštejn přivítá od soboty 1. června první letošní návštěvníky. Děti čeká setkání s bílou paní a šermíři a rodičům a dalším dospělým představí průvodci poprvé poslední archeologické výzkumy na Cornštejně.
Na zahájení návštěvnické sezóny na zřícenině hradu Cornštejn v sobotu 1. 6. 2019 od 9 do 17 hodin si zdejší průvodci připravili speciální program s názvem Vzhůru na Cornštejn!.

Děti čeká setkání s bílou paní a šermíři a rodičům a dalším dospělým představí průvodci poprvé a mimořádně poslední archeologické výzkumy na Cornštejně.

V letošní návštěvnické sezóně bude nově možnost prohlídky zříceniny hradu Cornštejn také bez průvodce – svým vlastním tempem. Prohlídky s průvodcem však hrad samozřejmě nabízí také.

Nepříjemnou zprávu máme pro řidiče - doprava okolo zříceniny je řízena semaforem a svedena do jednoho pruhu. Tato částečná uzavírka může trvat až do 22. srpna 2019, mohou se tvořit menší kolony, parkování bude možné pouze na odstavném parkovišti vzdálené cca 0,5 km směrem na Lančov.
 

Co na Cornštejně ještě uvidíte

Díky nedávné rekonstrukci můžete vystoupit na oválnou dělostřeleckou baštu s vyhlídkovou plošinou a prozkoumat hradební sklepení. Kolem korun hradebních zdí a bašt předsunuté pevnůstky dělníci vybudovali dřevěné ochozy, ze kterých je krásný výhled do údolí řeky Dyje, k Bítovu a na Chmelnici.

Hrad byl postaven ve 14. století v záhybu řeky Dyje, dnes nepříliš vysoko nad hladinou vranovské přehrady jako královská pevnost společně s hradem Frejštejnem na posílení hradu Bítova. Až do 16. století, kdy zpustl, hrad vlastnil rod Lichtenburků.

Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:00 hodin, prohlídka trvá 45 minut. Poslední prohlídka začíná v 16:00 hodin. vstupné je 80 korun pro dospělé a 50 korun pro děti a důchodce.

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Vranovská přehrada - Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Netopýři na zřícenině hradu Cornštejn

Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Další aktuality