Úvod > Aktuality > Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu
Památky

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

  • Vydáno12. října 2022
Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.

Kouzelné zahrady a výhledy

Dvě lichtenštejnská rodová sídla Lednicko-valtického areálu, to jsou zámky v Lednici a ve Valticích, které se na sebe dívají jako vzdálení milenci přes rozlehlou idylickou krajinu. V nich se jako vzácné šperky porůznu objevují zajímavé romantické stavby, městečka Lednici a Valtice pak spojuje sedm kilometrů dlouhá alej, lemovaná mohutnými stromy. Právě nyní v říjnu někdejší ráj lichtenštejnských vévodů září fantastickými barvami podzimní přírody a my víme, odkud se na ni můžete podívat opravdu zblízka.

Překrásný výhled na kouzelný kousek země, formovaný podle anglických principů krajinné architektury, se otvírá z kolonády na Reistně; od valtického zámku se sem snadno dostanete pěšky. Podobně, ale pro změnu od zámku v Lednici, dojdete po pár stovkách metrů k unikátní rozhledně Minaretzámeckém parku. Ovšem Lednicko-valtický areál je úžasný i zdola, při docela obyčejné procházce.
 

Známé i neznámé romantické stavby

Malebné městečko s dlouhou historií: to jsou Valtice a zdejší zámek, který se řadí k nejpůsobivějším barokním rezidencím střední Evropy. Romantický novogotický zámek v Lednici láká k objevování nádherně zrekonstruovaných interiérů, okolní zahrady volně přecházejí do parkově upravené krajiny lužních lesů. Právě teď je však nejlepší čas k bližšímu seznámení s méně známými stavbami, které nejsou tolik na očích. V Lednici je to například palmový skleník z poloviny 19. století a monumentální jízdárna, postavená podle projektu mistra barokní architektury Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Pěšky anebo na palubě vyhlídkové lodi (do konce října) se dostanete k romantické zřícenině Janohrad, zapomenout byste neměli ani na umělou jeskyni nebo torzo akvaduktu v zámeckém parku.

podzimní lednicko-valtický areálVydáte-li se směrem k Břeclavi, kousek za Lednicí objevíte empírový Apollonův chrám s vyhlídkovou terasou; přes hladiny tří na sebe navazujících rybníků Mlýnského, Prostředního a Hlohoveckého můžete v dálce zahlédnout klasicistní Hraniční zámeček. Hlouběji v lesích objevíte další skryté poklady, například klasicistní chrám Tří grácií, odkud lesním průsekem zahlédnete zdi Rybničního zámečku. Oblíbeným cílem cyklistických i pěších výletů je novogotická kaple sv. Huberta i rozmarný sen vášnivých lovců připomínající římský vítězný oblouk, Dianin chrám neboli Rendez-vous, empírový zámeček zasvěcený bohyni lovu.
 

Podzim se sýry, klobáskami, husou, buchtami, čokoládou a víny

sýr a vínodo 29. října je možné navštívit zajímavou výstavu Písečny svět – výstavu soch z mořského písku v Lednici, poblíž hlavního parkoviště.

To ve Valticích si od 28. do 31. října užijete Čokoládový festival Valtice. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Zároveň se můžete 22. a 27. října nebo 5. a 6. listopadu pobavit i na Podzimních večerech s cimbálovou muzikou.

svatý MartinSpousta dobrého vína, burčáku, mladého vína a zabíjačkových specialit (jelítka, jitrnice, tlačenka, ovar, světlá i tmavá polévka, zabijačkový guláš, koláčky), to bude 29. října Sedlecká zabíjačka!

Na Svatého Martina husa a džbánek vína! To je oblíbené pořekadlo Svatomartinských slavností a husích hodů ve Valtickém Podzemí. V sobotu 12. listopadu si tak užijete dobrou husičku i vynikající vínko. Rezervujte si svá místa včas na tel. 723 600 423 či emailu info@valtickepodzemi.cz.
 

Něco navíc…

  • Víte, že rybniční soustava u Lednice v minulosti vymezovala hranici mezi Moravou a Rakouskem? Tichým svědkem dodnes je Hraniční zámeček, jehož středem dávná hranice procházela.
  • Oblast Pálavy a Lednicko-valtického areálu je proslulá svými víny, v krajině porůznu narazíte na vinice, místní vinotéky a restaurace nabízející ochutnávky i prodej. Odvezte si zajímavý suvenýr, třeba ze Salonu vín ve sklepení valtického zámku!
Muzeum v Lednici –  Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Muzeum v Lednici – Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Máte rádi filmy pro pamětníky, ze kterých dýchá atmosféra první republiky? Tak právě pro vás je vhodná návštěva muzea s názvem Lednice dávná, které vás přenese zpět do tohoto období.

Janův hrad v Lednici

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Apollonův chrám s vyhlídkou

Apollonův chrám s vyhlídkou

Jednou z památek Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě je Appolonův chrám na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Leží na trase spojující Lednici a Valtice a jedná se o středovou vyhlídkovou terasu LVA s dalekohledem zdarma!

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Expozice v Lichtenštejnském domě vás provede historií rodu Lichtenštejnů od doby jejich příchodu na jižní Moravu v roce 1249 až po současnost.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Sedlecká zabíjačka

28.10.
Sedlecká zabíjačka

Oficiální ukončení vinařské turistické sezóny.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka vede unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Trasa je vedena komplexem lužního lesa nazývaného Kančí obora.

Další aktuality

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní si mohou v prosinci město vychutnat i při komentovaných procházkách či projížďkách s průvodci, od kterých se dozví mnoho nového nebo návštěvou zajímavých míst.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!

Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, schovejte se do podzemí. Při prohlídkách jeskyní, štol a tajemných podzemních labyrintů rozhodně nezmrznete, v chodbách bývá příjemných 7 až 10 °C. Dokonce nemusíte cestovat nijak daleko z měst, rozzářených krásou adventních trhů!
Jihomoravský kraj | Životní styl

Špilberk zve na pohodovou adventní atmosféru. Přidá se i vila Tugendhat

Kam vyrazit nasát tu pravou vánoční atmosféru? Muzeum města Brna zve na hrad Špilberk a do vily Tugendhat. Na hrad se vrací adventní veselí, jaké návštěvníci znají z let před koronavirovou pandemií. Minulý rok musel být program značně omezený, ale o to lepší bude letos a přidá se i vila Tugendhat se svým vánočním programem.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky