!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu
Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu
"> "> "> "> "> ">
Památky

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Vydáno 17. října 2019
Lednicko-valtický areál a společně s ním vlámské Bruggy, rakouské Wachau anebo italské San Gimignano: to je jen část památek UNESCO a zároveň nejromantičtějších míst Evropy, kam láká cestovatele nový projekt World Heritage Journeys, Cesty světového dědictví.
Podzim je pro vaši návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí než v letních měsících.

Navíc i nyní na podzim se v Lednicko-valtickém areálu koná řada zajímavých akcí.
 

Kouzelné zahrady a výhledy

Dvě lichtenštejnská rodová sídla, zámky v Lednici a ve Valticích, se na sebe dívají jako vzdálení milenci přes rozlehlou idylickou krajinu. V nich se jako vzácné šperky porůznu objevují zajímavé romantické stavby, Lednici a Valtice pak spojuje sedm kilometrů dlouhá alej, lemovaná mohutnými stromy. Právě nyní v říjnu září někdejší ráj lichtenštejnských vévodů fantastickými barvami podzimní přírody a my víme, odkud se na ni můžete podívat opravdu zblízka.

Překrásný výhled na kouzelný kousek země, formovaný podle anglických principů krajinné architektury, se otvírá z kolonády na Reistně; od valtického zámku se sem snadno dostanete pěšky. Podobně, ale pro změnu od zámku v Lednici, dojdete po pár stovkách metrů k unikátní rozhledně Minaretzámeckém parku. Ovšem Lednicko-valtický areál je úžasný i zdola, při docela obyčejné procházce.
 

Známé i neznámé romantické stavby

Malebné městečko s dlouhou historií: to jsou Valtice a zdejší zámek, který se řadí k nejpůsobivějším barokním rezidencím střední Evropy. Romantický novogotický zámek v Lednici láká k objevování nádherně zrekonstruovaných interiérů, okolní zahrady volně přecházejí do parkově upravené krajiny lužních lesů. Právě teď je však nejlepší čas k bližšímu seznámení s méně známými stavbami, které nejsou tolik na očích. V Lednici je to například palmový skleník z poloviny 19. století a monumentální jízdárna, postavená podle projektu mistra barokní architektury Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Pěšky anebo na palubě vyhlídkové lodi se dostanete k romantické zřícenině Janohrad, zapomenout byste neměli ani na umělou jeskyni nebo torzo akvaduktu v zámeckém parku.

Vydáte-li se směrem k Břeclavi, kousek za Lednicí objevíte empírový Apollonův chrám s vyhlídkovou terasou; přes hladiny tří na sebe navazujících rybníků Mlýnského, Prostředního a Hlohoveckého můžete v dálce zahlédnout klasicistní Hraniční zámeček. Hlouběji v lesích objevíte další skryté poklady, například klasicistní chrám Tří grácií, odkud lesním průsekem zahlédnete zdi Rybničního zámečku. Oblíbeným cílem cyklistických i pěších výletů je novogotická kaple sv. Huberta i rozmarný sen vášnivých lovců připomínající římský vítězný oblouk, Dianin chrám neboli Rendez-vous, empírový zámeček zasvěcený bohyni lovu.
 

Podzim se sýry, klobáskami, husou, buchtami, čokoládou a víny

sýr a vínodo 27. října je možné navštívit zajímavou výstavu Písečny svět - výstavu soch z mořského písku, poblíž hlavního parkoviště.

To ve Valticích si od 26. do 27. října užijete Slané nádvoří zámku. Vnitřní nádvoří zámku zaplní stánky s občerstvením do chladných podzimních dní, tedy se svařákem, grogem a čajem, ale také nejrůznější slané teplé i studené pochutiny, tedy klobásy, sýry, ale třeba i guláš. Nebude chybět nabídka valtických vín. Zároveň bude v tomto termínu probíhat i Čokoládový festival Valtice.

buchtyNa Svatého Martina husa a džbánek vína! To je oblíbené pořekadlo Svatomartinských slavnostá a husích hodů ve Valtickém Podzemí. V sobotu 9. listopadu a 16. listopadu si tak užijete dobrou husičku i vynikající vínko. Rezervujte si svá místa včas!

V Lednici se bude 10. listopadu konat Lednický svatomartinský buchtafest. Vinařství Lednice Annovino pořádá komentované prohlídky vinařství spojené s ochutnávkou vín, soutěž v pečení cukroví a buchet všeho druhu, nebude chybět ani prodejní modní přehlídka.
 

Něco navíc…

  • Cesty světového dědictví předkládají fascinující příběhy evropského dědictví a historie ve čtyřech různých podobách, a to jako Evropu královskou, starověkou, romantickou a podzemní. Webové stránky, založené na místních znalostech jednotlivých destinací, obsahují praktické informace a pomohou vám při plánování dovolené na míru.
  • Víte, že rybniční soustava u Lednice v minulosti vymezovala hranici mezi Moravou a Rakouskem? Tichým svědkem dodnes je Hraniční zámeček, jehož středem dávná hranice procházela.
  • Oblast Pálavy a Lednicko-valtického areálu je proslulá svými víny, v krajině porůznu narazíte na vinice, místní vinotéky a restaurace nabízející ochutnávky i prodej. Odvezte si zajímavý suvenýr, třeba ze Salonu vín ve sklepení valtického zámku!
Muzeum v Lednici -  Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Muzeum v Lednici - Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Máte rádi filmy pro pamětníky, ze kterých dýchá atmosféra první republiky? Tak právě pro vás je vhodná návštěva muzea s názvem Lednice dávná, které vás přenese zpět do tohoto období.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje. Nové expozice představují zámek jako památku UNESCO, okolní historické stavby a přírodní význam této oblasti.

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Expozice v Lichtenštejnském domě vás provede historií rodu Lichtenštejnů od doby jejich příchodu na jižní Moravu v roce 1249 až po současnost. Kromě zajímavě zpracované expozice se zde nachází vinotéka s vybranými lichtenštejnskými a moravskými víny a turistické informační centrum.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Apollonův chrám s vyhlídkou

Apollonův chrám s vyhlídkou

Jednou z památek Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě je Appolonův chrám na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Leží na trase spojující Lednici a Valtice a jedná se o středovou vyhlídkovou terasu LVA s dalekohledem zdarma!

Minaret Lednice - zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice - zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka vede unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Trasa je vedena komplexem lužního lesa nazývaného Kančí obora.

Janův hrad v Lednici

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása - o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Valtice ČokoFest 2021

28.10.
31.10.
Valtice ČokoFest 2021

Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek.

Zimní prohlídky zámku Lednice

5.12.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).