!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu
Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu
"> "> "> "> "> ">
Památky

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

  • Vydáno17. října 2021
Lednicko-valtický areál a společně s ním vlámské Bruggy, rakouské Wachau anebo italské San Gimignano: to je jen část památek UNESCO a zároveň nejromantičtějších míst Evropy, kam láká cestovatele nový projekt World Heritage Journeys, Cesty světového dědictví.
Podzim je pro vaši návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí než v letních měsících.

Navíc i nyní na podzim se v Lednicko-valtickém areálu koná řada zajímavých akcí.
 

Kouzelné zahrady a výhledy

Dvě lichtenštejnská rodová sídla, zámky v Lednici a ve Valticích, se na sebe dívají jako vzdálení milenci přes rozlehlou idylickou krajinu. V nich se jako vzácné šperky porůznu objevují zajímavé romantické stavby, Lednici a Valtice pak spojuje sedm kilometrů dlouhá alej, lemovaná mohutnými stromy. Právě nyní v říjnu září někdejší ráj lichtenštejnských vévodů fantastickými barvami podzimní přírody a my víme, odkud se na ni můžete podívat opravdu zblízka.

Překrásný výhled na kouzelný kousek země, formovaný podle anglických principů krajinné architektury, se otvírá z kolonády na Reistně; od valtického zámku se sem snadno dostanete pěšky. Podobně, ale pro změnu od zámku v Lednici, dojdete po pár stovkách metrů k unikátní rozhledně Minaretzámeckém parku. Ovšem Lednicko-valtický areál je úžasný i zdola, při docela obyčejné procházce.
 

Známé i neznámé romantické stavby

Malebné městečko s dlouhou historií: to jsou Valtice a zdejší zámek, který se řadí k nejpůsobivějším barokním rezidencím střední Evropy. Romantický novogotický zámek v Lednici láká k objevování nádherně zrekonstruovaných interiérů, okolní zahrady volně přecházejí do parkově upravené krajiny lužních lesů. Právě teď je však nejlepší čas k bližšímu seznámení s méně známými stavbami, které nejsou tolik na očích. V Lednici je to například palmový skleník z poloviny 19. století a monumentální jízdárna, postavená podle projektu mistra barokní architektury Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Pěšky anebo na palubě vyhlídkové lodi se dostanete k romantické zřícenině Janohrad, zapomenout byste neměli ani na umělou jeskyni nebo torzo akvaduktu v zámeckém parku.

Vydáte-li se směrem k Břeclavi, kousek za Lednicí objevíte empírový Apollonův chrám s vyhlídkovou terasou; přes hladiny tří na sebe navazujících rybníků Mlýnského, Prostředního a Hlohoveckého můžete v dálce zahlédnout klasicistní Hraniční zámeček. Hlouběji v lesích objevíte další skryté poklady, například klasicistní chrám Tří grácií, odkud lesním průsekem zahlédnete zdi Rybničního zámečku. Oblíbeným cílem cyklistických i pěších výletů je novogotická kaple sv. Huberta i rozmarný sen vášnivých lovců připomínající římský vítězný oblouk, Dianin chrám neboli Rendez-vous, empírový zámeček zasvěcený bohyni lovu.
 

Podzim se sýry, klobáskami, husou, buchtami, čokoládou a víny

sýr a vínodo 30. října je možné navštívit zajímavou výstavu Písečny svět – výstavu soch z mořského písku, poblíž hlavního parkoviště.

To ve Valticích si od 28. do 31. října užijete Čokoládový festival Valtice. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Zároveň se můžete 29. a 30. října pobavit i na Podzimních večerech s cimbálovou muzikou.

svatý MartinSpousta dobrého vína, burčáku, mladého vína a zabíjačkových specialit (jelítka, jitrnice, tlačenka, ovar, světlá i tmavá polévka, zabijačkový guláš, koláčky), to bude 30. října Sedlecká zabíjačka!

Na Svatého Martina husa a džbánek vína! To je oblíbené pořekadlo Svatomartinských slavnostá a husích hodů ve Valtickém Podzemí. V sobotu 13. listopadu si tak užijete dobrou husičku i vynikající vínko. Rezervujte si svá místa včas na tel. 723 600 423 či emailu info@valtickepodzemi.cz.
 

Něco navíc…

  • Víte, že rybniční soustava u Lednice v minulosti vymezovala hranici mezi Moravou a Rakouskem? Tichým svědkem dodnes je Hraniční zámeček, jehož středem dávná hranice procházela.
  • Oblast Pálavy a Lednicko-valtického areálu je proslulá svými víny, v krajině porůznu narazíte na vinice, místní vinotéky a restaurace nabízející ochutnávky i prodej. Odvezte si zajímavý suvenýr, třeba ze Salonu vín ve sklepení valtického zámku!
Zimní prohlídky zámku Lednice

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Apollonův chrám s vyhlídkou

Apollonův chrám s vyhlídkou

Jednou z památek Lednicko-valtického areálu na jižní Moravě je Appolonův chrám na návrší u břehu Mlýnského rybníka. Leží na trase spojující Lednici a Valtice a jedná se o středovou vyhlídkovou terasu LVA s dalekohledem zdarma!

Janův hrad v Lednici

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Lichtenštejnský dům v Břeclavi

Expozice v Lichtenštejnském domě vás provede historií rodu Lichtenštejnů od doby jejich příchodu na jižní Moravu v roce 1249 až po současnost. Kromě zajímavě zpracované expozice se zde nachází vinotéka s vybranými lichtenštejnskými a moravskými víny a turistické informační centrum.

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka vede unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Trasa je vedena komplexem lužního lesa nazývaného Kančí obora.

Muzeum v Lednici –  Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Muzeum v Lednici – Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Máte rádi filmy pro pamětníky, ze kterých dýchá atmosféra první republiky? Tak právě pro vás je vhodná návštěva muzea s názvem Lednice dávná, které vás přenese zpět do tohoto období.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje. Nové expozice představují zámek jako památku UNESCO, okolní historické stavby a přírodní význam této oblasti.

Další aktuality

25.11.
2021
Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Den otevřených sklepů v Pavlově bude, proběhne však netradičně

Jižní Morava | Gurmánská turistika
23.11.
2021
Špilberk ožije hračkami na hradě

Špilberk ožije hračkami na hradě

Jižní Morava | Zážitky
18.11.
2021
Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Dvanáctý ročník soutěže Vinařství roku zná své finalisty

Jižní Morava | Gurmánská turistika