Úvod > Aktuality > Vydejte se za krásou české přírody na pěší výlet
Vydejte se za krásou české přírody na pěší výlet
"> "> "> "> "> "> ">

Vydejte se za krásou české přírody na pěší výlet

Vydáno 2. srpna 2020 Příroda
Kam vyrazit na výlet do přírody a poznat malebnou českou krajinu? V Česku najdete nepřeberné množství zábavných i poznávacích tras pro malé i velké milovníky pohybu. Ideální pěší výlet je pro každého jiný, ale společným synonymem je krása české krajiny. Pojeďte s námi na výlet, doporučíme vám osvědčená výletní místa.

Skalní města plná tajemných útvarů

AdršpachProcházka uprostřed skal slibuje spoustu zábavy pro celou rodinu. Děti se vyřádí na skalách a skalních výběžcích, rodiče mohou pouze v klidu přihlížet, protože všechny stezky jsou bezpečné. Největším skalním městem u nás je Skalní město Adršpach, které je zároveň největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Mezi nejznámější skalní útvary patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Pěší procházku v délce asi 7 km je nejlepší začít v Adršpachu, kde do nitra skal vklouznete (po zelené turistické značce) Gotickou brankou. Studeným průchodem "Sibiř" se dostanete až k jezírku, kde je možné nasednou na lodičku a kousek se plavit. Vlčí roklí přijdete do teplické části skal, kudy vás provede žlutá turistická značka. Ze skal vyjdete nedaleko vlakové zastávky, odkud se můžete do Adršpachu vrátit jednu stanici vlakem.
 

Skály Českého ráje

Dalším zajímavým skalním místem, odkud jsou i nádherné výhledy, jsou Drábské světničky v Českém ráji. Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský, nejvyšší vrch Českého ráje. Nahoře je památník hrdinům bitvy z 28. června 1866, také označený nejvyšší bod v nadmořské výšce 463 metrů a nádherný výhled do krajiny – například na Bezděz, či Valečov. Při cestě vzhůru do skal se tu můžete projít i tzv. studeným průchodem, který získal své jméno díky velmi chladnému ovzduší i v letních měsících. I v největších vedrech zde teplota vystoupí příliš nad 10°C. Všechny turistické cestičky jsou vzorně značené, takže určitě nezabloudíte. Drábské světničky jsou dostupné ze vsi Dneboh, nebo od turistické chaty Na Krásné Vyhlídce v obci Mužský.

Mezi velmi oblíbené a turisty navštěvované patří Prachovské skály nedaleko Jičína. Jsou rájem nejen pro turisty, ale především pro horolezce. Velký okruh vás seznámí s velkým množstvím zajímavých míst Prachovských skal a je nejatraktivnější a nejzajímavější cestou skalními masívy. Pro méně náročnou prohlídku skal vám poslouží kratší Malý okruh, asi 1,5 km dlouhý, který vede nádherným prostředím Císařské chodby a najdete zde dvě vyhlídky.
 

Za krásnými výhledy do Českého Švýcarska

Opravdovým přírodním rájem u nás je bezesporu oblast Českého Švýcarska s přírodním unikátem Pravčická brána, která je symbolem Národního parku České Švýcarsko. Procházka z Hřenska vám zabere zhruba dvě hodiny chůze do kopce, ale ty vyhlídky rozhodně stojí zato. Nedaleko odtud, v Jetřichovicích, byla otevřena naučná stezka Jetřichovickými skalami.

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Tři vrcholy, kterými prochází i dnešní naučná stezka, pojmenovali podle členů své rodiny, a vznikla Mariina vyhlídka (428 m.n.m., po požáru stále nepřístupná), Vilemínina stěna (439 m.n.m.) a Rudolfův kámen (484 m.n.m.). Ze všech vyhlídek se otevírají úchvatné daleké výhledy do širokého okolí. Na vrcholku Mariininy skály a Rudolfova kamene stojí dřevěné altány, které také poskytují skrovný útulek. Mariina vyhlídka je však do sezóny 2021 v rekonstrukci. Další zastávkou na trase je například Tetřevna - rozměrný skalní převis s nápisy z doby třicetileté války, bývalá Pulkartická osada, kde se dříve pálilo dřevěné uhlí či hrad Šaunštejn.
 

Za rašelinou nemusíte do lázní

Oblíbeným výletním místem v Krušných horách jsou Božídarská rašeliniště, kde je v provozu naučná stezka. Celkem 3,2 km dlouhá stezka začíná u Infocentra Boží Dar, kde je také umístěna 1. informační tabule. Převážná část stezky vede po povalových chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází. Na trase naučné stezky je rozmístěno 12 informačních tabulí, které pojednávají o prostředí a zvláštnostech rašeliniště a historii těžby rašeliny v Krušnohoří.
 
Za krásnou přírodou a rašeliništi můžete vyrazit také na Rejvíz do Jeseníků. Národní přírodní rezervace Revíz je největším moravským rašeliništěm se dvěma jezírky a prochází jím naučná stezka po dřevěných povalových chodnících. V roce 2005 byl Rejvíz vyhlášen vesnickou památkovou zónou s ohledem na dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně 19. století, nenarušenou nevhodnými dostavbami, typickou pro Jesenicko. Na Revíz se dostanete nejlépe z města Jeseník či obce Zlaté Hory.
Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Drábské světničky - skalní pevnost v Českém ráji

Bývalá skalní pevnost Drábské světničky se vypínala na okraji plošiny skalního masivu u čedičového vrchu Mužský nedaleko Mnichova Hradiště. Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny.

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Rašeliniště na Rejvízu

Rašeliniště na Rejvízu

Revíz, označovaný znalci jako nejkouzelnější lokalita v Jeseníkách, je ideálním místem pro klidnou dovolenou. Horská osada je vhodná pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky a houbaření.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s kouzlem a romantikou historických památek.

Rozsedlina Studený průchod

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Naučná stezka Jetřichovické stěny - procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny - procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Jetřichovické stěny

Jetřichovické stěny

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.