Úvod > Aktuality > Vydejte se za jeleny a rysy na Kvildu, vlky najdete u Srní
Příroda

Vydejte se za jeleny a rysy na Kvildu, vlky najdete u Srní

  • Vydáno19. prosince 2022
Patříte k milovníkům šumavské přírody a rádi byste zblízka poznali její obyvatele? Tak se vydejte na Kvildu, kde naleznete Návštěvnické centrum a naučnou stezku věnovanou jelenu evropskému. Stezka prochází jelením výběhem, kde lze volně žijící jeleny pozorovat a své místo tu má také hendikepovaný rys David, který žije ve výběhu jen o několik desítek metrů dále. Nedaleko obce Srní zase poznáte život vlků z visuté lávky.
JeleniPotkat skupinu divočáků nebo stádo jelenů není ani na Šumavě, kde těchto zvířat žijí stovky, nic snadného. Díky Návštěvnickému centru na Kvildě Správy Národního parku Šumava to však již není takový oříšek a setkat se zde s divokou zvěří můžete takřka tváří v tvář. Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. Ten prochází přímo devítihektarovým jelením výběhem. Čekání na plachou zvěř ale vyžaduje značnou trpělivost a hlavně tiché chování. Návštěvnické centrum je otevřeno celý prosinec mimo termín 22. – 26. prosince 2022 a 1. ledna 2023 (zavřené jsou i výběhy). Na Silvestra 31.12. budou mít návštěvnické centrum a výběhy otevřeno jen do 14:00 hodin.
 

Přezimovací obrůrky již nejsou v provozu

srnkyZnámé byly také pozorovací obůrky pro přezimování jelení zvěře. V minulosti do některých vnikli bohužel i vlci a strhli několik kusů vysoké zvěře. Správa Národního parku Šumava proto ve dvou největších obůrkách zvýšila počet únikových míst. Důkladná "protivlčí" opatření realizovala Správa NP Šumava v obůrkách, kde se během minulých zim vlci objevili. Jelení zvěř se do obůrek začala stahovat během prosince. Komentovaná pozorování se již konat nebudou. Jeleni, laně, srnci a srnky tak budou mít více klidu.
 

Tajný život šumavských rysů

RysKromě jelenů můžete na stezce pozorovat také tajný život rysů. Spatřit rysa byl pro běžného návštěvníka národního parku donedávna naprostý zázrak. S výstavbou speciálního výběhu pro jednu z našich největších šelem se situace pro turisty zlepšila. Půlhektarový areál pro rysy, který se nachází jen několik desítek metrů od jelenů nabízí podobné podmínky jako šumavská divočina. Sledovat dění v něm můžete z vyvýšených pozorovatelen. V rysím areálu žije rys David, kterého jako malé kotě srazilo auto, v srpnu 2016 k němu přibyla i samička Kate z Německa. Návštěvnické centrum s naučným okruhem se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8:30 do 16:30 hodin. Otevírací doba výběhu je stejná jako u jelenů, zavřeno zde bude od 22. do 26. prosince 2022 a 1. ledna 2023.
 

Vlci u Srní

Vlci v ziměV Národním parku Šumava se můžete vypravit i za vlky v Srní. Výběh s vlky se nachází nedaleko této šumavské vísky, v kopci, o rozloze cca 3 ha. Uprostřed výběhu vede 300 m dlouhá lávka, vyvýšená 3-4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky. Mimo výběh vede naučný okruh, který návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Na lávce ve výběhu jsou informace o komunikaci mezi vlky. Vlky je možné navštívit celoročně, od prosince do března od 8:30 do 16:00 hodin. Ve dnech 22. až 26. 12. 2022 a 1. ledna 2023 bude Návštěvnické centrum včetně výběhu uzavřeno. Dne 31. prosince 2022 bude NC zavřeno, však s vlky výběh bude volně přístupný. V zimních měsících od ledna do konce března je u vlků otevřeno denně od 8:30 do 16:00 hodin.
Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Další aktuality

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s námi pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích a nabídneme vám také přehled chystaných čokoládových festivalů.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

České Budějovice jsou ideálním místem pro návštěvu po celý rok

Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 se již letos utkají dvě města – Broumov a České Budějovice. Jihočeská metropole úspěšně prošla prvním kolem soutěže vloni. Vítězného kandidáta vybere odborná komise Evropské unie letos koncem června. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí.
Jihočeský kraj | Kultura

Svět dinosaurů poznáte na DinoExpedici v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se na DinoExpedici do Českých Budějovic. Na Výstavišti se od 27. ledna do 12. března 2023 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech!
Jihočeský kraj | Zážitky

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 18. února 2023 se v Milevsku uskuteční již 161. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Jihočeský kraj | Zážitky