ÚvodAktualityVydejte se za jeleny a rysem na Kvildu, vlky najdete u Srní
Příroda

Vydejte se za jeleny a rysem na Kvildu, vlky najdete u Srní

  • 27. prosince 2024
Patříte k milovníkům šumavské přírody a rádi byste zblízka poznali její obyvatele? Tak se vydejte na Kvildu, kde naleznete Návštěvnické centrum a naučnou stezku věnovanou jelenu evropskému. Stezka prochází jelením výběhem, kde lze volně žijící jeleny pozorovat a své místo tu má také hendikepovaná rysí samice Kate, která žije ve výběhu jen o několik desítek metrů dále. Nedaleko obce Srní zase poznáte život vlků z visuté lávky.
JeleniPotkat skupinu divočáků nebo stádo jelenů není ani na Šumavě, kde těchto zvířat žijí stovky, nic snadného. Díky Návštěvnickému centru na Kvildě Správy Národního parku Šumava to však již není takový oříšek a setkat se zde s divokou zvěří můžete takřka tváří v tvář. Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. Ten prochází přímo devítihektarovým jelením výběhem. Čekání na plachou zvěř ale vyžaduje značnou trpělivost a hlavně tiché chování. Návštěvnické centrum je otevřeno celý prosinec mimo termín 21. – 26. prosince 2024 a 31. prosince až 1. ledna 2025 (zavřené jsou i výběhy).
 

Přezimovací obrůrky již nejsou v provozu

srnkyZnámé byly také pozorovací obůrky pro přezimování jelení zvěře. V minulosti do některých vnikli bohužel i vlci a strhli několik kusů vysoké zvěře. Správa Národního parku Šumava proto ve dvou největších obůrkách zvýšila počet únikových míst. Důkladná "protivlčí" opatření realizovala Správa NP Šumava v obůrkách, kde se během minulých zim vlci objevili. Jelení zvěř se do obůrek začala stahovat během prosince. Komentovaná pozorování se již konat nebudou. Jeleni, laně, srnci a srnky tak budou mít více klidu. Za poznáním jelení zvěře se vydejte do výběhu na Kvildu, kde se v Návštěvnickému centru také dozvíte spoustu zajímavostí.
 

Tajný život šumavského rysa

RysKromě jelenů můžete na stezce pozorovat také tajný život rysa ostrovida. Spatřit rysa byl pro běžného návštěvníka národního parku donedávna naprostý zázrak. S výstavbou speciálního výběhu pro jednu z našich největších šelem se situace pro turisty zlepšila. Půlhektarový areál pro rysy, který se nachází jen několik desítek metrů od jelenů nabízí podobné podmínky jako šumavská divočina. Sledovat dění v něm můžete z vyvýšených pozorovatelen. V rysím areálu žije rysice Kate, původem z Německa. Samice se narodila už v zajetí, a tak je zvyklá na kontakt s lidmi. Žila zde v páru s rysem Davidem, ten však v roce 2022 pro vysoký věk uhynul. Návštěvnické centrum s naučným okruhem se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8:30 do 16:30 hodin. Otevírací doba výběhu je stejná jako u jelenů, otevřeno je zde bude od 28. do 31. prosince 2024 (8:30 až 16:00), ovšem na Silvestra je otveřeno pouze do 14:00. Na Nový rok 1. ledna 2025 bude zavřeno.
 

Vlci u Srní

Vlci v ziměV Národním parku Šumava se můžete vypravit i za vlky v Srní. Výběh s vlky se nachází nedaleko této šumavské vísky, v kopci, o rozloze cca 3 ha. Uprostřed výběhu vede 300 m dlouhá lávka, vyvýšená 3-4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky. Mimo výběh vede naučný okruh, který návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Na lávce ve výběhu jsou informace o komunikaci mezi vlky. Vlky je možné navštívit celoročně, od prosince do března od 8:30 do 16:00 hodin. Ve dnech 28. až 30. 12. 2024 je návštěvnické centrum otevřeno od 8:30 do 16:00, 31. prosince do 14:00 a 1. ledna 2025 bude Návštěvnické centrum včetně výběhu uzavřeno. Od 2. ledna pak do konce března bude u vlků otevřeno denně od 8:30 do 16:00 hodin.
Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky Příroda

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Rysí výběh nedaleko Kvildy Příroda

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí Příroda

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Další aktuality

Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu – bruslí se na Lipně, ve Frymburku a u Přední Výtoně

Ledová magistrála na Lipně je opět v provozu, i když zatím ne po celé své délce. Díky mrazivým teplotám v posledních týdnech si však můžete zabruslit na okruzích v Lipně nad Vltavou, ve Frymburku i u Přední Výtoně. Nástupní místo na ledovou magistrálu v Lipně nad Vltavou je u Loděnice Lipno nebo v přístavu Marina Lipno u Obrryby. Ve Frymburku jej najdete na konci náměstí pod kostelem – přístaviště přívozu. Nástupní místo na Přední Výtoni se nachází na pláži.
20. leden 2025 12:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

Hrady a zámky v jižních Čechách lákají na zimní prohlídky i v lednu a únoru

Máte chuť na prohlídku hradu nebo zámku? V jižních Čechách památkové objekty rozhodně zimním spánkem neusínají. Na návštěvu zvou Nové Hrady, kde uvidíte byt panského úředníka, v Českém Krumlově si prohlídnete hradní muzeum a na zámku Hluboká je k vidění devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací rodu Schwarzenbergů. Zajímavý je i zámek ve Vimperku či Muzeum Vimperska
18. leden 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj

Svět dinosaurů poznáte na výstavišti v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se za dinosaury do Českých Budějovic! Na Výstavišti se od 22. ledna do 2. března 2025 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech! Modely dinosaurů jsou propracované do těch nejmenších detailů a vypadají úplně jako živé. Dokonce je doplňují přírodní kulisy a nechybí ani zvukové efekty.
18. leden 2025 9:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V písecké Sladovně si užijete s dětmi Svět mravenců, animace i dobrodružnou cestu galerií

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra kreativity a her, které nabízí spoustu inspirace a poznání, to je písecká Sladovna. Vysoké komíny budovy, v níž se vyráběl slad, definitivně vyhasly v sedmdesátých let 20. století. Pak objekt začal chátrat a až po rozsáhlé rekonstrukci zahájené v roce 200 se do něj vrátil život. Dnes tu najdete největší interaktivní prostor pro děti v Čechách, který vyrostl na ploše čtyři a půl tisíce metrů čtverečních.. A připomenout si tu můžete i slavnou historii sladovnictví. Nejmenší děti se mohou těšit na oblíbené Mraveniště a malí i velcí ocení profesionálně vybavené Animárium, kde se zájemcům odhaluje kouzlo animace.
18. leden 2025 6:56
Kultura, Jihočeský kraj

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
15. leden 2025 9:00
Příroda, Jihočeský kraj

Památky v jižních Čechách lákají k návštěvě i v zimě

Do jižních Čech se za památkami můžete vydat i v zimní sezóně. Otevřené dveře má po celý rok například zámek Hluboká, ale také českokrumlovské Hradní muzeum. Prohlídkovou trasu nabízí i v zimním čase zámek Třeboň a ohřejete se i na Nových Hradech.
12. leden 2025 2:00
Památky, Jihočeský kraj

Kam na běžky na Šumavě? Poznejte krásy zimní šumavské krajiny v bílé stopě

Na Šumavě je krásně v každém ročním období. Své nezaměnitelné kouzlo má však v zimě, když okolí krajinu halí bílá peřina. Příznivci běhu na lyžích tu mají nekonečno možností, kam se vydat na výlet. Šumavská krajina nabízí velmi rozmanité běžecké tratě o celkové délce až 600 km. Na výběr jsou běžkařské trasy mírného rázu pro rodiny s dětmi i velmi náročné varianty s prudkým stoupáním a sjezdy. Milovníci přírody se mohou projet po šumavských pláních, v hlubokých lesích i ve vyšších polohách, kde si užijí nádherné výhledy. Celou Šumavou se vine Šumavská magistrála, která propojuje Šumavu od Železné Rudy k Lipnu. Mezi nejvyužívanější nástupní místa na běžkařské trasy Šumavy patří Kvilda a Horská Kvilda, Modrava, Železná Ruda, Prášily, Srní-Mechov, Churáňov, Borová Lada, Strážný, Stožec, Jelení vrchy nebo Nová Pec.
9. leden 2025 18:00
Zimní sporty, Jihočeský kraj

České značky: národní pivovar Budvar a České Budějovice

České pivo a pivní tradice jsou vyhlášené v celém světě. Dokonce jako jedna z mála zemí máme i svůj národní pivovar, a to Budějovický Budvar. Seznamte se s ním na Kudy z nudy, prohlédněte si návštěvnické středisko a vydejte se také tam, kde se Budvar čepuje – třeba do Masných krámů v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole totiž s Budvarem žije doslova každý den, a to už od roku 1895. V roce 2025 tak Budvar oslavil 130 let od uvaření první várky.
7. leden 2025 9:53
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj