ÚvodAktualityPtáci v zimě nespí: vydejte se po stopách zimujících ptáků v Česku
Příroda

Ptáci v zimě nespí: vydejte se po stopách zimujících ptáků v Česku

Ptáci v zimě nespí! Ba naopak – jejich pozorování si můžete užít po celý rok. V zimě uvidíte mimo našich ptáků, kteří nelétají na jih severské druhy ptáků, kteří k nám přilétají přezimovat – pěnkavy jikavce, čečetky či havrany polní. Na zahradách a všude tam, kde zůstala nesklizená jablka se rádi krmí hejna drozdů kvíčal a v některých letech i brkoslavové. Živo bývá také na polích, kde loví potravu dravci. U vodních toků zastihnete morčáky, poláky, hoholy, husy nebo potáplice. A což teprve život na krmítku! Mezi 20 nejběžnějších druhů patří sýkorky, vrabci, zvonek, stehlík, pěnkava, kos, čížek, straka, brhlík, ale i strakapoud, drozd nebo červenka. Pokud vás pozorování baví, vydejte se za opeřenci na příjemnou procházku anebo se zapojte do celonárodního pozorování s názvem Ptačí hodinka.
Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice Příroda

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Stezka se nachází v jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce. Na stezce byly instalovány nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek Příroda

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Hlučínské jezero Štěrkovna Letní sporty

Hlučínské jezero Štěrkovna

Jedno z nejkrásnějších koupání na severu Moravy poskytuje Hlučínské jezero, bývalá štěrkovna ležící kousek od města Hlučín. Jeho voda patří stabilně mezi nejčistší v kraji. Koupání psů je zde zakázáno.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou Letní sporty

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Nechranická přehrada u Kadaně Letní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně

Optimální lokalita pro vodní sporty a relax! Nechranická přehrada leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, jejíž délka je 3280 m.

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně Příroda

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Soustava Jaroslavických rybníků Příroda

Soustava Jaroslavických rybníků

Jaroslavické rybníky se nacházejí v široké ploché nivě řeky Dyje a napájí je Mlýnská strouha, která se od Dyje odděluje v obci Krhovice. Zdejší území o rozloze 357 ha bylo vyhlášeno v rámci sítě Natura 2000 za ptačí oblast.

Národní přírodní rezervace Zástudánčí Příroda

Národní přírodní rezervace Zástudánčí

Rozkládá se u soutoku Moravy s Bečvou. Jedná se o zachovalý lužní les u neregulovaného toku Moravy a také bohaté ptačí hnízdiště.

Naučná ptačí stezka v Běšinách Příroda

Naučná ptačí stezka v Běšinách

Hlavním tématem stezky je ptactvo, které se v lokalitě kolem Drnového potoka hojně vyskytuje. Součástí stezky jsou 4 informační tabule, pozorovatelna a 10 ptačích budek vhodných pro hnízdění.

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky Příroda

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Mezi nejznámější rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny a Bučický rybník přímo u Rožďalovic. Rybníky patří do patří do chráněné Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.

Přírodní památky Ptačí ostrovy u Chrudimi Příroda

Přírodní památky Ptačí ostrovy u Chrudimi

Přírodní památka Ptačí ostrovy o rozloze 10,17 ha se nachází v severovýchodní části města Chrudim.

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou Příroda

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Mezi obcemi Troubky a Tovačov se nachází soutok dvou významných moravských řek – Bečvy a Moravy. Byla zde vybudována první pozorovatelna České společnosti ornitologické.

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků Příroda

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

V Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky nedaleko jihočeské metropole naleznete na okraji rybníka Starý Houženský dřevěnou ornitologickou pozorovatelnu, která je volně přístupná všem milovníkům přírody.

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě Příroda

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů Příroda

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů

V Kynšperku nad Ohří objevíte poblíž vlakové stanice mokřady se vzácnou vodomilnou faunou. Mokřadní ptáky, kteří v mokřadech hnízdí, je možné sledovat z dřevěné pozorovatelny.

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků Příroda

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků

Přírodní park Záhlinické rybníky je jedinečným územím na středním toku Moravy. Zahrnuje komplex Záhlinických rybníků, přilehlých luk a lužního lesa v lokalitách Filena a Zámeček. Vyhlášen byl v roce 1995 na ploše 500 ha.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou Příroda

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích Příroda

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích

Litovický rybník je součástí přírodní památky Hostivické rybníky. Nachází se ve Středočeském kraji, nedaleko západní hranice hlavního města Prahy. Hlavním důvodem ochrany této lokality je řada hnízdících i celoročně zde žijících ptáků.

Chomoutovské jezero u Olomouce Příroda

Chomoutovské jezero u Olomouce

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. K pozorování ptáku slouží i ptačí pozorovatelna, odkud můžete spatřit třeba orla mořského nebo kormorána.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky Příroda

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Přírodní park Údolí Bystřice Příroda

Přírodní park Údolí Bystřice

Přírodní park se nachází v širším okolí řeky Bystřice, která se hluboko zařezala do plošiny Domašovské vrchoviny. Řeka vytvořila hluboké skalnaté údolí s řadou kaňonů, skalních ostrohů, sutí a kamenných moří. V pramenné oblasti se zachovaly zbytky rašelinných luk.

Pozorování ptáků na Americe Příroda

Pozorování ptáků na Americe

Západní část Rybník Amerika s ostrovem je přírodní lokalitou hojně obývanou a navštěvovanou vodními ptáky Pro pohodlné pozorování byla v severní části rybníka vybudována ptačí pozorovatelna pozorovatelna. Podívejte se které ptáky a v které době zde můžete pozorovat.

Pozorování ptáků v Praze Příroda

Pozorování ptáků v Praze

Městská ornitologie je dost specifická a o Praze to platí dvojnásob, protože zimující ptáci si oblíbily turisticky nejpřitažlivější místa či jejich blízké okolí. Řeč je především o Vltavě zhruba od Železničního mostu po most Karlův.

Další aktuality

Tipy na nejkrásnější zimní procházky parky a lesíky

Hledáte možnosti, kam vyrazit na zimní procházku v blízkosti měst? Vypněte mobil i počítač, zvedněte se ze židle, a vyjděte ven na čerstvý vzduch. Právě Den venkovních procházek nám 20. ledna připomíná, jak je pohyb důležitý pro naše zdraví. Vydejte se kamkoliv, kam vás nohy povedou!
20. leden 2025 8:34
Příroda

Znáte naše Chráněné krajinné oblasti?

V České republice je 27 chráněných krajinných oblastí, které mají za úkol udržovat rozsáhlá území s harmonicky vytvářenou krajinou. Krásná, nenarušená příroda slibuje poklidnou dovolenou s možností výletů a dalších aktivit. Inspirujte se našimi tipy a vyrazte na výlet do přírody. Jako nejnovější CHKO byla schválena v roce 2025 Chráněná krajinná oblast Soutok (oficiálně vznikne k 1. červenci). V roce 2026 se očekává vznik další CHKO Krušné hory.
15. leden 2025 19:13
Příroda

Ledopády a ledové krápníky: 20 tipů, kam za ledovou krásou v Česku

Každou zimu, když dostatečně mrzne, se na některých místech Česka odehrává neskutečné přírodní divadlo. Zveme vás na výlety k jedinečným ledopádům, za pozoruhodnými ledovými útvary uprostřed romantické krajiny a na procházky za ledovou výzdobou. Ledové útvary ve skalách jsou rozhodně velkým zážitkem, ale určitě nevstupujte přímo pod rampouchy!
15. leden 2025 7:00
Příroda

Zapojte se do sčítání vodních ptáků!

Třetí lednový víkend 18. a 19. ledna 2025 odstartuje sčítání vodních ptáků, které pak v omezené míře pokračuje až do konce ledna. Zapojit se do něj může každý, kdo chce ornitologům pomoci zjistit jaké mají ptáci zvyky a jak reagují na změny životního prostředí. Ptactvo dobrovolníci pozorují na klasických zimovištích u řek, rybníků a přehrad.
13. leden 2025 12:00
Příroda

Do zoo v zimě? Tipy, kam v zimě a mrazu vyrazit do zoologické zahrady

Do zoo se můžete vypravit také v zimních měsících – některá zvířata jsou právě v zimě nejaktivnější. Návštěva zoologické zahrady má v zimě i další výhody, třeba menší počet návštěvníků, které zimní počasí ven neláká. K vidění jsou takřka všechna zvířata, která potkáváte v letních měsících. Řada zvířat původem z teplejších oblastí se na české klimatické podmínky již adaptovala a zima jim nevadí. Víte, že nejodolnějším zimním zvířetem v zoo není překvapivě lední medvěd, ale vlk euroasijský? Zimní zoo je úplně jiná! Vyberte si z našich tipů z celé České republiky!
11. leden 2025 9:00
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
11. leden 2025 7:02
Příroda

Oslavte Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb

Tuleni, lachtani a velryby jsou vzácní savci, kterých v přírodě ubývá. Každý rok 10. ledna slavíme jejich svátek a zároveň si připomínáme, jak je důležité chránit tato vzácná zvířata před lidmi, kteří je zabíjejí pro maso, tuk nebo kůži. Velryby sice v České republice nežijí, ale na lachtany a tuleně se můžete zajít podívat do některé zoologické zahrady. V každé zoo patří mezi nejoblíbenější zvířata, a ve venkovním bazénu se prohánějí i v chladných lednových dnech. Když náhodou tuleni v mrazivých dnech objeví ve vodě kus ledu, uvidíte, jak si s ním vyhrají!
10. leden 2025 5:40
Příroda

Která z nových rozhleden bude rozhlednou roku 2024?

Poznejte novinky roku 2024 ve světě rozhleden! Již od roku 2014 vyhlašuje Klub přátel rozhleden veřejnou internetovou anketu o nejlepší rozhlednu (nejhezčí, nejlépe umístěnou, s nejlepším rozhledem) postavenou v daném roce. O přízeň turistů se letos uchází čtyři rozhledny, a to Strážnice u Mělníka, Doubí u Vážan, Rudíkov a Římská věž Tučín. Anketa probíhá od 1. do 31. ledna 2025. Hlasovat můžete na webových stránkách Klubu přátel rozhleden.
6. leden 2025 16:00
Příroda