Úvod > Aktuality > Vydejte se na výpravu se seriálem Hlava Medúzy do Brna a okolí
Zážitky

Vydejte se na výpravu se seriálem Hlava Medúzy do Brna a okolí

  • Vydáno17. ledna 2021
Lednovou premiérou mezi českými detektivními seriály Česká televize je od poloviny ledna 2021 nový osmidílný detektivní seriál Hlava Medúzy. Natáčení probíhalo na Brněnsku, Blanensku i v samotné moravské metropoli. Po stopách nových detektivních příběhů vás zve portál Kudy z nudy.
Hlava MedúsyNový detektivní osmidílný seriál začal symbolickým zločinem – zmizením obrazu Petera Paula Rubense „Hlava Medúzy“. Režisér Filip Renč vybral podobu Medúzy jako symbol těchto kriminálních příběhů – co jeden jedovatý had v Medúzině hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo…

Osm dílů z pera scenáristy Petra Hudského vás zavede do Brna a jeho okolí. V seriálu poznáte Pražákův palác Moravské galerie v Brně, Fakultní nemocnici Bohunice, pasáž Typos, Maximus resort, vazební věznici Brno, Kamennou kolonii v Brně, rybník Žabárník v Sokolnicích, zámek Kunštát, Borkovany, Westernové městečko Boskovice, zámek Račice, Bořetice, Valtice a další místa. Čtveřici kriminalistů vede precizní a cílevědomá Karin v podání Jitky Čvančarové. Dalších rolí se ujali Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková.
 
I když je řada míst v současné době díky vládním nařízením zavřená, nic nám nebrání udělat si výlet alespoň „k plotu“, neboť cílem cesty může být sama procházka.
 

Pražákův palác – Moravská galerie

Pražákův palácPražákův palác, jehož architektem je Theophil von Hansen, taktéž autor sousedního Besedního domu, byl původně budován jako exkluzivní nájemní dům předního moravského politika Aloise Pražáka.

Moravská galerie spravuje budovu od roku 1985. O pět let později došlo k její rekonstrukci a přizpůsobení galerijnímu provozu.
 

Kamenná kolonie

kamenná kolonieOblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu, která začala neorganizovaně vznikat od roku 1925. Život se v ní jakoby zastavil…

Jde o jednu z nejzachovalejších původně dělnických kolonií v Brně, která se nalézá ve starém štěrkovém kamenolomu při severozápadním úbočí Červeného kopce směrem k řece Svratce a areálu brněnského výstaviště. Najdete zde malé domky jakoby nahodile nalepené těsně k sobě, úzké uličky a zajímavá zákoutí. Vršek lomu navíc nabízí krásný výhled na jihomoravskou metropoli.
 

Fakultní nemocnici Bohunice

Fakultní nemocnici BohuniceZákladem dnešní nemocnice je budova chorobince, kterou projektoval ing. architekt Oskar Pořízka, a která byla slavnostně otevřena v roce 1934. Za druhé světové války sídlil v budovách záložní vojenský lazaret. Po válce byla kapacita nemocnic v Brně naprosto nedostatečná a bylo rozhodnuto o stavbě nového zařízení. Než k tomu došlo, uběhla však spousta let. Stavba centrální části bohunického areálu začala v roce 1969 podle projektu architekta Miroslava Spurného.

Pavilon L, který tvoří dominantu bohunického areálu, byl otevřen až na konci roku 1989. O tři roky později byl zprovozněn komplex centrálních operačních sálů, které jsou největší na Moravě. V roce 1999 se nemocnice rozšířila o další pracoviště: Kliniku ústní, čelistní a obličejové chirurgie.
 

Pasáž Typos u Jakubského náměstí

Pasáž TyposV budově přímo v centru města donedávna sídlilo brněnské studio Česká televize, byla zkolaudována v letech 1927-1931 a po té přes 60 let sloužila k dispozici Brněnské tiskařské společnosti.

Od roku 1993 je zde obchodní centrum, které se skládá z bytové části, kancelářské části a samotné obchodní pasáže. Přilehlý park slouží jako relaxační plocha s dostatkem zeleně a vodními prvky.

 

Maximus resort u Brněnské přehrady

Maximus resortHotel Maximus Resort se nachází uprostřed krásné přírody Brněnské přehrady a zároveň jen 15 minut od centra Brna. Kromě kvalitního ubytování ve čtyřhvězdičkovém standardu ve stylu Feng-shui a zážitkové gastronomie v hotelové restauraci Portum, zde najdete řadu sportovních aktivit, ať už jde o tenisové kurty, bowling, fitness nebo wellness a spa centrum Infinit Maximus.

Ve vodním a saunovém světě si užijete bazén s vodními atrakcemi, whirlpool, pět různých druhů saun, včetně venkovní, dále nejrůznější typy privátních koupelí, masáží a spa rituálů.  
 

Vazební věznice Brno Bohunice

Vazební věznice Brno BohuniceVazební věznice v Brně-Bohunicích byla postavena roku 1956 a ve srovnání s nejstaršími, dosud fungujícími věznicemi na území ČR, jako jsou např. Valdice (1857) a Mírov (1858) patří spíše mezi věznice „středního dospělého věku“. Vazební věznice zajišťuje výkon vazby obviněných mužů, žen a mladistvých. Výkon trestu odnětí svobody vykonávají v Brně odsouzení, zařazení do věznice s ostrahou.

Kromě toho je ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence v Brně vyčleněna kapacita pro dočasně umístěné odsouzené (nástupy do výkonu trestu odnětí svobody, eskorty k jiným soudům apod. V roce 1997 byl zahájen v objektu věznice provoz vězeňské nemocnice se specializovaným (interním, infekčním, jednotkou intermediální péče a oddělením následné lékařské péče) a psychiatrickým pavilonem. Celková ubytovací kapacita Vazební věznice Brno činí 678 míst o prostoru 4m2 na 1 osobu.
 

Rybník Žabárník v Sokolnici

Rybník ŽabárníkPřírodní památka Žabárník představuje pruh lesních porostů a vodní nádrž v údolní nivě potoka Dunávka. Rybník leží severozápadně od obce Sokolnice a disponuje bohatými pobřežními porosty a rákosinami. Pod hrází a severně od nádrže se rozkládá pruh lužního lesa.

V lokalitě žije řada druhů mokřadního ptactva a obojživelníků. K rybníku vede cesta od obce Sokolnice, nebo asfaltka odbočující ze silnice č. 380.
 

Zámek Kunštát

KunštátJeden z nejstarších moravských hradů z poloviny 13. století je spojen s rodem pánů z Kunštátu. Současná podoba zámku je výsledkem přestaveb v polovině 16. století a dále v letech 1678 – 1680. Zámek se pyšní  vykládanými parkety, které jsou nejstarší ve střední Evropě. I průvodci po nich smějí šlapat jen v papučích.

Při prohlídkách navštívíte reprezentační prostory jižního hraběcího křídla zámku s původním mobiliářem, dále rytířský sál, obrovskou Květnou zahradu s altánem a bazénem s figurou nymfy. V těsném sousedství zámku se nechází psí hřbitov, který je nejstarším hřbitovem svého druhu v Evropě.

 
Borkovany

borkovany obecMalebná obec Borkovany se rozkládá v jednom z údolí dyjskosvrateckého úvalu mezi několika kopci, které se zvedají do výše 350 m nad mořem. Nedílnou součástí okolí je borkovanský les „Líchy“, poslední výběžek Ždánického lesa. V obci jsou příznivé podmínky pro pěstování vinné révy. V historii vinice zabíraly téměř 42 % obdělávané půdy a část z nich patřila i brněnským měšťanům.

Dodnes má zdejší víno vynikající kvalitu. Tu dokazují vinaři na místní výstavě vín konané na Josefa, v březnu jednou za dva roky vždy v sudém roce. Symbol vinařství a kraslic má obec obsaženu v obecním znaku a praporu.
 

Westernové městečko Boskovice

western boskovicePouhých 36 km severně od Brna se nachází jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst jižní Moravy – unikátní Westernové městečko Boskovice. Vybudované bylo v opuštěném pískovcovém lomu. Jeho vznik se datuje do roku 1994.

Za tu dobu ho navštívilo více jak milion návštěvníků. Autentické prostředí Divokého západu zcela pohltí všechny malé i velké návštěvníky.
 

Zámek Račice u Vyškova

Zámek RačiceRačický zámek je po staletí impozantní dominantou Vyškovska. Jeho prostory ale nebyly veřejnosti nikdy přístupné, což se změnilo v létě 2020. Po dobu letních prázdnin od července do konce září čeká na zájemce prohlídkový okruh pro veřejnost.

Vhledem k tomu, že v zámku se od roku 1938 postupně vystřídali jako uživatelé Generální štáb Československé armády, OP Prostějov a základní škola, odborné učiliště a dětský domov, nečekejte muzejní výstavu obrazů a mobiliáře jako na státních zámcích. Můžete se ale těšit na směsici starého a nového se všemi klady a zápory, které přineslo užívání zámku v uplynulých devíti dekádách.
 

Bořetice

BořeticeVinařská vesnice Bořetice leží v samotném srdci Modrých Hor a Mikroregionu Hustopečsko. Obec leží v mírně zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa. Protéká tudy říčka Trkmanka, místně zvaná „Svodnica“. Nejproslulejší lokalitou jsou Kraví hory, kde se nad početnou řadou vinných sklepů zvedají kopce úrodných vinohradů.

Známá je i přírodní rezervace Zázmoníky, se vzácným včelníkem rakouským a jinými chráněnými druhy rostlin.

 

Valtice

ValticeValticím se říká hlavní město vína – a pokud se sem vypravíte, zjistíte, že nejde o nadsázku nebo žert. Kromě Salonu vín, několika vinoték a vináren tu najdete například vinařské muzeum a střední odbornou školu vinařskou, můžete také navštívit zajímavé podzemí a projít se po naučné vinařské stezce.

A až vás víno omrzí, nahlédněte třeba do bylinkové zahrádky ve valtické zámecké zahradě anebo se vydejte na prohlídku Muzea železné opony, které se věnuje ostraze státních hranic.
Westernové městečko Boskovice

Westernové městečko Boskovice

Atmosféra Westernového městečka v Boskovicích vás pohltí natolik, že zapomenete na shon všedních dnů. Velkolepé divadelní představení pod širým nebem Vinnetou vás vrátí do dětských let a vašim dětem připomene nadčasové hodnoty jako jsou odvaha, čest a pravé přátelství.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Muzeum železné opony Valtice

Muzeum železné opony Valtice

První skutečně otevřené muzeum věnující se ostraze státní hranice. Muzeum nabízí pohled na ostrahu hranic od 1. republiky až po současnost. Hlavní část expozice je věnována ostraze hranic spojené se železnou oponou.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Zámek Račice u Vyškova

Zámek Račice u Vyškova

Zámek Račice je umístěn v malebném prostředí mezi Drahanskou vrchovinou a Moravským krasem. Ubytování na zámku v Račicích ocení motorkáři, cyklisté, turisté i rodiny s dětmi. Od července do konce září mohou přijít turisté na prohlídku.

Televizní studio Brno

Televizní studio Brno

Brněnské televizní studio vzniklo v červnu 1961 jako čtvrté studio tehdejší Československé televize. Prvním vysílaným pořadem byl zábavný pořad Sedmikrásky nad Brnem. První vysílání probíhalo ze studia Typos.

Maximus Resort v Brně

Maximus Resort v Brně

Hotel Maximus Resort se nachází uprostřed krásné přírody Brněnské přehrady a zároveň jen 20 minut od centra Brna. Disponuje širokou nabídkou aktivit a služeb: ubytování, restaurace, kongresové centrum, bowling, fitness, wellness & spa. Vše na jednom místě.

Přírodní rezervace Zázmoníky u Bořetic

Přírodní rezervace Zázmoníky u Bořetic

Přírodní rezervace Zázmoníky se nachází na území o rozloze 4,85 ha. Ochraňuje lesostepní stráně s výskytem velmi vzácného včelníku rakouského, který tu roste na jediném místě na Moravě.

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.

Barokní kostel sv. Anny Bořetice

Barokní kostel sv. Anny Bořetice

Farní kostel sv. Anny, stojící na nejvyšším místě v obci, je považován za přirozenou dominantu Bořetic a je zde zároveň také nejvýznamněší církevní památkou. Jedná se barokní stavbu z konce 17. století.

Další aktuality

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky