Úvod > Aktuality > Vydejte se na Šumavu na nové trasy do divočiny

Vydejte se na Šumavu na nové trasy do divočiny

Vydáno 14. června 2019 Příroda
Na nové, zcela neznámé trasy se mohou letos těšit všichni milovníci šumavské divočiny. Správa NP a CHKO Šumava pořádá tyto výpravy již podvanácté. Během sezóny možná přibydou další. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat.

Novinky na šumavských trasách

Losenice Malý PolecMilovníci náročných šumavských tras divočinou si pro letošek mohou vybírat již z dvaceti tras, které je zavedou do dvanácti oblastí Národního parku Šumava.

Letos jsou navíc připraveny dvě úplně nové trasy. Jedna z nich vede Povodím Losenice nedaleko Churáňova, které nabízí divoké lesní scenérie, kde úkryt nalézají drobní živočichové i vzácné rostliny. V místě, kde říčka začíná obkružovat Valy s výběžkem Obřího hradu, se vyšplháte nahoru - na někdejší Kelty uctívané místo. Výhled je odtud na panorama Šumavy dechberoucí! Zarostlé kamenité pastviny na Popelní hoře tvoří úžasnou mozaiku stanovišť lučních a lesních společenstev. Jalovec i vřesoviště nabízí životní prostor pro mnoho druhů hmyzu i drobných savců a ptáků.

ŠumavaDruhou novinkou je Niva Kořenského potoka. Přírodní rezervace se táhne podél Kořenského potoka, který přes osadu Kořenný protéká kol Strážného dále do Časté, Řasnice, až do Teplé Vltavy! Pohybovat se budete po rašeliništi a třasovišti až dosáhnete suchých luk, kde roste vřes nebo mateřídouška. Vysokostébelnatá společenstva jsou zase domovem mnoha ohrožených druhů plazů, obojživelníků a ptáků. Vyhlídka Václava Hrubého nad Orlovkou nabídne nádherné výhledy na Vltavickou brázdu i nejbližší hory s pestrými smíšenými porosty. Výstup na Žlíbský vrch bude zprvu pozvolný, a pak opravdu prudký. Osada někdejších Žlíbků ležela na historické Zlaté stezce, po které proudila do Čech sůl až ze vzdáleného Solnohradu. Zažijete trasu soumarů na vlastní kůži, která vede směrem na Vimperk i horským sedlem pod Chlustovem.

 

Za tetřevy, do pralesa, k peřejím Křemelné či na vltavské perlorodky

Vltavský luhMimo těchto aktraktivních novinek se můžete těšit na oblíbené a osvědčené trasy z předchozích let. Průvodci vás zavedou na Horskokvildské pláně, do kaňonu Křemelné, k člověku opuštěnému Vltavskému luhu, kde žijí vzácné perlorodky nebo na návštěvu k tetřevům na Modravské pláně.

Jedna z tras vás zavede na nejvyšších horu nad řekou Vltavou, která se nazývá Hvozd. Právě zde přežíval poslední zástupce šumavských medvědů, medvědice, která byla zastřelena 14. 11. 1856. Této historii se věnuje vycházka Hwozdem za medvědy.

Proti proudu podél Studené Vltavy budete pozorovat dynamicky se vyvíjející a převážně přirozeně meandrující řeku. Vydat se ale můžete i za výhledy na Oblík nebo do srdce lesní divočiny na Ždánidla.


Jak se na "zakázaná místa" dostat

Kvildské pláněDo nejvzácnějších území Národního parku Šumava může na výjimku vstoupit jen omezený počet osob. Ochranné předpisy povolují nahlédnout do domova vzácných živočichů a rostlin jen malým skupinám, čítajícím 2 až 11 osob, pouze jednou za dva týdny a ve vymezeném období roku, tj. nejčastěji od poloviny června do konce října.

Fyzická náročnost tras do divočiny je ve většině případů velmi vysoká. Ti, kteří vyrazí, musí obvykle překonávat značnou vzdálenost při náročném převýšení - až 20 kilometrů na 550 výškových metrech.

Svou trasu si můžete vybrat na webu vychazky.npsumava.cz. Pro pohyb v náročném terénu je z důvodu bezpečnosti při řešení nenadálé situace nutná skupina minimálně tří osob (2 + průvodce).
Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů - cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů - cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Vrchol Oblík na Šumavě

Vrchol Oblík na Šumavě

Oblík (1.225 m) je nezalesněný vrchol blízko obce Srní, z jehož vrcholového skaliska je kruhový výhled na Šumavu.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Památník posledního šumavského medvěda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Vltava - česká vodácká klasika

Vltava - česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Národní park Šumava – největší národní park České republiky

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení.

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova

Jedná se o horské vrchoviště – jednu z přístupných slatí Šumavy, nedaleko lyžařského centra Zadov pod vrcholem Churáňova (1118,5 m.n.m.) se všemi typickými projevy horského vrchoviště, které se rozkládá na vrchovištní rozvodnici.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Přechod Modrý sloup na Šumavě - místo ochrany vzácného tetřeva

Přechod Modrý sloup na Šumavě - místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhodobě je však přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Ke zpřístupnění oblasi turistům mělo dojít již v sezóně 2013, avšak kvůli soudním sporům je zatím otevření přechodu odloženo.

Řeka Křemelná - nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka Křemelná - nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Hradiště Obří hrad

Hradiště Obří hrad

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Průvodci divočinou 2019 v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou 2019 v Národním parku Šumava

Od června až do konce října je možné zúčastnit se jedinečných vycházek na území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena.