ÚvodAktualityFilmový festival v Karlových Varech je tady!
Filmový festival Karlovy Vary, Karlovy Vary, kudyznudy
Kultura

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

  • 24. června 2024
Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 28. června 2024 a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 6. července. Kromě řady vynikajících filmů představí také světovou premiéru dokumentu Janžurka. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme Ivan Trojan.

MFF Karlovy VaryVyhlášený karlovarský filmový festival začíná v pátek 28. června a bude pokračovat až do 6. července 2024. Na MFF v Karlových Varech soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích a jsou hodnoceny odbornou i diváckou porotou. MFF Karlovy Vary je tak ve své kategorii jedním z mála festivalů otevřených laické veřejnosti. Ceny se rozdávají také za nejlepší režii, ženský a mužský herecký výkon a mnohé další.

Pokud chcete vidět největší a nejznámější lázeňské město České republiky v úplně jiném světle než po zbytek roku, tak si vyberte právě Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. V rámci dvou soutěžních sekcí Hlavní soutěže a Proxima i exkluzivního nesoutěžního programu Zvláštní uvedení a První podání představí na 200 snímků a nejlepší z nich bude na konci festivalu odměněn Křišťálovým glóbem.

Slavnostní zahájení 58. ročníku mezinárodního filmového MFFKVfestivalu Karlovy Vary proběhne v pátek 28. června 2024. Místem konání bude tradičně velký sál hotelu Thermal. Zahajovacím filmem bude Až na konec světa, druhý režijní opus Vigga Mortensena, a podobně jako v případě svého debutu je i zde autorem scénáře, režisérem, producentem, hudebním skladatelem a vytváří jednu z hlavních rolí. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie získá letos herec Ivan Trojan. Z bohaté Trojanovy filmografie festival uvede film Karamazovi, který v roce 2008 režíroval Petr Zelenka. Letošními zahraničními celebritami, které na KVIFF zavítají jsou herci Viggo Mortensen, Geoffrey Rush, Daniel Brühl, Clive Owen nebo režisér Steven Soderberg.

franz kafkaKarlovarský filmový festival připomene i Rok Franze Kafky – diváci se mohou těšit na exkluzivní výběr filmů na náměty děl Franze Kafky od režisérů zvučných jmen, kterými jsou David Lynch (Babička, 1970), Jean Marie Straub a Danièle Huilletová (adaptace Kafkova nedokončeného románu Amerika nazvaná Třídní vztahy, 1984) nebo Peter Capaldi (Franz Kafka: Život je krásný, 1993). Dále se budou promítat "kafkovské filmy" jako například Proces (1962), Zámek (1968), Proměna (1975), Nájemník (1976), Tetsuo (1986), Amerika (1994) a další. Letošní ročník připomene také sto let od narození Oldřicha Lipského. Nebudou chybět ani dokumenty, například snímek o herečce Ivě Janžurové, digitálně restaurovaná verze snímku Dvě Angličanky a kontinent či novinky od dokumentaristy Alexandra O. Philippa.
 

Světová premiéra dokumentu Janžurka

iva janžurováV rámci tradičního programu Návraty k pramenům bude na Karlovarském filmovém festivalu poprvé představen divákům neobyčejný dokumentární portrét Janžurka o české herecké legendě Ivě Janžurové. Dokument uvede sama protagonistka Iva Janžurová spolu se svou dcerou, režisérkou Theodorou Remundovou. Dokument sleduje různé role oblíbené herečky, a to jednak dramatické, komediální, filmové i divadelní, ale pak i ty, kterých se ujala v životě rodinném a společensko-politickém. Theodora Remundová přivádí do snímku opravdovost, upřímnost a schopnost sebereflexe ženy, která spojila svůj život s hereckým uměním. Přiznaná inscenovanost, přiznaná snaha vyhnout se klišé, která se často v žánru životopisných vzpomínkových dokumentů objevují, pomáhají vytvořit organický celek, který zahrnuje jak výčet známých zásadních rolí, tak i zpřítomněné, velmi osobní intimní momenty životního příběhu.
 

Sedm režisérských osobností uvede své filmy

Nicole HolofcenerDo Karlových Varů přijede Nicole Holofcener, jedna z klíčových postav americké nezávislé filmové scény od druhé poloviny 90. let, scenáristka a režisérka sedmi celovečerních snímků, na jejichž kvalitách se v bezprecedentním unisonu shodla kritika s publikem. Na KVIFF přiveze jemně kousavou a zároveň okouzlující komedii mravů Není zač (2010) s režisérčinou dvorní herečkou Catherine Keener a Oliverem Plattem v hlavních rolích. V hořkosladké meditaci o úzkostech středního věku, romantické komedii A dost! (2013) se sešli komediální ikona amerického herectva Julia-Louis Dreyfus a jedinečný James Gandolfini. Nejnovějším titulem jsou Zraněné city (2023), příběh o dlouholetém manželství podaný citlivě úsměvnou formou.

MemoryV Mexiku narozený světoobčan Michel Franco, režisér, scenárista, střihač a producent, jehož snímky získaly ceny na festivalech v Cannes i v Benátkách, uvede českou premiéru dramatu Paměť (2023). V intenzivní romanci s neokázalým, hluboce lidským přesahem v nejryzejší podobě se herecky skví Jessica Chastain a Peter Sarsgaard, jenž si za svůj výkon vysloužil na loňském benátském festivalu Volpiho pohár. S hravou a humornou oslavou lidství na okraji společnosti ve formě tria krátkých povídek Němá trilogie se do Karlových Varů vrátí finský rešisér Juho Kuosmanen. Nekompromisním esteticko-politickým „mostem“ mezi Západem a Východem je tvorba Sergeje Loznici, který v observačním dokumentu Invaze vypráví v průběhu dvou let od začátku ruské agrese o skutcích těch, kteří útlaku dennodenně vzdorují. Když slunce vyhasne, obsahově hlubokou miniaturu o konfrontaci s náhlou ztrátou a bolestí, představí karlovarskému publiku Islanďan Rúnar Rúnarsson. Do Karlových Varů se vrací i legenda italské kinematografie Daniele Luchetti s dramatickou ságou Důvěra. Kultovní status v průběhu let získala tvorba mistra nekonvenčních nezávislých hororů Tie Westa. Na festivalu se objeví závěrečný díl trilogie MaXXXine Ti, který West osobně uvede.
 

Vstupenky a zakončení festivalu

filmový festival karlovy varySlavnostní zakončení 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhne v sobotu 6. července. V rámci slavnostního večera budou oceněny nejlepší filmy a tvůrci. Cenu prezidenta festivalu převezme americký herec a režisér Viggo Mortensen, německo-španělský herec, režisér a producent Daniel Brühl a třetí na slavnostním zakončení britský herec Clive Owen.

Filmoví fanoušci budou mít znovu několik možností, jak se na některé z festivalových promítání podívat. Tou první jsou jednorázové vstupenky, které stojí 140 korun. Ti, kteří plánují na festivalu strávit delší dobu a vidět více filmů, pak mohou uvažovat o festival passu. S ním může jeho držitel vyrazit až na tři představení každý den. Prodávají se přitom i jednodenní passy, které stojí 420 Kč, třídenní vyjdou na 1080 Kč.

Hotel Thermal Karlovy Vary Ubytování

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.
19. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
13. červenec 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
6. červenec 2024 12:34
Příroda, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
2. červenec 2024 8:36
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj

Když milujete západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?
17. červen 2024 16:00
Životní styl, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Krušných hor, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Hory a hluboké lesy daly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec. Zatoulejte se do krajiny močálů a rašelinišť, hlubokých lesů i na místa zaniklých obcí a osad. Pěší a cyklistické toulky po odlehlých náhorních pláních se dají spojit s návštěvami pozoruhodných technických památek, hradů a zámků či lázeňskými městy.
30. květen 2024 6:52
Příroda, Karlovarský kraj