Úvod > Aktuality > Vydejte se na Pustevny podívat na ledové sochy
Vydejte se na Pustevny podívat na ledové sochy
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Vydejte se na Pustevny podívat na ledové sochy

  • Vydáno24. ledna 2022
Až do 30. ledna 2022 lze obdivovat ledové sochy na Pustevnách v Beskydech. Sochy vyrobené ze 40 tun ledu jsou umístěny do dvou tematických stanů. V jednom z nich naleznete sochy inspirované zvěrokruhem a ve druhém pak ledové skulptury na téma vesmír. Vstup do stanů je po celý týden možný od 9:00 do 16:30, vstupenka stojí 50 Kč.
sochy pustevnyJako již tradičně se první tři lednové týdny roku 2022 Pustevny staly centrem festivalu Ledových soch. Ledové umění si můžete prohlédnout od 15. do 30. 1.

V jednom stanu se nachází znamení zvěrokruhu, takže sochy zde symbolizují zvířata a postavy zvířetníku. V dalším stanu čekají na příchozí ledové sochy na téma vesmír. Tady měli sochaři volnou ruku. Nechybí zde například raketoplán, sonda, kosmonauti, slavný pes Lajka nebo mimozemšťané. Vstupné do stanů je za 50 Kč, kdo však přijede lanovkou, má vstup zdarma. Platit rovněž nemusí děti do 10 let.

Pustevny BeskydyPustevny dostaly své jméno díky poustevníkům, kteří zde pobývali. Lidé, zejména příznivci Pohorské jednoty Radhošť, brzy objevili v čem spočívá krása tohoto půvabného kraje a začali zde budovat turistické chaty a útulny. Jako jedna z prvních zde byla postavena útulna Maměnka a restaurace Libušín (1894) podle projektu známého architekta Dušana Jurkoviče. V březnu 2014 došlo na Pustevnách k rozsáhlému požáru historického objektu Libušín a v červenci 2020 byla dokončena jeho restaurace. Ledová díla na Pustevnách budou k vidění v celé své kráse do konce ledna, pak budou na beskydském vrcholu ponechány, dokud neroztají.
Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Lyžařské středisko Pustevny

Lyžařské středisko Pustevny

Společnost Pustevny s.r.o., provozovatel lanové dráhy a lyžařských vleků na Pustevnách, dospěl k nelehkému rozhodnutí nepustit v sezóně 2020/2021 ani jeden lyžařský vlek.

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.